Mineralienatlas - Fossilienatlas
Overview
Homepage
Calendar
Collector's characteristics
History of Mineralienatlas
Howto sponsor
Our sponsores
Search
Search term inside Encyclopedia
Full-text search
Mineral by property
Mineral by chemistry
Help and how it works
Encyclopedia
Overview
Mining
Localities
Geology (Rocks)
Mineralogy (Minerals)
Mineralogy (Minerals)
Mineral portraits
Mineral maxima
Type localities
Mineralogy
Examination methods
Mineral classification
Crystallography
Mineral groups
Palaeontoloy (Fossils)
Literature and Books
Equipment and tools
Portraits
Encyclopedia pathes
Media
Media gallery
Image reel
User image galleries
Images of the day
Best of Images
News
Newest forum contributions
New minerals
New rocks
New fossils
New localities
Newest encyclopedia changes
Forum
Mineralienatlas - Fossilienatlas
Welcome
Guest
-
Login
-
Register
Welcome
Guest
Login
Register
Discussion
Overview
Homepage
Imprint
Data protection clause
Calendar
Our team
Collector's characteristics
History of Mineralienatlas
Howto sponsor
Our sponsores
Search
Search term inside Encyclopedia
Full-text search
Mineral by property
Mineral by chemistry
Help and how it works
Encyclopedia
Overview
Mining
Localities
Geology (Rocks)
Mineralogy (Minerals)
Mineral portraits
Mineral maxima
Type localities
Mineralogy
Examination methods
Mineral classification
Crystallography
Mineral groups
Palaeontoloy (Fossils)
Literature and Books
Equipment and tools
Portraits
Encyclopedia pathes
Media
Media gallery
Image reel
User image galleries
Images of the day
Best of Images
News
Newest forum contributions
New minerals
New rocks
New fossils
New localities
Newest encyclopedia changes
Forum
Gold
Localities (3623)
Afghanistan
Badachshan (Badakhshan; Badahsan), Provinz
Badakshan Gold Mine
Ghazni (Gazni), Provinz
Zarkashan, Berg
Maquar
Zarkashan Au-Lagerstätte
Herat, Provinz
Adraskan, Bezirk
Shaida Kupfer-Porphyr Prospekt
Zabul (Zabol), Provinz
Mizan, Distrikt
Kundalyan
Unbenanntes Au-Cu Vorkommen
Albanien
Dibër, Qark
Bulqizë, Distrikt
Bater-Martanesh Bergbau-Distrikt
Bulqiza Komplex (Massiv)
Ceruje
Cerruja Lagerstätte
Kaptina Ophiolit Massiv
Thirra Lagerstätte
Elbasan, Qark
Babje
Quafe Shul
Kukës, Qark
Nimce
Lezhë, Qark
Mirdita, Kreis
Kurbnesh
Rubik
Munella
Angola
Huíla, Provinz
Jamba
M´Popo (Mpopo) Mine
Argentinien
Catamarca, Provinz
Andalgalá, Departamento
Capillitas Mine
Bordon Gangzug
La Rosario Vein
Nueva Esperanza Gangzug
Belen, Departamento
Farallón Negro
Agua de Dionisio Bergbau-Distrikt
Farallon Negro Mine
Alto de la Blenda
Córdoba, Provinz
Minas, Departamento
Ciénaga del Coro, Pedania
El Guaico Bergbaudistrikt
Jujuy, Provinz
Humahuaca, Departamento
Aguilar, Distrikt
Aguilar Mine
Rinconada, Departamento
Pirquitas Ag-Sn-Lagerstätte
Oploca Mine
Rinconada
Cerro Redondo Prospekt
La Rioja, Provinz
Chilecito, Departamento
Cerro Negro Bergbaudistrikt
Mina Peregrina
Famatina, Departamento
La Mejicana Bergbaudistrikt
General Lamadrid, Departamento
Villa Castelli
El Chire Selen-Lagerstätte
Vinchina, Departamento
Jagüé
Cuesta de Los Llantenes Bergbaudistrikt
Villa San José de Vinchina
King Tut Lagerstätte
Mendoza, Provinz
Las Heras, Departamento
Uspallata
Paramillos de Uspallata
Paramillos Sur Lagerstätte
Malargüe, Departamento
Agua Escondida
Don Sixto project (El Pantanito)
San Rafael, Departamento
El Pantanito Lagerstätte
Tupungato, Departamento
Tupungato
Salamanca Mine
Patagonien
Chubut, Provinz
Futaleufú, Departamento
Esquel
Erzlagerstätte
Gastre, Departamento
Los Manantiales Grubendistrikt
Ángela Gang-Gruppe
Rio Negro, Provinz
Valcheta, Departamento
Valcheta
San Roque Lagerstätte
Santa Cruz, Provinz
Deseado, Departamento
Cerro Moro Lagerstätte
Escondida Gang
Deseado Massiv
Tres Cerros
Pingüino Deposit (Cerro Leon)
El Salado
Cerro Vanguardia Mine
Magallanes, Departamento
Martha Mine
Salta, Provinz
Los Andes, Departamento
Salar de Arizaro
Taca-Taca Bajo
San Antonio de los Cobres
La Concordia Mine
Organullo Bergbaudistrikt
Fatima-Schurf
Julio Verne Mine
San Juan, Provinz
Calingasta, Departamento
San Francisco de los Andes Mine
Iglesia, Departamento
Angualasto
Carrizal
Sierras Pampeanas
El Morado Bergbaugebiet
Mina Maira
Ullúm, Departamento
Gualilan-Gualcamayo District
San Luis, Provinz
Coronel Pringles, Departamento
Las Águilas Lagerstätte
Las Aguilas
Armenien
Gegharkunik, Provinz
Shorza
Vardenis
Zod (Sotk)
Kotajk (Kotayk), Provinz
Hrazdan
Megradzor (Meghradzor)
Lori, Provinz
Alaverdi Mine
Mghart
Shamlugh
Sjunik, Provinz
Dastakert Cu-Lagerstätte
Kajaran
Kajaran (Zangezur) Mine
Meghri
Agarak Mine
Vayots Dzor, Provinz
Amulsar
Aserbaidschan
Agdam, Distrikt
Damirli Cu-Mo-Lagerstätte
Arzach, Republik
Martakert, Provinz
Drmbon
Autonome Republik Nachitschewan (Naxcivan)
Agdarinskii Lagerstätte
Balakan, Distrikt
Belokan-Avar Erz-Distrikt
Filizchai-Lagerstätte
Dashkesan, Rayon
Goshgarchai Cu-Au-Lagerstätte
Gədəbəy (Gadabey), Distrikt
Gedabek (Kedabek) Mine
Australien
Australian Capital Territory
Paddys River Valley
Two Mile Deposit, Three Mile Deposit
New South Wales
City Of Paramatta
Parramatta
Prospect Hill Quarry
Clive Co.
Clive
Cobar Shire
Cobar
Booroondarra
Elura Mine
Mouramba Co.
Nymagee
Mouramba Mine
Drake Co.
Ewingar State Forest
Ewingar Creek
Georgiana Co.
Burraga
Lloyds Copper Mine
Tuena
Cordillera Mine
Gough Co.
Elsmore Hill
Anderson
Elsmore Tin Lodes
Kennedy Co.
Condobolin, Distrikt
Mineral Hill
Murray Co.
Tarago
Woodlawn Mine
Parkes Shire
Northparkes Mine
Endeavour 26
Parry Co.
Nundle
Hanging Rock
Sandon Co.
Hillgrove
Bakers Creek Mine
Freehold Mine (Hargraves Mine)
Yancowinna Co.
Broken Hill
Pinnacles Mine
Southern operations mine (Pasminco Mine; Perilya Mine; Consolidated Zinc Mine; New Broken Hill Consolidated Mine; NBHC Mine)
Zinc Corporation Mine (ZC Mine)
Northern Territory
Barkly Region, LGA
Tennant Creek
Juno Mine
Nobles Nob Gold Mine
Coomalie Shire, LGA
Adelaide River
Kakadu-Nationalpark
Coronation Hill
South Alligator River
Jabiru
Jabiluka
MacDonnell Region, LGA
Gardiner Range
Alice Springs
South Alligator Valley Mineral Field
Victoria Daly Region, LGA
Pine Creek
Mount Bonnie Mine
Queensland
Charters Towers Region
Mt. Leyshon
City Of Mount Isa & Shire Of Cloncurry
Mt-Isa-Cloncurry-Revier
Cloncurry
Eloise Mine
Lorena Gold Mine
Selwyn District
Starra Mine
Mt Isa
Mount Isa Mine
Shire of Cloncurry
Malbon
Alone Hand Mine
Tablelands Region
Chillagoe-Herberton, Distrikt
Herberton
Lappa
South Australia
Andamooka Ranges - Lake Torrens
Roxby Downs
Olympic Dam Mine
Copper Coast, LGA
Kadina
Wallaroo Mine
Moonta
Moonta Mines
Poona Mine
Wheal Hughes
Flinders Ranges
North Flinders Ranges
Leigh Creek
Lyndhurst
Nichol Nob
Mt. Ogilvie Mine
South Flinders Ranges
Vulkathunha - Gammon Ranges National Park
Wortupa Gold Mine
Mt. Lofty Ranges
North Mt Lofty Ranges
Burra
Burra Burra Mine
Mongolata
South Mt Lofty Ranges
Balhannah
Balhannah Mine
Olary Province
Dome Rock Copper Mine
Kings Bluff Diggings
Wadnaminga Goldfield
Carver's Claim
Tasmanien
George Town Municipality
Back Creek
Australasian Slate Quarry
Lefroy
Lefroy Goldfield
Huon Valley Municipality
Huon-Channel Region
Cygnet District
King Hill Gold Mine
Lymington
Mt. Mary Gold Mine
Weld River District
Forster Prospekt
Waratah-Wynyard Municipality
Corinna-Savage River District
Savage River Mines
Specimen Reef Mine
Heazlewood District
Bald Hill Osmiridium Field
Heazlewood River
Waratah District
Hellyer-Que River Mines
Waratah
Mt. Bischoff Mine
West Coast Municipality
Queenstown District
Mt. Lyell Mines
Prince Lyell Mine
Rosebery District
Rosebery
Rosebery Mine
Williamsford
Mt. Read
Hercules Mine
Zeehan District
Avebury Ni-Lagerstätten
Victoria
Ballarat
Pittong
Wolfram Mine
Benambra
Morass Creek Gorge
Wombat Hole Prospect
City Of Greater Bendigo, LGA
Bendigo
Carshalton Reef
Central Deborah Mine
Costerfield
Augusta Mine
Taits Reef
City of Maroondah
Ringwood
Ringwood Gold and Antimony Mine
East Gippsland Shire
Omeo
Mt. Wills Mining District
Glen Wills
Maude and Yellow Girl Mine
Loddon Shire
Wedderburn
Wedderburn Meteorit
Northern Grampians Shire
Carapooee
Alluviale Gold Mine
Shire of Mount Alexander
Maldon
Nuggetty Reef
South Gippsland, lokales Verwaltungsgebiet
Waratah Bay
Western Australia
Blackwood River
Greenbushes Tinfield
Pegmatite
Coolgardie Shire
Kambalda
Kambalda Nickel-Lagerstätte
Juan Komplex
Otter Shoot Nickel Mine
Lunnon Shoot
Dundas Shire
Norseman
Norseman Gold Mines
Gascoyne Shire
Milgun Station
Mount Deverell
Goldfields-Esperance, Region
Kalgoorlie-Boulder City
Cowarna Downs Station
Karonie Mine
Golden Mile Minen
North Kalgurli Gold Mine
Goongarie
Kalgoorlie konsolidierte Gold-Minen
Boulder Perseverance Mine
Golden Mile Mines
Fimiston Open Pit Mine (Super Pit)
Mount Charlotte Gold Mine
Mulgabbie Goldfield
Mulgabbie Perseverance Gold Mine
Lake Grace Shire
Griffins Find Gold Mine
Laverton Shire
Laverton
Mount Weld Station
Granny Smith Mine
Sunrise Dam
Wallaby Mine
Leonora Shire
Bronzewing Goldfield
Bronzewing Mine
Eulaminna
Mailman Hill
Menzies Shire
Comet Vale
Gladsome Mine
Happy Jack Mine
Sand Prince Mine
Mount Magnet
Boogardie
Hill 50 Gold Mine
Water Tank Hill Mine
Perth
Mt. Saddleback
Boddington
Boddington Gold Mine
Pilbara
East Pilbara Shire
Marble Bar
Comet Mine
Rudall River, Distrikt
Telfer Mine
Paraburdoo
Mount Olympus Gold Mine
Roebourne, Bezirk
Whim Creek
Whim Creek Copper Mine (Whim Well)
Wodgina
Sandstone
Agnew
Teutonic Bore Mine
Wiluna Shire
Leinster
Mount Keith
Wiluna
Wiluna Gold Mines
Yilgarn Craton
St-Ives Camp
Bellerophon-Nelson telluride-bearing gold deposit
East Repulse Gold Mine
Invincible Gold Mine (LT-17)
Junction Gold Mine
Red Hill Gold Mine (Beta Hunt)
Victory-Defiance Gold Mine
Belgien
Wallonie
Luxemburg (Luxembourg), Provinz
Bastogne, Bezirk
Bastogne
Carrière Sur les Roches
Vielsalm
Cahai (Cahay)
Tier des Carrières
Grand Halleux
Steinbruch Hourt
Ottré
Salmchâteau
Wetzstein Gruben (Ost)
Neufchâteau, Bezirk
Tellin, Bezirk
Resteigne
Steinbruch La Lesse (Carrière de la Lesse)
Lüttich (Liège; Luik), Provinz
Saint-Vith
Recht
Ladebach
Rechterbach
Stavelot Bezirk
Challes
Verviers, Bezirk
Eupen
Ternell
Herzogenhügel (Hertogenwald; La Helle)
Malmedy
Stavelot-Venn-Massiv
Südostrand
Plombières-Vieille Montagne (Plombières-Altenberg), Distrikt
Lontzen
Grube Erlenbach
Benin
Atakora, Department
Natitingou
Perma Arrondissement
Bolivien
Cochabamba, Departamento
Ayopaya, Provinz
Kami Mine
La Paz, Departamento
Aroma, Provinz
Laurani, Distrikt
Grube Laurani
Franz Tamayo, Provinz
1 De Enero Limitada Placer
Larecaja, Provinz
Sorata
Marcamarcani Mine (San Baldomero Mine)
Tipuani
Loayza, Provinz
Cairoma, Municipio
Araca, Cantonés
Viloco
Viloco Mine (Araca Mine)
Oruro, Departamento
Cercado, Provinz
Antofagasta Mine
La Joya, Distrikt
Cerro Chuquina
Kori Kollo Mine
Oruro, Stadt
Iroco Mine (Kori Chaka)
Potosi, Departamento
Antonio Quijarro, Provinz
Caracota, Distrikt
Caracota Mine
El Dragón Mine
Chayanta, Provinz
Pakajake Canyon
Mina Virgen de Surumi (Pacajake Mine)
Cornelio Saavedra, Provinz
Machacamarca (Colavi), Distrikt
Porvenir Mine
Nor Chichas, Provinz
Atocha-Quechisla
Cerro Tazna
Tazna Mine (Tasna Mine)
Rafael Bustillo, Provinz
Llallagua
Siglo Veinte Mine (Llallagua Mine)
Sur Chichas (Sud Chichas), Provinz
Atocha
Chorolque
Sur Lípez (Sud Lìpez, Sur Lipez), Provinz
Cerro Bonete
Bolivar Mine
San Pablo de Lípez
Santa Isabel District
Santa Isabel Mine (Candelaria Mine)
Bosnien und Herzegowina
Föderation Bosnien und Herzegowina
Tuzla, Kanton
Srebrenica
Cumavici Lagerstätte
Zentralbosnien
Botsuana (Botswana)
Nord-Ost District
Francistown
Phoenix Mine
Tekwane Lagerstätte
North-West District
Ngamiland West, Distrikt
Tsodilo Hügel
Brasilien
Mittelwesten (Região Centro-Oeste)
Goiás
Campinorte
Córrego Criminoso Bergbau-Distrikt
Cavalcante
Buraco do Ouro Mina
Mato Grosso
Alta Floresta Gold Provinz
Peixoto de Azevedo
Paraíba Mine
Pontes e Lacerda
Serra do Caldeirão Claims
Rondonia
Norden (Região Norte)
Amapá
Norte do Amapá, Mesoregion
Tartarugalzinho
Pará
Carajás Mineral-Provinz
Canaã dos Carajás
Alvo 118 Fe-Cu-Au Lagerstätte
Estrela Cu-(Mo-Au-Sn) Lagerstätte
Sossego Mine
Curionópolis
Cristalino
Elefant Prospekt
Serra Pelada
Serra Verde Mine
Marabá
Salobo
Parauapebas
Breves Mine
Gameleira
Igarapé Bahia
Alemao
Águas Claras Mine
Redenção
Cumaru
Tucuma
Xinguara
Rio Maria
Babacu
Sapucaia
Senador José Porfírio, Stadt
Volta Grande Goldlagerstätte
Nordosten (Região Nordeste)
Bahia
Chapada Diamantina
Andarai
Paraguacu, Fluss
Maracas, Stadt
Rio Jacaré Schichtkomplex
Maracás Menchen Mine
Rio do Pires
Ibiajara District
Érico Cardoso
Paramirim das Crioulas
Pico das Almas, Fluss
Morro do Chapeu Claim
Paraíba
Borborema
Catingueira
Itajubatiba Mine
Südosten (Região Sudeste)
Maranhão
Aurizona
Pirocaua
Minas Gerais
Belo Horizonte
Sabara
Cuiabá Mine
Diamantina
Sao Joao da Chapada
Ferros
Fortalezza de Minas
O'Toole Lagerstätte
Iron-Quadrangle-Region
Santa Bárbara
Gongo Soco Mine
Sao Bento
Itabira
Cauê Eisenerz Lagerstätte
Conceicao Mine
Mariana
Passagem de Mariana
Mina da Passagem
Nova Lima
Morro Velho
Ouro Preto
Antonia Pereira
Eisen-Lagerstätte
Dom Bosco
Tripuí (Tripuhy)
Veloso Goldlagerstätte
Paracatu
Morro do Ouro Mine
Bulgarien
Blagoewgrad (Blagoevgrad, Благоевградска), Oblast
Blagoevgrad Lagerstätte
Burgas (Бургаска), Oblast
Burgas, Obshtina
Burgas, Stadt
Meden Rudnik
Warli Brjag (Varli Bryag)
Kameno, Obshtina
Konstantinovo (Novoseltsi)
Malko Târnovo, Obshtina
Malko Târnovo Erzfeld
Byrdtseto Mo-Cu-Lagerstätte (Byrdtse; Burdceto)
Sosopol (Sozopol), Obshtina
Warschilo (Varshilo; Vershilo)
Chaskowo (Khaskovo, Haskovo, Хасково) Oblast
Charmanli (Harmanli), Obshtina
Cherna Mogila-Lozen
Iwajlowgrad (Ivaylovgrad), Obshtina
Kamilski Dol
Popsko Erzfeld
Madscharowo Obshtina
Madjarovo
Rosino
Mineralni Bani Obshtina
Spachievo Erzfeld
Chala Mine
Haskovo Oblast
Vaylovgrad Obshtina
Ivaylovgrad
Kamilski Dol
Kardschali Oblast
Krumowgrad (Krumovgrad), Obshtina
Ada Tepe Erzfeld
Momtschilgrad (Momchilgrad), Obshtina
Obichnik Au-Ag Lagerstätte
Montana (Монтанска) Oblast
Martinovo
Pasardschik (Пазарджикска) Oblast
Panagjurischte (Panagyurishte), Obshtina
Levski
Radka Mine
Panagjurischte
Asarel
Elshitsa
Elshitsa Mine
Vlaykov Vruh Mine
Popintsi
Petelovo Mine
Pasardschik (Pazardzhik), Obshtina
Tsar Asen
Tsar Asen Mine
Pernik (Пернишка) Oblast
Tran (Trun), Obshtina
Zlata Mine
Smoljan (Smolyan), Oblast
Madan, Obshtina
Madan Erzfeld
Sofia, Oblast
Chelopech
Chelopech Gold-Kupfer Mine
Vozdol Prospekt
Etropole, Stadt
Elatsite Mine
Slatiza (Zlatitsa), Obshtina
Slatiza (Zlatitsa)
Elatsite Mine
Stara Sagora (Stara Zagora; Стара Загора), Oblast
Kasanlak (Kazanlâk), Obshtina
Shipka (- Pass )
Burkina Faso
Boucle du Mouhoun, Region
Balé, Provinz
Bagassi, Department
Mana
Wona Gold-Lagerstätte
Centre-Nord, Region
Namentenga, Provinz
Bouroum-Yalogo Greenstone Belt
Tarpako Mine
Centre-Sud, Region
Zoundweogo, Provinz
Guiba, Department
Kiaka Lagerstätte
Est, Region
Gnagna, Provinz
Piela, Department
Diabatou
Gold-Tellur Vorkommen
Sud-Ouest, Region
Poni, Provinz
Gaoua, Department
Burundi
Cibitoke, Provinz
Ruhembe
Muyinga, Provinz
Masaka Goldmine
Chile
Aisén del General Carlos Ibáñez del Campo, Region (XI. Region)
Coyhaique, Provinz
Cerro Estatuas Ñirehuao, Distrikt
El Toqui
Antofagasta, Region (II. Region)
Antofagasta, Provinz
Sierra Gorda
Capricornio Lagerstätte
Caracoles
Casucha Mine
La Compania Mine
San Francisco Mine (Beatrix Mine)
San Rafael Mine
Faride Mine
Taltal
Agua Verde II Prospekt
Cachinal
Santa Catalina
El Guanaco Erzlagerstätte (Huanaco)
El Guanaco Mine
Emma Luisa Mine
Tropezón
El Loa, Provinz
Calama
Chuquicamata District
Chuquicamata Mine
Arica y Parinacota, Region (XV. Region)
Parinacota, Provinz
Ticnamar (Tignamar)
Mina Choquelimpie
Atacama, Region (III. Region)
Chañaral, Provinz
Chañaral
Mina Carrizalillo
Diego de Almagro
La Coipa Mine
Pampa Capitana
La Florida Bergbau-Distrikt
Florida Mine
Potrerillos
Jerónimo Mine
Potrerillos Mine
Inca de Oro
Jardinera No. 1
Tucumana Mine
Copiapó, Provinz
Caldera
Cerrillos
Cerro Blanco, Distrikt
Amarilla Mine
Copiapó
Cachiyuyo de Llampos, Bergbaudistrikt
Dulcinea de Llampos Mine
Mina Adrianitas-Raúl
Mina San José
Maricunga-Gürtel
Lobo Mine
Tierra Amarilla
Cabeza de Vaca, Distrikt
Remolinos Mine
Cerro Pintado
Mina La Farola
Huasco, Provinz
Huasco
Huascotal
Vallenar
Pascua-Lama Projekt
Coquimbo, Region (IV. Region)
Choapa, Provinz
Las Vacas, District
Elqui, Provinz
El Indio Lagerstätte
Canto Sur Mine (Indio Sur Gang)
Kimberly Mine
La Serena
Condoriaco
El Sol
Esmeralda
Fénix
Marcelina, San Juan
Mercedes
San José
Limari, Provinz
Ovalle
El Indio
Campana Gang
Tambo Mine
Retna
Wendy Pit
Lagos, Region (X. Region)
Valdivia, Provinz
Máfil
Madre de Dios
Tarapacá, Region (I. Region)
Iquique, Provinz
Challacollo
Lolon Mine (Challacollo Mine)
Salar Grande
Ascención Mine
China
Anhui, Provinz
Anqing, Präfektur
Huaining, Kreis
Bailing Au-Lagerstätte
Yueshan Erzfeld
Anqing Cu-Mine
Bengbu, Stadt
Chizhou, Präfektur
Guichi, Kreis
Paodaoling Au-Lagerstätte
Huaibei, Präfektur
Suixi, Kreis
Sanpu Erzfeld
Qinlou Au-Cu-(Fe-)-Lagerstätte
Tongling, Präfektur
Fenghuangshan Erzfeld
Fenghuangshan Mine
Shizishan Erzfeld
Baocun Au-Lagerstätte
Chaoshan Au-Lagerstätte
Datuanshan Cu-Lagerstätte
Dongguashan Mine
Laoyaling Cu-(Au)-Lagerstätte
Tongguanshan Erzfeld
Mashan Gold Mine
Xinqiao Erzfeld
Xinqiao Mine
Wuhu, Präfektur
Nanling, Kreis
Yaojialing
Fujian, Provinz
Longyan, Präfektur
Shanghang, Kreis
Zijinshan Erzfeld
Bitian Cu-Au-Ag-Lagerstätte
Zijinshan Cu-Au-Lagerstätte
Nanping, Präfektur
Jianyang, Kreis
Taiyangshan Mine
Quanzhou, Präfektur
Dehua, Kreis
Dongyang Lagerstätte
Sanming, Präfektur
Datian, Kreis
Jianai Mine
Taining, Kreis
Hebaoshan Gold-Lagerstätte
Youxi, Kreis
Meixian Pb-Zn-(Ag) Erzfeld
Dingjiashan Pb-Zn-(Ag) Lagerstätte
Xiaoban Au-Lagerstätte
Gansu, Provinz
Baiyin, Präfektur
Baiyin, Stadtkreis
Baiyinchang Erzfeld
Baiyinchang Cu-Lagerstätte
Huoyanshan Mine
Zheyaoshan Mine
Xiaotieshan
Heishishan Au-Lagerstätte
Dingxi, Präfektur
Min, Kreis
Zhaishang Au-Lagerstätte
Gannan, autonome Präfektur
Hezuo, Kreis
Zaozigou
Luqu, Kreis
La'erma
Jinchang, Präfektur
Jinchuan, Stadtkreis
Jinchuan (Baijiazuizi)
Jiuquan, Präfektur
Guazhou, Kreis
Huaniushan Mine
Xiaowannanshan Au-Lagerstätte
Subei, Kreis
Jinchanggou
Nanjinshan Mine
Longnan, Präfektur
Cheng, Kreis
Dengjiashan
Hui, Kreis
Heishuigou Au-Lagerstätte
Guangdong, Provinz
Chaozhou, Präfektur
Raoping, Kreis
Lianhuashan W-Au-Lagerstätte
Foshan, Präfektur
Gaoming, Kreis
Changkeng-Fuwang Au-Ag-Lagerstätte
Changkeng Au-Lagerstätte
Meizhou, Präfektur
Mei, Kreis
Songxi (Shongxi) Mine
Shanwei, Präfektur
Lufeng, Kreis
Guantian Mine (Lufeng Pyrit Mine)
Shaoguan, Präfektur
Qujiang, Kreis
Dabaoshan Mine
Yunfu, Präfektur
Luoding, Kreis
Xinrong Mn-Ag-Lagerstätte
Yuncheng, Kreis
Chadong Ag-Au-Lagerstätte
Jinziwo Sn-polymetallische Lagerstätte
Zhaoqing, Präfektur
Fengkai, Kreis
Maldonit-Vorkommen
Guangxi Zhuang, Autonomes Gebiet
Baise, Präfektur
Debao, Kreis
Debao(Qinjia) Cu-Sn-Lagerstätte
Leye, Kreis
Langquan Au-Lagerstätte
Hechi, Präfektur
Fengshan, Kreis
Jinya Au-polymetallische Lagerstätte
Nandan, Kreis
Dachang Sn-Erzfeld
Kengma
Lamo
Nanning, Präfektur
Wuming, Kreis
Liangjiang Mine
Wuzhou, Präfektur
Cenzxi, Kreis
Fuzichong (Fozichong) Pb-Zn-(Ag)-Erzfeld
Fuzichong Pb-Zn-(Ag)-Lagerstätte
Guizhou, Provinz
Qiandongnan, autonome Präfektur
Kaili, Kreis
Baiji Sb-Lagerstätte
Tianzhu, Kreis
Zhushanchong-Moshan Erzfeld
Moshan-Youma'ao Au-Lagerstätte
Zhushanchong Au-Lagerstätte
Qiannan, autonomer Bezirk
Sandu, Kreis
Miaolong Mine
Qianxinan, autonomer Bezirk
Anlong, Kreis
Getang Au-Sb-Lagerstätte
Pu'an, Kreis
Nibao Au-Lagerstätte
Qinglong, Kreis
Dachang Sb-Erzfeld
Qinglong Mine (Dachang Mine)
Laowanchang Gold Lagerstätte
Xingren, Kreis
Nipu Au-Lagerstätte
Zimudang Mine
Zunyi Präfektur
Zunyi, Kreis
Zunyi Ni-Mo-PGE-Au-Erzfeld
Huangjiawan Mine
Hainan, Provinz
Ledong, Kreis
Baolun Mine
Hebei, Provinz
Baoding, bezirksfreie Stadt
Fuping, Kreis
Wanglinkou Au-Lagerstätte
Chengde, bezirksfreie Stadt
Fengning, Kreis
Niuquan Ag-Au-Lagerstätte
Tiema
Longhua, Kreis
Hongshila PGE-Lagerstätte
Luan-Fluss (Luan He)
Gaotai
Luanheit-Vorkommen
Maying
Unbenannte Seifen-Lagerstätte
Pingquan, Kreis
Yangjiava
Yanshan Meteorit
Qinhuangdao, bezirksfreie Stadt
Qinglong, Kreis
Banbishan Au Lagerstätte
Sanjiazi Mine
Tangshan, bezirksfreie Stadt
Zunhua, Kreis
Malan River Valley
Malanyu Goldlagerstätte
Zhangjiakou, bezirksfreie Stadt
Chongli, Kreis
Dongping Au-Te-Erzfeld
Dongping Au-Lagerstätte
Zhongshangou Au-Lagerstätte
Xuanhua, Kreis
Xiaozhangjiakou Goldfeld
Xiaoyingpan Mine
Zhangbei, Kreis
Caijiaying Mine
Heilongjiang, Provinz
Daxing'anling (Da Hinggan Ling), Präfektur
Huma, Kreis
Pangkaimen Au-Ag-Lagerstätte
Heihe, Präfektur
Aihui, Kreis
Sandaowanzi Mine
Jiamusi, Präfektur
Tangyuan, Kreis
Dongfengshan Au-(Co)-Lagerstätte
Jixi, Präfektur
Mishan, Kreis
Lianzhushan Au-Sb-W-Lagerstätte
Qitaihe, Präfektur
Boli, Kreis
Jiefanggou Au-Lagerstätte
Yichun, Bezirksfreie Stadt
Jiayin
Wulaga
Wulaga Mine
Henan, Provinz
Luoyang, Präfektur
Luoning, Kreis
Shanggong Mine
Song, Kreis
Dongwan Gold-Feld
Qianhe Au-Lagerstätte
Qiyugou Erzfeld
Gongyu Au-Lagerstätte
Nanyang, Präfektur
Tongbai, Kreis
Laowan
Liu, Dorf
Weishancheng Erzfeld
Poshan Mine
Yindongpo Mine
Xiahuangzhuyuan
Sanmenxia, Präfektur
Lingbao, Kreis
Qinling Mine
Sifangou Au-Lagerstätte
Yangzhaiyu Au-Pb-Te-Lagerstätte
S60 Gold-haltige Quarz-Ader
Tonggou und Chucha-Luanshi
Yinjiagou polymetallische Lagerstätte
Hubei, Provinz
Ezhou, Stadt
Huangshi, Präfektur
Daye, Stadt
Edong Bergbau-Distrikt
Tonglushan Mine
Jiguanzui Au-Cu-Lagerstätte
Tieshan, Kreis
Tieshan (Daye) Eisengrube
Yangxin, Kreis
Fengshan Erzfeld
Fengshandong Mine
Jilongshan Au-Cu-Lagerstätte
Zhulintang Au Lagerstätte
Yangxin Cu-Lagerstätte
Yinshan Ag-Pb-Zn Lagerstätte
Shiyan, Präfektur
Zhushan, Kreis
Yindonggou Mine
Yichang, Präfektur
Zigui, Kreis
Maoping Gold-Lagerstätte
Hunan, Provinz
Changde, Präfektur
Taoyuan, Kreis
Xiangxi Erz-Lagerstätte
Woxi Au-Sb-W-Lagerstätte
Chenzhou, Präfektur
Chenzhou
Dongpo Erzfeld
Manaoshan Mine
Yejiwei Mine
Guiyang, Kreis
Baoshan Erzfeld
Baoshandong (Baoshan Ost)
Dafang Lagerstätte
Lashuxia Mine
Mao'erling Mine
Hengyang, bezirksfreie Stadt
Changning, Kreis
Dayishan Sn-polymetallisches Erzfeld
Shuikoushan Erz-Lagerstätte
Kangjiawan Pb-Zn-Ag-Au-Lagerstätte
Hengdong, Kreis
Shixia Au-Hg-As-Lagerstätte
Huaihua, Präfektur
Yuanling, Kreis
Woxi (Wuxi) Mines
Yuan Jiang, Fluss
Shaoyang, Präfektur
Xinshao, Kreis
Gaojiaao Au-Lagerstätte
Yueyang, Präfektur
Pingjiang, Kreis
Dawan Gold-Bezirk
Wangu Au-Lagerstätte
Innere Mongolei (Neimenggu)
Alxa-Bund
Alxa Rechts-Banner (Alashan Youqi)
Gaxun Tal Mine (Kaxiutata)
Ejina-Banner
Laodonggou Mine
Baotou
Binhe, Neuer Kreis
Wulashan, Bergbau Bezirk
Hadamengou Gold-Lagerstätte
Wulashan Gold-Lagerstätte
Guyang, Kreis
Liangqian Au Lagerstätte
Hinggan-Bund (Xing'an)
Horqin Rechtes Mittel-Banner (Ke'erqin Youyi Zhongqi)
Mongon Tolgoi Ag-Pb-Zn-In-Lagerstätte
Hohhot Bund
Tumed Links Banner (Tumote Zuoqi)
Houshihua Au Lagerstätte
Wuchuan, Kreis
Shiaonanshan
Hulunbuir (Hulunbei'er), Präfektur
Alt-Barag Banner (Chenba'erhu)
Siwumuchang Au-(Ag-Cu) Lagerstätte
Neu-Barag Rechts-Banner
Eren Tolgoi
Tongliao, Präfektur
Jarud Banner (Zalute, Kreis)
Baerzhe Komplex
Intrusion No.801
Ulaan Chab Bund (Wulanchabu)
Fengzhen, Kreis
Huashugou Au Erzfeld
Ulanhad Bund (Chifeng, Präf)
Chifeng, Stadt
Hexigten-Banner (Keshiketeng)
Bairendaba
Linxi, Kreis
Bairin Links- Banner (Bailin Zuoqi)
Baiyinnuo
Dajing
Guandi
Guandi Ag-Au Lagerstätte
Xilin Gol
Ost-Ujimqin-Banner
Chaobuleng Pb-Zn-Lagerstätte
Jiangsu, Provinz
Lianyungang, Präfektur
Donghai, Kreis
Maobei
CCSD Main Hole
Nanjing
Jiangning, Kreis
Funiushan
Lishui,Kreis
Jinjushan (Lishui) Gold Mine
Qixia, Kreis
Qixiashan Mine
Jiangxi, Provinz
Fuzhou, Präfektur
Dongxiang, Kreis
Dongxiang Cu-polymetallische Lagerstätte
Jiujiang, Präfektur
Jiurui
Chengmenshan Cu-Mo-Au-Lagerstätte
Ruichang, Kreis
Yangjishan Mine
Shangrao, Präfektur
Dexing, Kreis
Dexing Cu-Mo-Au Erzfeld
Fujiawu
Tongchang
Zhushahong
Jilin (Kirin), Provinz
Baishan, Präfektur
Linjiang, Kreis
Huanggoushan Pb-Zn-Lagerstätte
Jilin, Präfektur
Huadian, Kreis
Jiapigou Erzfeld
Liupiyegou Mine
Wangjiadian Mine
Panshi, Kreis
Songjiang Cu-Zn-Lagerstätte
Siping, Präfektur
Lishu, Kreis
Shanmen Ag-(Au)-Lagerstätte
Tonghua, Präfektur
Tonghua, Kreis
Chibaisong Cu-Ni-PGE-Lagerstätte
Yanbian Chaoxianzu, Autonome Präfektur
Hunchun, Kreis
Xiaoxinancha
Xiaoxinancha Cu-(Au)-Lagerstätte
Beishan Mine
Yanbian, Präfektur
Hunchun, Kreis
Sandaogou Au-Lagerstätte
Shajin Mine
Liaoning, Provinz
Benxi, Präfektur
Nanfen, Kreis
Lianshanguan Mine
Chaoyang, Präfektur
Chaoyang, Kreis
Kazuo, Kreis (Harqin Left Banner)
Xiaotazigou
Dalian, Präfektur
Wafangdian, Kreis
Huatong
Wangbaoshan
Dandong, Präfektur
Fengcheng, Kreis
Qingchengzi Erzfeld
Xiquegou Pb-Zn-Lagerstätte
Huludao, Präfektur
Jianchang, Kreis
Bajiazi Zn-Pb-Ag Lagerstätte
Lianshan, Kreis
Dongqingpu Ag-Zn-Lagerstätte
Shuiquan
Ningxia, Autonome Region
Shizuishan, Präfektur
Huinong, Kreis
Niutougou Au-Lagerstätte
Zhongwei, Präfektur
Shapotou, Kreis
Jinchangzi Au-Lagerstätte
Zhenluo
Kupferbergwerk Zhaobishan
Peking
Huairou, Kreis
Beigangou Au Lagerstätte
Detiangou Au Lagerstätte
Qinghai, Provinz
Golog, Autonome Präfektur
Maqên, Kreis
Dur'ngoi Ophiolit
De'erni Cu-Co-(Zn)-Lagerstätte
Haibei, Autonome Präfektur
Qilian, Kreis
Guomisi-Gadaban Erzfeld
Wanyanghe Cu-Pb-Zn-polymetallische Lagerstätte
Hainan, Autonomie-Gebiet
Xinghai, Kreis
Saishitang Skarn Kupfer Lagerstätte
Haixi Autonomie-Gebiet
Delhi, Kreis
Yashatu
Juhongtu Mine
Golmud, Kreis
Qimantage-Gebirge
Kendekeke (Kendekok) Mine
Tuolugou Co-(Au)-Lagerstätte
Nord Qaidam UHP-Gebiet
Da Qaidam
Tanjianshan Mine
Xitieshan
Xitieshan Pb-Zn-Lagerstätte
Qilian-Gebirge
Juhongtu
Shaanxi, Provinz
Baoji, Präfektur
Taibai, Kreis
Shuangwang Au-Lagerstätte
Hanzhong, Präfektur
Lüeyang, Kreis
Tongchang Erzfeld
Donggouba
Shangluo
Luonan, Bezirk
Jialu Mine
Yuncheng, Präfektur
Yuanqu, Kreis
Zhongtiaoshan Erzfeld
Bizigou Cu-Lagerstätte
Shandong, Provinz
Binzhou, Präfektur
Zouping, Kreis
Zouping Mine
Linyi, Präfektur
Pingyi, Kreis
Tongshi Komplex
Guilaizhuang Mine
Zhuojiazhuang Mine
Yimeng-Gebirge (Yimeng Shan)
Mengyin, Kreis
Changma Au-Lagerstätte
Yantai, Präfektur
Jiaodong, Hügelland
Laizhou, Kreis
Jiaojia-Xincheng Gold Camp
Sizhuang Au-Lagerstätte
Zhaoyuan
Dahe Au-Lagerstätte
Dayin'gezhuang Mine
Funan Gold Lagerstätte
Huangbuling Mine
Jinchiling Mine
Linglong Gold Camp
Linglong Au-Lagerstätte
Dongshan Mine
Shanxi, Provinz
Datong, Präfektur
Lingqiu, Kreis
Diaoquan Cu-Ag-Lagerstätte
Xinzhou, Präfektur
Fanshi, Kreis
Yangyan Fluß-Tal
Gengzhuang Mine
Wutai, Kreis
Dongyaozhuang Au-Lagerstätte
Yuncheng, Präfektur
Yuanqu, Kreis
Zhongtiaoshan Erzfeld
Hujiayu Cu-Lagerstätte
Sichuan, Provinz
Ganzi (Garze), Präfektur
Baiyu, Kreis
Maqiong
Gacun Mine
Batang, Kreis
Xiasai Ag-polymetallische Lagerstätte
Danba, Kreis
Yangliuping Dom
Ni-Cu-(PGE)-Lagerstätte
Yangliuping Cu-Ni-PGE-Mine
Kangding, Kreis
Daduhe Gold-Feld
Huangjinping Au-Te Lagerstätte
Pianyanzi Au Lagerstätte
Guangyuan, Präfektur
Qingchuan, Kreis
Liangshan, Präfektur
Huili, Kreis
Dayanzi Pt-Pd-Lagerstätte
Mianning, Kreis
Chapuzi
Jiqifang
Muli, Kreis
Erze
Shuiluo, Fluss
Mianyang, Stadt
Pingwu, Kreis
Jindonggou Au-Vorkommen
Yinchang Au-Vorkommen
Muli, Präfektur
Erze Au-Ag-Cu Lagerstätte
Suoluogou Gold-Lagerstätte
Ngawa, autonome Präfektur
Jiuzhaigou, Kreis
Erdaoqiao
Lianhecun
Manaoke
Shuiniujia
Xingfucun
Songpan, Kreis
Dongbeizhai Mine
Songpanguo
Zhebo
Zoigê (Dzöge), Kreis
Pingding (Dingping; Xionghuangpo) Au-As-Hg-Lagerstätte
Qiongmo Au-Se-Lagerstätte
Tianjin, Provinz
Tianjin-Ji
Dongshan Au-Lagerstätte
Tibet (Xizang AR)
Lhasa, Präfektur
Lhünzhub (Linzhou), Kreis
Sadang Au-Ag Lagerstätte
Maizhokunggar, Kreis
Jiama Cu-polymetallische Lagerstätte
Longruri
Ngari, Präfektur
Gê'gyai (Geji), Kreis
Ga'erqiong Cu-Au-Lagerstätte
Qamdo, Präfektur
Jomdo, Kreis
Yulong
Qinghai-Tibet Plateau
Changthang
Shannan, Präfektur
Qusum (Qusong), Kreis
Luobusa-Ophiolith
Sangri, Kreis
Kelu-Chongmuda Cu-Au-Gürtel
Mingze-Chengba Cu-Au-Mo Lagerstätte
Xinjiang, Provinz
Akesu (Aksu), Präfektur
Baicheng, Kreis
Awanda Au-Lagerstätte
Bayingolin, Mongolischer Autonomer Bezirk
Hejing, Kreis
Sahentuohai Erzfeld
Sahentuohai Au-Lagerstätte
Luntai (Bügür), Kreis
Chahanshala Sb-Au Lagerstätte
Qakilik (Ruoqiang Xian; Chaqiliq), Kreis
Hongshijing Au Lagerstätte
Qingshuiquan Cu-Lagerstätte
Changji, Autonomer Bezirk
Manas (Manasi), Kreis
Manasi Fluss-Seife
Manasi
Sardala
Hami (Kumul), Präfektur
Hami, Kreis
Hongshan Au-Cu-Lagerstätte
Kalatage Cu-Au Lagerstätte
Yizhou, Kreis
Baishiquan Erz-Distrikt
Baishiquan Cu-Ni Lagerstätte
Tuwu-Yandong Kupfer-Gürtel
Tuwu Mine
Ili (Yili Hasake), autonome Präfektur
Altay, Bezirk
Altay, Kreis
Qia'erdunbasixi Fe-Cu-Au-Lagerstätte
Sarekoubu (Sarkobu)
Burqin, Kreis
Zhuwankala Cu-Ni-Lagerstätte
Habahe, Kreis
Ashele Cu-Zn-Lagerstätte
Doranasai Gold Lagerstätte
Duolanasayi Mine
Koktokay (Fuyun), Kreis
Kalatongke Mine
Koktokay Pegmatitfeld
Altay Mine
Koktokay No. 3 (Altay No. 3)
Qinggil (Qinghe), Kreis
Qinghe, Stadt
Tacheng, Präfektur
Tuoli, Kreis
Baogutu
Baogutu Cu-(Mo-Au) Lagerstätte
Kuogeshaye Mine
Gang No. L7
Sartohay
Sartohay No.1 Au-Lagerstätte
Tekesi, Kreis
Haladala Komplex
Yining (Ghulja), Kreis
Axi Mine
Jinshan Au Lagerstätte
Kezilesu, autonome Präfektur
Atushi, Kreis
Cheyibulake polymetallische Lagerstätte
Wuqia, Kreis
Sawaya'erdun Au-(Sb) Lagerstätte
Tulufan (Turfan; Turpan), Präfektur
Shanshan, Kreis
Kanggur-Xifengshan Gold-Gürtel
Kanggu'ertage Au-Lagerstätte
Xiaojianshan Au Lagerstätte
Xiaorequanzi Mine
Yunnan, Provinz
Baoshan, Präfektur
Tengchong, Kreis
Rehai Geothermal-Feld
Lianghe Au-Lagerstätte
Chuxiong, autonome Präfektur
Wuding, Kreis
Yinachang
Fe-Cu-Seltenerd Lagerstätte
Yao'an, Kreis
Yao'an Au-Ag Lagerstätte
Dali, autonome Präfektur
Heqing, Kreis
Beiya Au-Cu Erzfeld
Midu, Kreis
Jinbaoshan
Machangqing Cu-Mo-Au Erzfeld
Nanjian, Kreis
Beiya Erzfeld
Hongnitang Sektion
Wandongshan Sektion
Bijiashan Mine
Shihuangchang
Xiangyun, Kreis
Jinchangqing
Dehong, autonome Präfektur
Luxi, Kreis
Shangmanggang Falten-Zone
Mangshi, Kreis
Shangmanggang Au Lagerstätte
Guanlingpo Erzblock
Honghe, autonome Präfektur
Gejiu
Gejiu Sn-Lagerstätte
Kafang Erzfeld
Jinguangpo Lagerstätte
Jixinnao Lagerstätte
Jinping, Kreis
Baimazhai Ni-Cu-(PGE) Lagerstätte
Kunming, Präfektur
Dongchuan, Kreis
Tuobuka Gold-Lagerstätte
Luquan, Kreis
Malutang Gold-Lagerstätte
Lijiang, Präfektur
Gucheng, Kreis
Pikrit Lava-Ausbiss
Huaping, Kreis
Nanyang
Lijiang
Nujiang, autonomer Bezirk
Lanping, Kreis
Jinding Zn-Pb-Ag-Lagerstätte (Lanping Mine)
Pu'er, Präfektur
Mojiang, Kreis
Jinchang (Mojiang)
Wenshan, autonomer Bezirk
Maguan, Kreis
Dulong Erzfeld
Dulong Sn-Zn-Lagerstätte
Yuxi, Stadt
Xinping, Kreis
Dahongshan Fe-Cu-Lagerstätte
Zhejiang, Provinz
Hangzhou, Präfektur
Jiande, Kreis
Linghou
Lishui, Präfektur
Longquan, Kreis
Babaoshan Au-Ag-Lagerstätte
Suichang, Kreis
Suichang Gold Mine
Zhilingtou Au-Ag-Lagerstätte
Shaoxing, Präfektur
Shaoxing, Kreis
Pingshui
Zhong'ao
Shengzhou, Kreis
Haoshi
Zhuji, Kreis
Huangshan Komplex
Huangshan Mine
Taizhou, Präfektur
Tiantai, Kreis
Dalingkou Mine
Wenzhou, Präfektur
Pingyang, Kreis
Huaixi Cu-Au-Lagerstätte
Costa Rica
Demokratische Republik Kongo
Katanga (Shaba), Provinz
Lualaba, Distrikt
Kolwezi, Revier
Kamoto
Mupine
Kolwezi, Stadt
Musonoi
Mutoshi Mine (Ruwe Mine)
Ober-Katanga (Haut-Katanga), Distrikt
Shinkolobwe (Kasolo)
Shinkolobwe Mine (Kasolo Mine)
Swambo
Kasompi (Menda)
Swambo Hill (Swambo Mine)
Orientale, Provinz
Bas-Uele, Provinz
Mongbwalu
Ituri, Provinz
Djugu-Territorium
Iga Barrière
Goldseifen
Süd-Kivu, Provinz
Mwenga-Gebiet
Kamituga-Mobale Mine
Deutschland
Baden-Württemberg
Freiburg, Bezirk
Breisgau-Hochschwarzwald, Landkreis
Bollschweil
St. Ulrich
Goldengründle
Ehrenkirchen
Ambringer Grund
Lenzkirch
Müllheim
Sirnitz
Weiherkopf
Münstertal
Belchen
Schwermineral-Seifen
Münsterhalden
Kleiner Langenbach
Sulzburg
Bad Sulzburg
Erzbuck
Stangengrund
Schnellinggrube
Schweizergrund (Antimongrube)
Sulzbach
Emmendingen, Landkreis
Waldkirch
Hornbühl
Suggental
Freiburg im Breisgau
Wildtal-Zähringen
Zähringen
Reutebach
Lörrach, Landkreis
Hasel
Erdmannshöhle
Schönenberg
Ortenaukreis
Haslach im Kinzigtal
Schnellingen
Grube Segen Gottes
Hausach
Adlersbachtal
Grube Ludwig
Grube Elisabeth
Hornberg
Straßentunnel B33
Oberwolfach
Grube Clara
Offenburg
Kieswerk
Ottenhöfen im Schwarzwald
Seebach (Baden)
Granitsteinbruch Wolfsbrunnen
VSG Schwarzwald-Granit-Werke
Schuttertal
Goldbühl
Zell am Harmersbach
Roßgrabeneck
Rottweil, Landkreis
Wittichen
Waldshut, Landkreis
Albbruck
St. Blasien
Menzenschwand
Krunkelbach
Todtmoos
Karlsruhe, Bezirk
Calw, Landkreis
Neubulach
Freudenstadt, Landkreis
Alpirsbach
Grube Gottes Segen
Ober- und Hochrhein
Stuttgart, Bezirk
Göppingen, Landkreis
Wiesensteig
Filstal
Bayern
Niederbayern, Bezirk
Freyung-Grafenau, Landkreis
Haidmühle
Markt Perlesreut
Eisenbernreut
St.Oswald-Riedlhütte
Rachelseebach
Landshut, Landkreis
Niederaichbach
Passau, Landkreis
Tittling
Eppendorf
Regen, Landkreis
Drachselsried
Unterried
Grubenfeld am Mühlenbach (?)
Lindberg
Rannenau
Straubing
Donauseife
Oberbayern, Bezirk
Berchtesgadener Land, Landkreis
Schneizlreuth
Weißbachschlucht
Traunstein, Landkreis
Traunstein
Röthelbach
Oberfranken, Bezirk
Bayreuth, Landkreis
Fichtelberg
Gleißinger Fels
Goldkronach
Brandholz
Fürstenzeche
Jacobi-Schacht
Grube Silberne Rose
Name Gottes-Gang
Schickung Gottes-Gang
Schmutzler-Gang
Hof, Landkreis
Bad Steben
Gevattergraben
Konradsreuth
Flusseife
Münchberg, Stadt
Poppenreuth
Zell im Fichtelgebirge
Saalequelle (?)
Wunsiedel im Fichtelgebirge, Landkreis
Kirchenlamitz
Großschloppen
Grube Christa
Selb
Weißenstadt
Rudolfstein
Weißenhaid
Wunsiedel
Schönbrunn
Acherwiese
Oberpfalz, Bezirk
Cham, Landkreis
Rötz
Diepoltsried
Goldseifenwerk Alte Schanze
Schwandorf, Landkreis
Nabburg
Naab-Bachzulauf
Oberviechtach
Pirk
Stangenberg
Schachtpinge Güttingloch
Schwarzenfeld
Deiselkühn
Kiesgruben
Stulln
Brensdorf
Kiesgrube am Mühlberg
Grafenricht
Kiesgrube Grafenricht
Tirschenreuth, Landkreis
Erbendorf
Galgenbach
Leonberg
Pfaffenreuth
Grube Bayerland
Neualbenreuth
Sibyllenbad
Zechen Churfürst und Güldenstern
Unterfranken, Bezirk
Aschaffenburg, Landkreis
Alzenau
Hörstein
Kiesgrube
Berlin
Karlshorst
Panzergräben
Kaulsdorf
Kiesgruben (Baggerseen)
Müggelsee
Pankow
Kiesgrube Arkenberge
Spandau
Kiesgruben
Brandenburg
Hessen
Darmstadt, Bezirk
Bergstraße, Landkreis
Abtsteinach
Mackenheim
Amphibolitbruch (Schriesheim AG)
Bensheim
Hochstädten
Bangertshöhe
Marmorbruch Dr. Linck (Marmorbruch Auerbach)
Fürth
Erlenbach
Aoritbruch
Heppenheim
Sonderbach
Kohlplatte
Steinbruch Röhrig
Lautertal
Reichenbach
Hohenstein
Fundpunkt 16.1
Darmstadt-Dieburg, Landkreis
Mühltal
Frankensteinmassiv
Odenwaldkreis
Reichelsheim
Gersprenztal
Wiesbaden, kreisfreie Stadt
Medenbach
Schulwaldtunnel
Kassel, Bezirk
Schwalm-Eder-Kreis
Felsberg-Lohre
Uttershausen
Waldeck-Frankenberg, Landkreis
Dalwigksthal
Aar
Edersee
Korbach
Eisenberg
Grube Victor
St. Georg Grube
Waldeck
Edertal-Mehlen
Niedersachsen
Goslar, Landkreis
Bad Harzburg
Radau-Oker-Stollen
Radautal
Gabbrosteinbruch (Bärensteinbruch)
Radau (Fluß)
Braunlage
St. Andreasberg, Revier
Beerberg
Grube Roter Bär
Seleniderztrümer
Grube Wennsglückt
Siebertal
Grube Henriette
Goslar
Rammelsberg
Vienenburg
Kieswerk Oppermann
Langelsheim
Astfeld
Frau-Sophien-Hütte
Lautenthal
Trogtal
Göttingen, Landkreis
Bad Grund
Steinbruch Winterberg
Osterode am Harz
Lerbach
Grube Weintraube
Zorge
Grube Brummerjahn
Nordrhein-Westfalen
Arnsberg, Bezirk
Hochsauerlandkreis
Brilon
Madfeld
Niederhof
Grube Grottenberg
Marsberg
Kupfergruben
Märkischer Kreis
Hemer
Becke-Oese
Siegen-Wittgenstein, Kreis
Hilchenbach
Müsen
Stahlberg
Neunkirchen
Altenseelbach
Große Burg (Lohmannsfeld)
Salchendorf
Grube Pfannenberger Einigkeit
Stahlseifen-Heinrichsglück Grube
Siegen
Eiserfeld
Grube Brüderbund
Grube Vereinigte Kohlenbach
Eisern
Eisenhardter Tiefbau
Grube Ameise
Grube Eiserner Union
Grube Herkules
Gosenbach
Grube Storch und Schöneberg
Honigsmund-Hamberg
Grube Philippshoffnung
Weidenau
Grube Neue Haardt
Wilnsdorf
Grube Landeskrone
Wilden
Grube Bautenberg
Wilgersdorf
Grube Neue Hoffnung
Düsseldorf, Bezirk
Mettmann, Kreis
Wülfrath
Rohdenhaus
Steinbruch Rohdenhaus
Wesel, Kreis
Rheinberg
Orsoy
Kiesbänke des Rheins
Düsseldorf, Regierungsbezirk
Düsseldorf, Stadt
Köln, Bezirk
Köln
Leverkusen
Rheinisch-Bergischer Kreis
Overath
Untereschbach
Grube Lüderich
Rheinland-Pfalz
Altenkirchen (Westerwald), Kreis
Betzdorf
Katzwinkel
Grube Wingertshardt
Schutzbach
Grube Grüne Au
Daaden
Biersdorf
Grube Füsseberg
Kausen
Grube Käusersteimel
Kirchen (Sieg)
Freusburg
Grube Neue Eintracht
Oberlahr
Grube Silberwiese
Rosenheim
Grube Eselskopf
Steinebach (Sieg)
Grube Bindweide
Wissen
Mittelhof
Steckenstein
Grube Friedrich
Bernkastel-Wittlich, Landkreis
Bernkastel-Kues
Andel
Goldbach
Enkirch
Traben-Trarbach
Donnersbergkreis
Nordpfälzer Land, Verbandsgemeinde
Obermoschel
Moschellandsberg
Neuwied, Kreis
Puderbach
Grube Reichensteinerberg
Rhein-Lahn-Kreis
Diez
Laurenburg
Holzappel
Lahnstein, Stadt
Grube Friedrichssegen
Südliche Weinstraße, Landkreis
Waldhambach
Steinbruch Kuhn
Westerwaldkreis
Wirges
Dernbach
Grube Schöne Aussicht
Sachsen-Anhalt
Börde, Landkreis
Haldensleben
Hohe Börde
Bebertal
Steinbruch Dönstedt (?)
Flechtinger Höhenzug
Harz, Landkreis
Ballenstedt, Gemeinde
Rieder
Grauwacke Steinbruch
Mansfeld-Südharz, Landkreis
Mansfeld, Stadt
Abberode
Tilkerode
Eine-Stollen
Eskebornstollen
Saalekreis
Merseburg
Saale
Sachsen
Bautzen, Landkreis
Malschwitz
Pließkowitz
Ottendorf-Okrilla
Sohland an der Spree
Nickelerzvorkommen Hohberg
Steinigtwolmsdorf
Goldberg
Goldbergwiesen
Chemnitz
Euba
Fuchsgrund
Dresden
Zschieren
Erzgebirgskreis
Johanngeorgenstadt
Grube Neujahr Maßen (Schacht 31)
Sauschwemme
Marienberg, Revier
Marienberg
Lauta
Schacht 139 (Abrahamhalde)
Schneeberg, Lagerstätte
Schwarzenberger Kuppel
Breitenbrunn
Rittersgrün
St. Richard am Forstwald
Schwarzwasser. Fluss
Görlitz, Landkreis
Ostritz
Steinbruch Hutberg
Leipzig
Hirschfeld
Meißen, Landkreis
Nossen
Pitzschebach
Scharfenberg
Grube Güte Gottes
Mittelsachsen, Landkreis
Freiberg, Revier
Brand-Erbisdorf
Vereinigt Feld
Grube Reicher Bergsegen (?)
Frauenstein
Grube Friedrich August
Weißer Stein
Freiberg
Grube Himmelfahrt
Turmhof mit den oberen Maßen
Großschirma
Kleinvoigtsberg
Alte Hoffnung Gottes
Oberschöna
Bräunsdorf
Grube Neue Hoffnung Gottes
Hartmannsdorf
Vogtlandkreis
Muldenhammer
Gottesberg
Reichenbach
Göltzsch, Fluss
Schöneck
Kottenheide
Zwickau, Landkreis
Hohenstein-Ernstthal
Neu-Glück-Stolln
Zechenberg
Grube St. Lampertus
Schleswig-Holstein
Herzogtum Lauenburg, Landkreis
Groß Pampau
Kiesgrube Ohle u. Lau
Lübeck
Brodtener Ufer
Nordfriesland, Landkreis
Sylt, Insel
Rotes Kliff
Schleswig-Flensburg, Landkreis
Jagel
Thüringen
Greiz, Landkreis
Neumühle a. d. Weißen Elster
Schlötenbach
Steinbruch am Kuhberg
Weida
Steinbruch Loitsch
Fossile Flußterrasse der Weida
Kyffhäuserkreis
Kyffhäuser
Nordhausen, Landkreis
Ellrich
Sülzhayn
Eisenbergbaugebiet
Saalfeld-Rudolstadt, Landkreis
Reichmannsdorf
Schmiedefeld
Schwarzatal
Goldisthal
Katzhütte
Oelzetal
Sitzendorf
Schwarzburg
Schwarzburger Sattel
Sonneberg, Landkreis
Steinheid
Dominikanische Republik
Monseñor Nouel, Provinz
Maimón
Cerro Maimón Mine
Sánchez Ramírez, Provinz
Cotui
Pueblo Viejo Mine
Ecuador
Azuay, Provinz
Gaby-Papa Grande
El Oro, Provinz
Zaruma Canton
Portovelo Mine
Zaruma Lagerstätte
Esmeraldas, Provinz
Santiago Fluß-Seifen
Zamora-Chinchipe, Provinz
Fruta del Norte Au-Ag Lagerstätte
El Salvador
Cabanas, Department
Morazan, Department
El Divisadero
Monte Cristo Mine
Usulutan, Department
Berlin
Berlin Geothermalfeld
Elfenbeinküste
Dix-Huit Montagnes, Region
Zouhan-Hounien, Department
Ity Mine
Lacs, Region
Toumodi, Department
Bonikro
Bonikro Gold Mine
Marahoué, Region
Bouaflé, Department
Angovia Gold Minen
Montagnes, Region
Tonkpi
Zouan-Hounien, Department
Ity Mine
Eritrea
Barentu Region (Gash-Barka)
Awgaro (Ugaro)
Ugaro Mine
Bisha Mine
Zentral-Region (Maekel)
Asmara
Sciumagallé Mine
Fidschi
Vanua Levu
Wailevu
Yanawai Goldfeld
Mount Kasi Mine
Viti Levu
Namosi, Distrikt
Waisoi Cu-Lagerstätte
Tavua Gold Field
Vatukoula
Emperor Mine
Tuvatu Mine
Finnland
Kainuu, Landschaft
Sotkamo
Taivaljärvi
Suomussalmi
Juntusranta
Kuikkapuro Lagerstätte
Moukkori Lagerstätte (Housuvaara 1)
Lappland (Lappi), Landschaft
Inari
Jvalojoki
Laanila
Oiva Dyke
Lemmenjoki
Miessijoki, Fluss
Rapeli-Kangas Claim
Kittilä
Hirvilavanmaa
Iso-Kuotko Gold Prospekte
Pahtavuoma
Suurikuusikko Goldlagerstätte
Kolari
Hannukainen Mine
Penikat Komplex
Ala-Penikka Reef
Sompujärvi Riff
Kirakkajuppura
Sodankylä
Keivitsansarvi
Pahtavaara Au-Mine
Mittelfinnland (Keski-Suomi), Landschaft
Luhanka
Tammijärvi
Nordkarelien (Pohjois-Karjala), Landschaft
Ilomantsi
Kivisuo-Prospekt
Korpilampi
Korvilansuo Prospekt
Kuittila Prospekt
Pampalo Mine
Rämepuro
Joensuu
Hammaslahti (Lähdekorpi) Lagerstätte
Outokumpu-Erzfeld
Outokumpu Cu-Zn-Lagerstätte
Vuonos Mine
Nordösterbotten (Pohjois-Pohjanmaa), Landschaft
Haapavesi
Kiimala
Kuusamo
Honkilehto
Juomasuo
Kitka-Tal
Meurastuksenaho
Nivala
Hitura Nickel Mine
Pyhäjärvi
Pyhäsalmi Mine
Raahe
Vihanti
Ylivieska
Rauhala Lagerstätte
Pirkanmaa, Landschaft
Orivesi
Kutemajärvi Mine
Südsavo (Etelä-Savo), Landschaft
Rantasalmi
Osikonmäki
Südösterbotten (Etelä-Pohjanmaa), Landschaft
Seinäjoki
Nurmo
Kalliosalo
Peräseinäjoki
Tiilikallio
Varsinais-Suomi, Landschaft
Huittinen
Jokisivu (Kujankallio)
Ritakallio
Pargas (Parainen)
Attu
Somero
Satulinmäki
Frankreich
Auvergne-Rhône-Alpes, Region
Allier, Département
Montluçon, Arrondissement
Echassières
Filon du Mazet
Les Montmins (Sainte Barbe filon)
Steinbruch Beauvoir (Carrière de Beauvoir)
Cantal, Département
Saint-Flour, Arrondissement
Bonnac
Moulin de la Borie (Bonnac Süd)
Napheguy
Scoufour (Bonnac Nord)
Tempel
Talizat
Auliac
Mines de Auliac
Haute-Loire, Département
Brioude, Arrondissement
Langeac
Barlet
Barlet Fluoritgrube (La Drey; La Dreyt; La Costette)
Mercoeur
Mine La Bessade
Le Puy-en-Velay, Arrondissement
Espaly-Saint-Marcel
Riou Pezzouliou
Isère, Département
Grenoble, Arrondissement
Allemond (Allemont)
Mine des Chalanches
Le Bourg-d’Oisans
Mine de la Gardette
Puy-de-Dôme, Département
Clermont-Ferrand, Arrondissement
Orcival
Le Sioulot, Bach
Riom, Arrondissement
Rhône, Département
Villefranche-sur-Saône, Arrondissement
Chessy-les-Mines
Savoie, Département
Albertville, Arrondissement
La Léchère
Celliers
La Rave-Tal
Saint-Jean-de-Maurienne, Arrondissement
Saint François Longchamp
Montgellafrey
La Madeleine-Pass
Bourgogne-Franche-Comté, Region
Haute-Saône, Département
Lure, Arrondissement
Château-Lambert
Erzbergbau
Saône-et-Loire, Département
Charolles, Arrondissement
Chalmoux
Chizeuil Mine
Bretagne, Region
Finistère, Département
Châteaulin, Arrondissement
Huelgoat
Poullaba Gang
Morbihan, Département
Vannes, Arrondissement
Le Roc-Saint-André
La Villeder
Grand Est, Region
Bas-Rhin, Département
Strasbourg, Arrondissement
Straßburg
Haut-Rhin, Département
Colmar-Ribeauvillé, Arrondissement
Stosswihr
Silberwald (Le Sattel)
Thann, Arrondissement
Rimbach-près-Masevaux
Lac des Perches
Vosges, Département
Épinal, Arrondissement
Le Val d'Ajol
Bois de la Veche Area
Le bas Herival(Vein No. 3)
Hérival
Nouvelle-Aquitaine, Region
Creuse, Département
Aubusson, Arrondissement
Soumans
Montebras
Montebras Mine
Haute-Vienne, Département
Bellac, Arrondissement
Vaulry
Vaulry Mine
Limoges, Arrondissement
Beaune-les-Mines
Deschamps-Schacht
Cheni Mine
Laurièras
Le Bourneix, Bergbaurevier
Okzitanien (Occitanie), Region
Ariège, Département
Saint-Girons, Arrondissement
Le Port
Col d'Agnes
Etang de Lers
Peridotit-Ausbiss
Saint Lizier
Salat, Fluss
Aude, Département
Carcassonne, Arrondissement
Salsigne
Salsigne Mine
Aveyron, Département
Rodez, Arrondissement
Entraygues-sur-Truyère
Enguiales Mine
Gard, Département
Le Vigan, Arrondissement
Cardet
Pyrenées-Orientales, Département
Céret, Arrondissement
Oms
Correc d'en Llinassos (Ravin d'en Llinassous)
Prats-de-Mollo-la-Preste
Costabonne Mine
Prades, Arrondissement
Boule d`Amont
Serrabonne
Pays de la Loire, Region
Loire-Atlantique, Département
Châteaubriant-Ancenis, Arrondissement
Saint-Aubin-des-Châteaux
Nantes, Arrondissement
Bouguenais
La Roche-Ballue
La Mothe Steinbruch
Sarthe, Département
Mamers, Arrondissement
Rouez
Provence-Alpes-Côte d'Azur, Region
Alpes-Maritimes, Département
Nizza (Nice), Arrondissement
Daluis
Roua Mines (Clue de Roua)
Bouches-du-Rhône, Département
Aix-en-Provence, Arrondissement
Peyrolles-en-Provence
Durance, Fluss
Hautes-Alpes, Département
Briançon, Arrondissement
Saint-Véran
Les Clausis Mine
Var, Département
Draguignan, Arrondissement
Saint-Raphaël
Carriere des Caous
Toulon, Arrondissement
Le Pradet
Cap Garonne
Französisch-Guayana
Saint-Laurent-du-Maroni, Arrondissement
Apatou Commune
Haute Sparaouine, Fluss
Georgien
Kvemo Kartli, Region
Bolnisi, Distrikt
Kvemo-Bolnisi Lagerstätte
Madneuli Mine
Sakdrissi
Tsiteli Sopeli Lagerstätte
Ratscha-Letschchumi und Niederswanetien, Region
Mestia-Ratscha-Distrikt
Luchumi (Lukhumi) As-Lagerstätte
Zopkhito Au-Sb-Lagerstätte
Svaneti, Distrikt
Arshira Gold-Lagerstätte
Ashira Fluss-Seife
Lukhra Au-Lagerstätte
Ghana
Western Region
Ashanti Gold-Gürtel
Dunkwa
Dunkwa Goldfelder
Konongo
Konongo-Southern Cross Mine
Obuasi
Ashanti Mine
Tarkwa
Tarkwa Mine
Wassa West District
Bogoso-Prestea-Gebiet
Prestea Mine
Griechenland
Attika (Attikí, Attica)
East Attica
Lavreotiki
Lavrion (Laurion), Bergbaudistrikt
Agios Konstantinos (Kamariza)
Kamariza Minen (Kamareza)
Clemence Mine
Hilarion Mine
Jean Baptist Mine
Plaka
Plaka Minen
Adami Mine No. 2
Vromopoussi
Trachykera
Ipeiros
Pindos-Gebirge
Pindos Ophiolith-Komplex
Korydallos Gebiet
Pefki
Mittelgriechenland, Region
Euböa, Regionalbezirk
Euböa (Euboea), Insel
Kallianou
Nördliche Ägäis
Lesvos (Lesbos), Bezirk
Lesbos, Insel
West Lesbos
Stypsi Prospekt
Limnos, Bezirk
Limnos Insel
Fakos
Ostmakedonien und Thrakien, Region
Evros, Regionalbezirk
Alexandroupolis
Pagoni Rachi Prospekt
Pefka
Pefka Mine
Perama-Hügel
Sappes Mine
St. Barbara Prospekt
Kavala, Regionalbezirk
Kavála
Loutra Eleftheron
Palea Kavala Lagerstätte
Chalkero Gänge
Charakomata
Giolia
Kavala Gänge
Vathylakos
Krinides (Crenides)
Phillipi
Thasos, Insel
Akropolis-Bergwerk
Limenas Thasou
Elia
Kallirachi (?)
Metamorphosis
Kinyra - Potamia
Klisidi
Rodopi, Regionalbezirk
Kassiteres
Xanthi, Regionalbezirk
Kassiteres-Sapes Gebiet
St. Demetrios (Sapes)
Südliche Ägäis (Νότιο Αιγαίο)
Kykladen
Milos Insel
Profitis Ilias Au-Lagerstätte
Sifnos, Insel
Tinos Insel
Apigania Bucht
Panormos Bucht
Zentralmakedonien, Region
Chalkidiki
Aristotelis
Stanos
Kassandra-Minen (Cassandra)
Olympiada Mine (Olympias Mine)
Skouries Mine
Stratoniki
Madem-Lakkos
Kilkis, Regionalbezirk
Koronuda Au-Cu Lagerstätte
Rizana-Lachanas Lagerstätte
Vathi Dorf
Thessaloníki, Regionalbezirk
Gallikos, Fluss
Grönland
Kommuneqarfik Sermersooq
Ivittuut (Ivigtut)
Kryolithlagerstätte (Cryolite deposit)
Kruuse Fjord
Kruuse Fjord Komplex
Nuuk (Godthåb)
Storø
Sermiligaarsuk Fjord
Nuuluk (Nuluk)
Qaasuitsup Kommunia
Uummannaq
Maarmorilik
Sorte Engel Mine
Qeqqata Kommunia
Kangerlussuaq-Komplex
Cape Edvard Holm
Skaergaard Intrusion
Platinova Reef
Guatemala
Chiquimula, Departamento
Banderas Prospekt
Huehuetenango, Departamento
San Idelfonso Ixtahuacán
Lirios Mine (?)
Guinea
Faranah, Region
Dinguiraye, Prefektur
Bafing Fluß-Becken
Bagui, Dorf
Fouta Djallon
Bafing, Fluss
Paramangui-Strom
Kankan, Region
Siguiri, Präfektur
Siguirini
Lefa Mine
Lero Tagebau
Guyana
Mazaruni, Distrikt
Kamakusa
Merume, Fluss
Upper Takutu-Upper Essequibo, Region
Omai
Gold-Lagerstätte
Haiti
Nord, Department
Acul-du-Nord, Arrondissement
Milot
Cap Haitien
Nord-Est, Department
Trou-du-Nord, Arrondissement
Trou-du-Nord
Trou du Nord Au-Cu Lagerstätte
Honduras
Choluteca, Departamento
El Corpus Lagerstätte
Francisco Morazán, Departamento
Distrito Central
Tegucigalpa
Mina Rosario
Olancho, Department
Lepaguare, Distrikt
Canaan Lagerstätte
Murcielago Seife
Indien
Andhra Pradesh
Anantapur, Distrikt
Ramagiri Camp
Kurnool, Distrikt
Jonnagiri
Karnataka
Chitradurga, Distrikt
Chitradurga
Chitradurga Gold Mine
Ajjanahalli Mine
Kalaburagi, Distrikt
Gulbarga
Hutti Mine
Uti Mine
Kolar, Distrikt
Kolar Gold Fields
Zentraler Schiefer-Gürtel
Champion Lode
Raichur, Distrikt
Hutti Gold Mine
Hira Buddini Mine
Uti Mine
Ladakh
Kargil, Distrikt
Dras Ultramafite
Madhya Pradesh
Balaghat, Distrikt
Baihar Tehsil
Malanjkand
Malanjkand Mine
Biahar
Padritola
Malanjkhand Mine
Odisha (Orissa)
Baula-Komplex
Bangur Gabbro
Keonjhar (Kendujhar), Distrikt
Nuasahi Komplex
Rajasthan
Udaipur, Division
Udaipur, Bezirk
Newania Komplex
Indonesien
Borneo (Kalimantan)
Ost-Kalimantan (Kalimantan-Timur), Provinz
Kelian Equatorial-Goldmine
Meratus Gold-Project
Süd-Kalimantan (Kalimantan Selatan), Provinz
Cempaka Diamanten
Martapura
Kabupaten Banjar
Tanah Laut
Riam Kanan
Mirah
Tambiano, Fluss
West-Kalimantan (Kalimantan Barat), Provinz
Batu Menangis, Dorf
Ibu Prospekt
Zentral-Kalimantan (Kalimantan Tengah), Provinz
Barito Utara
Indo Muro Gold Mine
Baroi-Project
Beruang Kanan
Beruang Tengah
Bunut Gold-Prospect
Galangan-Gold-Project
Mansur-Project
Mt.Muro
Rungan-River-Basin
Batu Api Mine
Teweh Mine
Java
Banten, Provinz
Cibaliung
Cikidang
Cikoleang
Cikotok
Jawa Barat (Westjava), Provinz
Bandung, Bezirk
Bunikasih Mine
Bogor
Bajah Dom
Cimatak (?)
Cianjur
Tanggeung
Gunung Subang
Ciemas Prospekt
Cirutan
Gunung Pongkor
Sukabumi, Bezirk
Simpenan, Distrikt
Kertajaya, Dorf
Jawa Tengah (Zentraljava), Provinz
Tasikmalaya
Cineam-Gebiet
Tjilitjap
Wonogiri, Bezirk
Selogiri, Distrikt
Molukken (Maluku)
Bacan, Insel
Kaputusan Mine
Lerokis-Projekt
Maluku (Süd-Molukken), Provinz
Wetar-Inseln
Wetar Basis-Metall Lagerstätten
Maluku Utara (Nord-Molukken), Provinz
Buru, Insel
Halmahera
Gosowong
Kencana Mine
Toguraci Lagerstätte
Nusa Tenggara (Kleine Sunda-Inseln)
Ost-Nusa-Tenggara (Nusa Tenggara Timur), Provinz
West-Nusa-Tenggara (Nusa Tenggara Barat), Provinz
Lombok
Sumbawa
Batu Hijau Mine
Elang Lagerstätte
Sulawesi (Celebes)
Gorontalo, Provinz
Dunu Prospekt
Gunung Pani
Tapadaa
Tombulilato Cu-Lagerstätte
Nord-Sulawesi, Provinz
Logongan
Minahasa
Ratatotok, Distrikt
Mesel Lagerstätte
Sulut-Project
Talawaan-Project
Toka Tindung
Tombulilato Motomboto-Projekt
Süd-Sulawesi, Provinz
Luwu Regency
Rampi Block Prospekt
Tana Toraja Regency
Awak Mas
Salu Bullo Gold Mine
Südost-Sulawesi, Provinz
Bombana Regency
Bombana Prospekt
Westsulawesi (Sulawesi Barat), Provinz
Polewali
Sassak Mine
Zentral-Sulawesi, Provinz
Tahura Boboya
Talau
Bulagidun
Poboya Gold Mine
Sumatra
Aceh, Provinz
Pidie Regency
Miwah Projekt
Miwah Prospekt
Sipopok Prospekt
Bengkulu (Bangka Ulu), Provinz
Lebong Tandai Gold- und Silber-Mine
Rawas Gold-Mine
Rejang Lebong District
Lebong Donok Mine
Tambang Sawah
Jambi, Provinz
Meulaboh
Lampung, Provinz
Ojalali-Gold-Project
Nord-Sumatra (Sumatera Utara), Provinz
Dairi-Zink-Blei-Mine
Martabe Gold-Mine
Sinenggoe
Riau, Provinz
Bengkalis
West-Sumatra (Sumatera Barat), Provinz
Agam, Bezirk
Mangani
Ludah Gadang Zink-Blei-Project
Muara Sipongi
Mudik Prospect
Salida
West-Neuguinea (West-Papua)
West-Irian Jaya (Papua Barat), Provinz
Misima Island Gold-Mine
West Irian Jaya
Gold-Projekte
Grasberg-District
Big Gossan Mine
Ertsberg-Komplex
DOZ Mine
Dom Skarn
Ertsberg-Ost
Grasberg Mine
Wanagon Lagerstätte
West Grasberg Resource
Jayapura
Cyclop-Berge
Woodlark Island Gold-Project
Iran
Hamadan, Provinz
Bahar-Lou (Dashkasan) Sb-Au-Lagerstätte
Isfahan (Esfahan), Provinz
Nain, Bezirk
Anarak, Distrikt
Chah Khouni Mine (Chah Khoni Mine; Tschah Khuni Mine; El Khun Mine)
Chah Palang Mine
Kali Kafi Mine
Kerman, Provinz
Rafsanjan, Bezirk
Pariz
Sar Cheshmeh Mine
Kurdistan, Provinz
Qorveh
Dashkasan Mine
Saqqez Co.
Kervian Au Lagerstätte
Qolqoleh Au Lagerstätte
Lorestan, Provinz
Ashour Abad
Nezam Abad Prospekt
Markazi, Provinz
Astaneh
Deh Hosein Prospect (Deh Hosein Mine)
Ost-Aserbaidschan, Provinz
Ahar, Bezirk
Ahar
Sungun Mine
Valilu
Razavi Khorasan, Provinz
Mashhad Co.
Sistan und Baluchestan, Provinz
Kuh-e Bazman
Chahnaly Lagerstätte
Süd-Chorasan, Provinz
Nahbandan (Nehbandan)
Qaleh-Zari Mine (Ghale Zari Mine)
West-Aserbaidschan, Provinz
Piranschahr, Landkreis
Piranshahr Iintrusion (Mokrian)
Kharapeh Lagerstätte
Sardasht, Landkreis
Barika Erzlagerstätte
Takab, Landkreis
Agh-Darreh (Agdarreh) Mine
Zareh Shuran (Zarshuran)
Yazd, Provinz
Ardakan, Landkreis
Ardakan
Baryt Vorkommen
Zandschan (Zanjan), Provinz
Glojeh, Distrikt
Nördliches Gebiet
Irland
Connacht
Galway, Mayo
Croagh Patrick
Lecanvey Prospect
Leinster
Wicklow, County
Croghan Kinshela Mountain
Gold Mines River
Munster
Cork, County
Mizen Peninsula
Ballydehob
Ballycummisk Mine
Ulster
Monaghan, County
Monaghan
Clontibret
Clontibret Mine
Israel
Südbezirk (Mechos haDarom)
Elat
Italien
Aostatal (Valle d'Aosta), Region
Ayastal (Valle d'Ayas)
Brusson
Bergwerk Brusson (Minera di Brusson)
Chamousira Mine
Fenillaz
Challand-St. Anselme
Arbaz
Bechaz Mine
Courmayeur
Mont-Blanc-Massiv
Venytal (Val Veny)
Miagegletscher (Ghiacciaio del Miage)
Emarese
Sommarese
Coccolino Mine
Gressoney-la Trinité
Saint-Marcel
Mina Praborna
Emilia-Romagna, Region
Parma, Provinz
Berceto
Corchia Mine
Perboni Q. 750
Pozzo-Abbau
Speranza-Abbau
Kalabrien (Calabria), Region
Reggio Calabria, Provinz
Aspromonte Massiv
Sinopoli
Latium (Lazio), Region
Rom, Provinz
Nettuno
Viterbo, Provinz
Farnese
Ponte San Pietro
Ligurien (Liguria), Region
Genua (Genova), Metropolitanstadt
Ne
Val Graveglia
Reppia
Miniera Gambatesa
Sestri Levante
Miniera di Libiola
Lombardei (Lombardia), Region
Bergamo, Provinz
Serianatal (Val Seriana)
Val Goglio
Goglio, Fluss
Brescia, Provinz
Val Camonica
Pisogne
Duadello Mine
Pavia, Provinz
Agogna, Strom
Po, Fluß
Ticino, Fluß
Sondrio, Provinz
Chiavenna
Alpe Rossaccio (Val Rossaccio)
Val Malenco
Lanzada
Mt. Motta
Torre di Santa Maria
Ciappanico
Rocca di Castellaccio
Piemont (Piemonte), Region
Alessandria, Provinz
Lerma
Lavagninasee
Biella, Provinz
Campiglia Cervo
Quittengo
Le Forche
Cervo, Fluss
Turin (Torino), Provinz
Borgofranco d'Ivrea
Biò
Miniere di Borgofranco
Prali
Crosetto Mine
Tavagnasco
Tavagnasco Mine
Esperance superiore tunnel
Traversella
Miniera Traversella
Verbano-Cusio-Ossola, Provinz
Anzasca, Valle (Tal)
Macugnaga
Belvedere Gletscher
Pestarena
Val Quarazza Gold Mine (Guia Mine)
Vanzone con San Carlo
Cani Mine
Ossola, Valle (Tal)
Baceno
Alpe Devero (Valle Devero)
Monte Cervandone
Nord-Ost-Hang
Crodo
Alfenza Mine
Pieve Vergonte
Val Toppa Mine
Vogogna
Strona, Valle (Tal)
Ravinella di Sotto Mine
Sardinien (Sardegna), Region
Sassari, Provinz
Alghero
Calabona Miniera
Osilo
Sa Pala de Sa Fae Gang
Sa Pedra Bianca Gang
Sud Sardegna, Provinz
Arbus
Miniera Montevecchio
Carbonia
Kupfer-Vorkommen
Kupfervorkommen
Furtei
Goldbergbau
Is Concas
Monte San Miali
SW Mineralisation
Sa Perrima
Gonnosfanadiga
Pira Inferida
Muravera
Miniera Bacu Arrodas (Baccu Arrodas)
Villaputzu
Miniera Baccu Locci
Sizilien (Sicilia), Region
Messina, Provinz
Äolische (Liparische) Inseln (Isole Eolie; Isole Lipari)
Vulcano, Insel
La Fossa Krater
Toskana (Toscana)
Grosseto, Provinz
Montieri
Gerfalco
Fosso Mandromicci
Podere Montevecchio
Livorno, Provinz
Rosignano Marittimo
Fortullino
Lucca, Provinz
Apuanische Alpen
Stazzema
Miniera del Bottino
Sant'Anna di Stazzema
Miniera di Buca dell'Angina
Miniere dell'Argentiera di Sant'Anna
Siena, Provinz
Chiusdino
Le Cetine di Cotorniano Mine
Trentino-Südtirol (Trentino-Alto Adige)
Südtirol (Bozen), Provinz
Brenner
Gossensaß (Colle Isarco)
Pflerschtal
Eisacktal, Bezirk
Klausen (Chiusa)
Kaltwasser Revier
Mittagsnock (Cima Mezzodì)
Pfreinernock (Monte di Freina)
Pfunderer Berg (Montefondoli)
Revier Rotlahn-Roßtal
Elisabeth-Stollen
Rinderplatz
Samberg (Monte Sommo)
Schwalbenstein
Wolfsgraben (Fossa del Lupo)
Ridnauntal (Val Ridanna)
Runggenbach (Rio dei Ronchi)
Ortler-Cevedale-Gruppe
Mutspitze
Passeiertal
Bergbau Schneeberg (Miniera di Monteneve)
Vinschgau, Bezirk
Martelltal
Borromeo-Hütte
Wipptal, Bezirk
Pfitsch (Pfitschtal)
St. Jakob-Stein
Pfitscher Joch
Rinnerlahner
Trient (Trento), Provinz
Fersental (Val dei Moccheni)
Palai (Palù del Fersina)
Hermdele-Hof (Maso Erdemolo)
Fiera di Primiero
Siror
Transacqua
Fleimstal (Val di Fiemme)
Predazzo
Monte Mulat
Bedovina Mine
Suganertal (Valsugana)
Pergine Valsugana
Valar (?)
Viarago Mine
Jamaika
Portland Parish
Blue Mountains
Saint Thomas Parish
Union Hill
Mt. Hibernia
Japan
Hokkaidō (Hokkaido), Insel
Hokkaidō (Hokkaido), Präfektur
Hidaka, Unterpräfektur
Saru, Landkreis
Monbetsu
Konomai Mine
Hiyama, Unterpräfektur
Hiyama, Landkreis
Kaminokuni
Johkoku Mine
Matahachi Lagerstätte
Iburi, Unterpräfektur
Date, Dorf
Ishikari, Unterpräfektur
Chitose, Stadt
Chitose Mine
Koryu Mine
Sapporo
Teine Mine
Toyoha Mine (豊羽鉱山)
Kamikawa, Unterpräfektur
Shimokawa
Sanru Mine
Shimokawa Mine
Teshio Gold-PGM Seifenlagerstätte
Uryu, Distrikt
Uryugawa
Horokanai Seife
Oshima, Unterpräfektur
Kameda Halbinsel
Nanae
Shojingawa Mine
Ofuna, Fluss
Hokko, Prospekt
Rumoi, Unterpräfektur
Obira Küste
Tomamae, Landkreis
Haboro
Ainusawa, Fluss
Shosanbetsu, Dorf
Minamichiyoda
Tomamae, Stadt
Tomamaeit Fundstelle an der Küste
Shiribeshi, Unterpräfektur
Agaigawa-Mura
Todoroki Mine
Suttsu, Landkreis
Suttsu, Stadt
Suttsu Mine
Yoichi, Landkreis
Niki
Ooe mine (Oye, Ohe, Oue, Oe)
Sorachi, Unterpräfektur
Uryu, Landkreis
Uryugawa
Horokanai
Soya, Unterpräfektur
Esashi-gun
Esashi (Esashi-chō)
Utanobori
Honshū (Honschu), Insel
Chūbu (Chubu), Region
Aichi, Präfektur
Kitashitara, Landkreis
Shitara
Tsugu Mine
Gifu, Präfektur
Hida
Kamioka Mine
Tochibora Lagerstätte
Ishikawa, Präfektur
Komatsu, Stadt
Ogoya Mine
Nagano, Präfektur
Chino, Stadt
Kanazawa
Kinkei Mine
Minamisaku, Landkreis
Kawakami
Kobushi Mine (Koubushi Mine)
Shizuoka, Präfektur
Izu, Stadt
Seikoshi Mine
Toi, Dorf
Toi Mine
Shimoda
Kawazu Mine (Rendaiji Mine)
Chūgoku (Tschugoku, Chugoku), Region
Okayama, Präfektur
Ibara
Yoshii
Mihara Mine
Shimane, Präfektur
Masuda, Stadt
Tsumo Mine
Ōda, Stadt
Iwami Mine
Yamaguchi, Präfektur
Mine, Stadt
Ofuku Mine (Yamato Mine)
Kanto, Region
Gunma, Präfektur
Katashina
Nebazawa Mine
Ibaraki, Präfektur
Kuji, Landkreis
Daigo
Hinaga Mine
Saitama, Präfektur
Chichibu
Chichibu Bergbaurevier
Daikoku Mine
Tochigi, Präfektur
Ashio Mine
Nikko, Stadt
Ashio
Honzan
Ashio Mine (足尾鉱山)
Kuriyamamura
Nishizawa Mine
Kinki, Region (Kansai Zweckverband)
Hyogo, Präfektur
Asago, Stadt
Ikuno Mine
Kawabe-gun
Inagawa-cho
Tada Mine
Yabu, Landkreis
Nakase mine (Nakaze mine)
Wakayama, Präfektur
Iwade, Stadt
Yamasaki-Hyakuzan-Matsumoto Mine
Tōhoku (Tohoku), Region
Akita, Präfektur
Kazuno
Osarizawa Mine
Kitaaakita
Ani Mine (?)
Kosaka
Furutobe Mine
Ogachi
Innai Mine
Senboku (Semboku)
Tazawa-See
Tamagawa-Thermalquellen (Shibukuro-Thermalquellen)
Aomori, Präfektur
Shimokita, Landkreis
Mutsu
Mutsu Mine
Fukushima, Präfektur
Ishikawa, Landkreis
Ishikawa
Koriyama
Iwate, Präfektur
Kamaishi
Kamaishi Mine
Nippo Deposit (Rasa Omine Mine)
Tengumori Deposit
Miyagi, Präfektur
Suginomori Mine
Yamagata, Präfektur
Ohari (Obari) Mine
Kyūshū (Kyushu), Insel
Fukuoka, Präfektur
Munakata
Kato Mine
Kagoshima, Präfektur
Aira, Landkreis
Yusui
Hishikari Mine
Hauptlagerstätte
Yamada-Lagerstätte
Fukusen Nr. 1-Gang
Isa, Stadt
Okuchi
Okuchi Mine (Oguchi Mine)
Ushio-Lagerstätte
Kimotsuki, Landkreis
Minamiosumi
Togahira (Tsugahira) Mine
Kirishima
Yokogawa
Yamagano Mine
Kumamoto, Präfektur
Saitama
Misato-machi
Haraigawa
Oita, Präfektur
Hayami, Kreis
Hinoji Mine (Mukuno Mine)
Kiura-Kozan
Kiura Mine
Uriya Lagerstätte
Shikoku (Schikoku), Insel
Ehime, Präfektur
Kita-gun
Uchiko
Iyoki
Sadamisaki Halbinsel (Sadamisakihanto; Sadamisaki-hantō)
Kupferlagerstätte
Takaura Mine
Jordanien
Ma'an, Gouvernement
Wadi Arabah
Wadi Abu Khushayba
Kambodscha
Kam Pot, Provinz
Phnom Lok
Pailin, Provinz
Distrikt Pailin (Krong Pailin)
Preah Vihear, Provinz
Phnom Lung
Rattanakiri, Provinz
Bo Kham
Kanada
British Columbia
Atlin Mining Division
Pine Creek
Gold Run Mine
Spruce Creek
Ruby Creek
Tagish Lake
Engineer Mine
Wright Creek
Cariboo Mining Division
Barkerville
Williams Creek
Bullion Mine
Likely
Spanish Mountain Mine
Wells
Cariboo Gold Quartz Mine
Williams Lake
Clinton Mining Division
Blackdome Mine
Greenwood Mining Division
Beaverdell
Beaverdell Mine
Highland Bell Mine
Keno Mine
Kamloops Mining Division
Kamloops
Afton Mine
Siwash Creek
Dolly Varden Group
Ward Claims
Liard Mining Division
Cassiar
Erickson Mine
Iskut Fluß
Eskay Creek Mine
Lillooet Mining Division
Little Gem Prospekt
Nanaimo Mining Division
Vancouver Island
Buttle Lake
H-W mine (Myra Falls)
Comox District
Mt. Washington Mine
Port McNeill
Merry Widow Mine
Nelson Mining Division
CLY Group
New Westminster Mining Division
Harrison Lake
Harrison Gold Mine
Omenica Mining Division
Hudson Bay Mountain
Smithers
Glacier Gulch
Lindquist-See
Harrison Group
Smithers
Glacier Gulch
Toodoggone River area
Al Property
Verrenass Zone
Osoyoos Mining Division
Hedley
French (Oregon) Mine
Good Hope Mine
Mascot Mine
Nickel Plate Mine
Olalla
Hedley Monarch Mine
Peachland
Brenda Mine
Similkameen Mining Division
Princeton
Copper Mountain
Copper Mountain Mine
Tulameen-Fluss
Tulameen
Lockie Creek
Skeena Mining Division
Iskut River
Johnny Mountain Mine
Snip Mine
Sulphurets, Distrikt
Sulphurets Lagerstätten
Queen Charlotte Islands
Graham Island
Cinola Mine
Stewart
Silbak Premier Mine
Vancouver Mining Division
Brandywine Creek
Van Silver Property
Silver Tunnel
Britannia Beach
Britannia Mine
Vernon Mining Division
Vernon
White Elephant Mine
Manitoba
Flin Flon, Distrikt
Bear Lake
McBratney Prospekt
Trout Lake Mine
Lynn Lake, Distrikt
Agassiz Mine
Moab-Setting Lakes
Thompson Mine (Thompson Open Pit)
Rice Lake Gold District
Bissett
Mirage
Sherridon, Distrikt
Sherritt Gordon Mine
Snow Lake District
Chisel Lake Mine
Neufundland und Labrador
Neufundland
Baie Verte Halbinsel
Consolidated Rambler Mine
King's Point
Hammerdown Gold-Lagerstätte
Hope Brook (Chetwynd) Mine
New Brunswick
Charlotte Co.
Fredericton
Mount Pleasant Mine
Saint George Parish
Mount Pleasant Mine
Gloucester Co.
Bathurst Parish
Bathurst Mining Camp
Brunswick No. 6 Mine
Beresford Parish
Nigadoo River Mine
Kings Co.
Cardwell Parish
Mechanic Settlement Pluton
Nordwest-Territorien (Northwest Territories)
Mackenzie District
Itchen Lake
Izok Lake Mine
Yellowknife
Con Mine
Giant Yellowknife Mine
Negus Mine
Mazenod Lake District
Diane Lake
Sue-Dianne Lagerstätte
Dianne Cu-U Claim
NICO Lagerstätte
Nova Scotia
Cape Breton Co.
Coxheath
Halifax Co.
Bayer's Lake Pegmatit
Moosehead (Shiers Point) Gold Mines
Waverley
Hants Co.
East Hants
West Gore
West Gore Mines
Kings Co.
Kentville
South Mountain Batholith
Nunavut-Territorium
Kitikmeot Region
Contwoyto Lake
Lupin Mine
Kivalliq Region
Baker Lake
Christopher Island
Meadowbank
Kiyuk Lake
Rusty Zone
Ontario
Algoma District
Elliot Lake Gebiet
Bouck Township
Denison Mine
McMurray Township
Darwin Gold Mine (Grace Mine)
Cochrane District
Beatty Township
Lucky Ben Mine
Black River-Matheson Township
Munro
Croesus Mine (Dobie-Leyson)
Detour Lake Mine
Timmins
ASARCO Aquarius Mine
Bell Creek Mine (Marlhill Mine)
Clavos Mine
Hollinger Mine
Hoyle Pond Mine
Kidd Creek Mine
Porcupine Mining District
Buffalo Ankerite Mine
Dome Mine
McIntyre Mine (Pamour Mine)
Pamour #1 Mine (Three Nations Shaft)
Paymaster Mine
West Timmins
Haliburton Co.
Highlands East Township
Harcourt
Harcourt Graphite Mine
Hastings Co.
Marmora and Lake Township
Deloro
Ackerman Mine
Kenora District
Red Lake
Red Lake Gold District
Balmertown
Campbell Mine
Dickenson Mine (Red Lake; Goldcorp; Arthur White)
Cochenour
Cochenour-Willans Mine
Nipissing District
South Algonquin Township
Algonquin Park
Sudbury District
Greater Sudbury
Capreol
Norman Property
Onaping Falls
Levack
Coleman Mine
McCreedy East deposit
McCreedy West Mine
Strathcona Mine
Sudbury-Krater
Sudbury
McKim Township
Frood Mine
Valley East
Blezard Valley
Lindsley Mine
Broken Hammer
Walden
Creighton Mine
Denison Township
Vermilion Mine
Huffman Township
Namex prospect
Thunder Bay District
Marathon
Coldwell Komplex
Two Duck Lake Intrusiv
Marathon Lagerstätte
Hemlo-Gebiet
Hemlo Gold-Lagerstätte
David Bell Mine
Golden Giant Mine
Page-Williams Mine
White River Property
Terrace Bay Township
Harkness-Hays Mine
Unorganized Thunder Bay District
Lac des Iles-Komplex
Lac des Iles Mine
Timiskaming District
Bannockburn Township
Ashley Mine
Boston, Township
Boston Creek Flow Lagerstätte
Cobalt-Gowganda-Region
Cobalt Area
Coleman Township
O'Brien Mine
Kirkland Lake
Macassa Mine
McGarry Township
Virginiatown
Chesterville Mine
Kerr Addison Mine
Teck Township
Sylvanite Mine
Teck-Hughes Mine
Toburn Mine
Wright Hargreaves Mine
Québec
Abitibi Co.
Montbray Township
Robb-Montbray Mine
Abitibi-Témiscamingue, Region
Rouyn-Noranda TE
Horne Mine
Vallée-de-l'Or
Val d'Or
Sigma Mine
Chaudière-Appalaches
Les Appalaches, RCM
Saint-Pierre-de-Broughton
Broughton Talk-Mine
Estrie, Region
Les Sources, RCM
Val-des-Sources (Asbestos)
Jeffrey Mine
Nord-du-Québec, Region
Chapais
Chibougamau
Chevrier Au-Lagerstätte
Henderson No. 2 Mine
James Bay (Baie-James)
Otish Mts
Uran-Lagerstätte
Selbaie Mine (Detour)
Outaouais, Region
Pontiac, RCM
L'Ile-du-Grand-Calumet
Saskatchewan
Athabasca Basin
McArthur River Mine
Beaverlodge Region
Athabasca-See
Shirley Halbinsel
Fish Hook Bay
Goldfields District
Consolidated Nicholson Mines
Nicholson No.2
Lac La Ronge
Contact Lake mine
Yukon-Territorium
Dawson Mining District
Klondike Distrikt
Klondike River Drainage
Bonanza Creek Drainage
El Dorado Creek Drainage
Irish Gulch
White River Area
Mayo Mining District
Keno Hill
Whitehorse Mining District
Carcross
Tagish Lake
Windy Arm
Venus Mine
Kluane District
Burwash Creek
Wellgreen Cu-Ni-PGE-Lagerstätte
Kasachstan
Almaty oblysy
Kara-Tau
Achisai
Aqmola oblysy
Novodneprovskoe
Raigorodok Lagerstätte
Stepnogorsk
Aksu (Aqsu)-Erzfeld
Kvartsitovje Gorki
Aqtöbe, Gebiet (Aqtöbe oblysy)
Emba
Yubileinoye Au-Cu Lagerstätte
Kökshetaü Oblysy
Zhana-Tyube
Pawlodar, Gebiet (Pawlodar oblysy; Pavlodar)
Bozshakol' (Boshchekul)
Maikain
Qaraghandy, Oblysy (Karaganda)
Balqash
Kounradmassiv
Kounrad West
Betpakdala-Steppe (Hungersteppe; Bet-Pak-Dal; Betpak-Dala)
Qostanay oblysy (Qostanai; Kustany)
Sokolov-Sarbai
Rudny
Maralikha Gold-Lagerstätte
Schyghys Qasaqstan oblysy (Ostkasachstan)
Altai-Gebirge
Karchiga Lagerstätte
Manka Au Lagerstätte
Ridder (Leninogorsk) Mine
Belogorski
Kalba
Suzdal
Zhambyl, Oblysy (Dzhambul, Jambyl)
Akbakay
Samarodkova Mine
Kenia
Coast, Provinz
Kwale County
Jombo Hill
Hot Springs
Kakamega County
Kakamega Goldfeld
Kakamega-Kisumu Mine
Rift Valley, Provinz
Rumuruti Meteorit
Kirgistan
Batken, Oblast
Kadamdschai, Bezirk
Hg-Sb-Lagerstätten
Chauvai (Tschauwai; Chauvay)
Kadamzhay Erzfeld
Kadamzhai Mine (Kadamzhay Mine; Kadamshaj Mine; Kadamshai Mine)
Khaidarkan (Aidarken; Chaidarkan; Khaydarkan)
Issyk-Kulskaya Oblast
Inyl'chek
Sary-Dzhaz
Kumtor Gold Mine
Oktorkoy Erzbezirk
Jalal-Abad, Oblast
Chatkal, Distrikt
Ishtamberdy
Kichisandyk
Perevalnoe
Tereksai (Terek-Say)
Òerekkan
Osch (Osh), Oblast
Nichkesu
Talas Oblast
Jerooy Goldbergwerk
Kolumbien
Antioquia, Departamento
Nechi, Fluss
Remedios, Municipao
Mina Providencia
Rio Chico Seifen-Distrikt
Segovia, Municipao
Mina El Limón
Mina El Silencio
Suroeste
Caramanta
Titiribí, Municipao
Zancundo
El Zancudo Mine
Bolívar, Departamento
Guamocó, Municipao
Caldas, Departamento
Salamina, Municipio
Marmato
Cauca, Departamento
Guapi, Municipio
Río Pilpe
Chocó, Departamento
Cauca
Papayan
San Juan Fluss-Basin
Pinto, Fluss
Riosucio, Municipio
Atrato, Fluß
Narino, Departamento
Pasto
Galeras Volcano
Santander, Departamento
California, Municipio
California Cu-Au Lagerstätte
Nord-Soto, Provinz
Vetas, Municipio
Mongora Lagerstätte
Soto, Provinz
Vetas, Municipio
Delirios III Cut
Valle del Cauca, Departamento
Palmichala
Kosovo
Kosovska Mitrovica
Trepča-Komplex
Trepča Stan Terg Mine (Stari Trg Mine; Trepča Mine; Stan Trg Mine)
Kuba
Camagüey, Provinz
Camagüey, Distrikt
Guáimaro
Florencia Prospekt
La Union
La Union Prospekt
Cienfuegos, Provinz
San Fernando Mine
Holguín, Provinz
Mejías Strandseife
Nuevo Potosi
Isla de la Juventud (Isla de Pinos), Municipio especial
Isla de la Juventud (Isle de Pines)
La Demajagua Projekt
Mina de Oro (Esperanza (Delita Gold) Mine)
Rio del Callejon Lagerstätte (?)
Pinar del Río, Provinz
Mantua Mine
Santa Lucia-Matahambre, Distrikt
Castellanos Mine
Matahambre Mine
Santiago de Cuba, Provinz
El Cobre
Villa Clara, Provinz
Arimao Cu Lagerstätte
Laos
Luang Prabang, Provinz
Pak Ou, Distrikt
Phapon Lagerstätte
Savannakhet, Provinz
Vilabouly, Distrikt
Sepon Mine
Khanong
Vientiane, Präfektur
Phu Kham Lagerstätte
Saison Ben, Distrikt
NaMeung-Lagerstätte
Xaisomboun, Provinz
Ban Houayxai Cu-Au Lagerstätte
Phu Kham Cu-Au Lagerstätte
Luxemburg
Diekirch, Distrikt
Wiltz, Kanton
Goesdorf
Antimongrube Goesdorf
Madagaskar
Itasy, Region
Soavinandriana, Distrikt
Amparindravato
Vàkinankàratra, Region
Antsirabé I, Distrikt
Malaysia
Johor
Kota Tinggi
Waterfall Mine
Mersing
Kelantan
Batu Melintang
Katok Batu Mine
Pulai
Sokor Gold Mine
Negeri Sembilan
Batu Bersawah
Pahang
Kanan Kerbau (Buffalo Reef)
Kuantan
Sungai Luit
Lipis, Distrikt
Kuala Lipis
Kechau Tui (Ajmal Mine)
Maran
Mengapur Kupfer-Mine
Raub
Bukit Koman
Lampan
Raub Mine
Penjom
Selinsing
Tasik Chini
Bukit Botol und Bukit Ketaya
Tersang
Penang
Bukit Mertajam-Kulim
Perak
Kinta Valley
Gopeng
Tekka Hill
Tapah-Bidor-Tanjung
Sabah
Ranau
Bongkud
Tampang
Tuaran
Mamut Gold Mine
Nungkok Cu-Mo Lagerstätte
Sarawak
Kuching, Division
Bau Distrikt
Arong Bakit
Bidi
Bukit Young Gold Mine
Gunung Kriang
Gunung Arong Bahit Mine
Jugan Mine
Kong Fah Mine
Kusa Mine
Saburan Mine
Sarabau Mine (Lucky Hill Mine)
Tai Ton Mine
Terengganu
Lubuk Mandi
Sungai Pelong
Mali
Kayes, Region
Kayes, Kreis
Alamatoula
Sadiola, Commune
Sadiola Mine
Sikasso, Region
Kadiolo, Kreis
Syama Goldfeld
Syama Mine
Marokko
Béni Mellal-Khénifra, Region
Khénifra, Provinz
Aguelmous, Cercle
El Hammam, Caïdat
Jbel Aouam
Drâa-Tafilalet, Region
Bou Azzer, Bergbaurevier
Ouarzazate, Provinz
Amerzgane, Cercle
Ouisselsate, Caïdat
Bou Azzer Mine
Gang 7
Taghouni (Tarouni) Mine
Zagora, Provinz
Agdz, Cercle
Aït Ahmane
Gang 51
Gang 53
Tamdrost
Tamdrost Mine
Zagora, Cercle
Tinzouline, Caïdat
Bleida
Bleida Mine
Bleida West Mine
Guelmim-Oued Noun, Region
Assa-Zag, Provinz
Aouint Ighoumane
Tan-Tan, Provinz
Tan-Tan, Cercle
Ain Kerma Project
Marrakesch-Safi, Region
Al Haouz, Provinz
Asni, Cercle
Tichka-Massiv
Oukilal
Rabat-Salé-Kénitra, Region
Khémisset, Provinz
Oulmès, Cercle
Wadi Beht (Ouedi Beht; Beht River)
Souss-Massa, Region
Tata, Provinz
Iourirn (Iourim, Iouriren), Lagerstätte
AGM mine (Aqua Mine; Akka Mine)
Mauretanien
Inchiri, Region
Akjoujt
Guelb Moghrein Mine
Tasiast Gold Mine
Tiris Zemmour, Region
Oued el Hamra
Bia-652
Mexiko
Baja California (Baja California Norte)
Ensenada, Municipio
Sierra San Pedro Mártir
Corazón de Oro de Jesús
El Socorro Mine
Chihuahua
Aldama, Municipio
Placer de Guadalupe-Puerto del Aire District
Aquiles Serdán, Municipio
Santa Eulalia
East Camp
Mina San Antonio el Grande
San Antonio Mine
West Camp
Francisco Portillo
El Potosi Mine (Mina el Potosí)
Ascensión, Municipio
Sabinal
Casas Grandes, Municipio
San Pedro Corralitos
León-Gruppe
Congreso-Leon Mine
Chínipas, Municipio
Palmarejo
Palmarejo Mine
Hidalgo del Parral, Municipio
Saucillo, Municipio
Naica
Durango
Mapimí, Municipio
Mapimí
Ojuela Mine
San Dimas Municipio
San Dimas, Distrikt
Tayoltita
Tayoltita Mine
Santiago Papasquiaro, Municipio
Metates
Guanajuato
Guanajuato, Municipio
Guanajuato
Mina el Cubo
Peregrina Mine
San Juan de Rayas Mine (Rayas Mine; Reyes Mine)
La Luz
Guerrero
Eduardo Neri, Municipio (Hauptstadt Zumpango del Río)
Mezcala
Taxco, Municipio
Taxco de Alarcón
Hidalgo
Pachuca, Municipio
Pachuca de Soto (Pachuca)
Jalisco
Colima-Vulkankomplex
Colima
México
Temascaltepec, Municipio
Temascaltepec de González
Guitarra Mine
Zacualpán, Municipio
Zacualpán
San Luis Potosi
Charcas, Municipio
Charcas
Sinaloa
Choix, Municipio
Choix
Cosalá, Municipio
Guadalupe de los Reyes
Sonora
Alamos, Municipio
Alamos
Arizpe (Arispe), Municipio
Arizpe (Arispe)
Chispas Mine (Pedrazzini Mine)
Cucurpe, Municipio
Cucurpe
Cerro Prieto
San Francisco Mine
Moctezuma, Municipio
Moctezuma
Bambolla Mine (Moctezuma Mine)
Bambollita Mine
Candelaria Prospect
San Miguel Prospect
Sahuaripa, Municipio
Mulatos
Trincheras, Municipio
La Mur
Mina las Animas
Zacatecas
Fresnillo, Municipio
Fresnillo de Gonzalez Echeverria (Fresnillo)
San Mateo Gang
Guanajuato
Reyes Mine
Mazapil, Municipio
Santa Rosa
Santa Rosa Mine
Pinos, Municipao
Zapatecas, Municipio
Bote Mine
Mongolei
Bajan-Ölgii, Aimag
Tolbonur Erzcluster
Sagsai Cu-Ag-Hg-Sb Vorkommen
Ulaankhus, Sum
Bayanchongor, Aimag
Tsagaan Tsakhir Uul, Sum
Chowd, Aimag
Altai-Hochgebirge
Khaldzan-Buragtag-Massiv
Tsakhirin Khuduk Y-Zr-Nb-Lagerstätte
Dorno-Gobi, Aimag
Modotin-Massiv
Modoto
Mushugai Khuduk
Dornot, Aimag
Tsav
Selenge, Aimag
Baruun-Haraa
Boroo Mine
Töw, Aimag
Bayan, Sum
Zaamar
Uws, Aimag
Burgustain Gol
Iljgen Gol
Ömnö-Gobi, Provinz (Ömnögovi, Aimag)
Erdenetsogt
Oyu Tolgoi
Hugo Dummett Lagerstätte
Öldzeyte, Sum
Kharmagtai Cu Lagerstätte
Montenegro
Andrijevica
Konjusi (Konjuhe)
Babov Potok
Mosambik
Manica, Provinz
Manika, Distrikt
Monarch Mine
Zambezia, Provinz
Alto Ligonha Pegmatite
Muiâne
Myanmar (Burma)
Mandalay-Division
Patheingyi Township
Phayaung Taung Goldlagerstätte
Pyin-Oo-Lwin, Distrikt
Mogok Township
Yamethin, Distrikt
Nankwe
Modi Taung–Nankwe, Gold Distrikt
Namibia
Erongo, Region
Karibib, Kreis
Navachab Gold Mine
Usakos
Henderson (Anderson) Mine
Sandamap North Farm 115
Sandamap Noord Gold Prospekt
Omaruru, Kreis
Erongogebirge
Krantzberg mine
Hardap, Region
Rehoboth, Kreis
Rehoboth
Khomas, Region
Windhoek-Land, Kreis
Gamsberg
Natas Mine
Seeis
Ogonja Mine (Onganja Mine)
Windhoek
Friedenau Farm 16
Matchless Mine
Kunene, Region
Damaraland
Khorixas, Kreis
Mesopotamia Copper Valley
Mesopotamia 504
Oshikoto (Otjikoto), Region
Tsumeb
Tsumeb Mine
ǁKaras, Region
Berseba, Kreis
Bethanie (Bethanien)
Sinclair Mine
Oranjemund, Kreis
Rosh Pinah
Rosh Pinah Mine
Nepal
Provinz Nr. 1 (Koshi)
Ilam, Distrikt
Bering Khola
Neukaledonien
Nordprovinz
Canala
Nakéty Sb-Mine
Neuseeland
North Island
Bay of Plenty, Region
Rotorua
Rotokawa Lake
Te Aroha
Tui Mine
Waikato, Region
Coromandel-Halbinsel
Thames-Coromandel-Distrikt
Thames
Waiotahi Mine
Waihi
Golden Cross Mine
Martha Mine
Taupo-Distrikt
Taupo
Wai-O-Tapu Thermalgebiet
South Island
Otago, Region
Clutha-Distrikt
Macetown
Shotover
Queenstown
Skippers Canyon
Dunedin
Queenstown-Lakes, Distrikt
Arrowtown
Waitaki, Distrikt
Macraes
Macraes Mine
Southland, Region
Orepuke
Round Hill Goldfield
West Coast, Region
Buller, Distrikt
Reefton
Blackwater Mine
Fiery Cross Mine
Kirwan's Hill Tungsten Prospekt
Reefton Mine
Charleston
Mitchells Gully Gold Mine
Greymouth
Barrytown
Infants Creek (Shantytown)
Ross (bei Hokitika)
Ross
Nicaragua
Chontales, Department
La Libertad, Distrikt
León, Department
El Limon Mine
Nueva Segovia, Departamento
El Jícaro, Stadt
San Albino Goldlagerstätte
Región Autónoma del Atlántico Norte (Zelaya Norte Department)
Bonanza
Siuna
La Luz Mine
Las Minitas
Rosita Mine
Riscos De Oro
Siuna Mine
Niger
Agadez, Region
Arlit
Tchibarakaten Goldfeld
Tillabéri, Region
Antigoura
Sirba, Fluss
Congo Bonsi
Koma Bangou
Tera
Dibilo
Touré
Nigeria
Kano, State
Doguwa
Ririwai Minen
Ririwai Mines
Nordkorea
Hwanghae-pukto (Nord-Hwanghae), Provinz
Singye, Distrikt
Kamuri, Bergbaubezirk
Suan-gun
Hol Kol Mine (Holgol; Suan; Namjong)
Nord-Erzkörper
Ost-Erzkörper
West-Erzkörper
Süd Hamgyong, Provinz
Tanchon-gun
Suha-myon
Sangnong-ni
Sangnong Mine
Nordmazedonien
Kavadarci, Opština
Konopište
Dudica
Roszdan
Allchar (Alsar)
Crven Dol
Probistip, Opština
Zletovo
Kratovo-Zletovo, Erzrevier
Bergbau Plavica
Zletovo Mine
Radoviš, Opština
Borov Dol Lagerstätte
Buchim Cu-Au-Lagerstätte
Norwegen
Agder, Provinz
Bygland
Hamre Cu Mine
Setesdal
Evje og Hornnes
Flat Nickelgrube
Akershus, Provinz
Lunner, Kommune
Surka
Midtmoen
Buskerud, Provinz
Kongsberg, Kommune
Kongsberger Silbergruben
Modum, Kommune
Åmot
Glomsrudkollen Mine
Finnmark, Provinz
Karasjok, Kommune
Sarggejok (Sargejok)
Storfossen
Kautokeino, Kommune
Bidjovagge
Nordland, Provinz
Bindal
Kolsvika
Fauske
Sulitjelma
Sulitjelma Cu Gruben
Hamarøy, Kommune
Tiltvika-Pegmatit
Hattfjelldal
Hemnes
Bleikvassli
Tysfjord
Lillebotn Kupfer-Lagerstätte
Rogaland, Provinz
Lund
Moi
Gursli Mo-Grube
Telemark, Provinz
Fyresdal, Kommune
Moisesberg Gruben
Moberg Grube
Troms, Provinz
Kvænangen (Kvaenangen), Kommune
Burfjorddalen
Middavarre Cu-Minen
Trøndelag, Provinz
Grong
Godejorda
Godejords Prospekt
Grong Erzfeld
Lillefjellklumpen
Indre Fosen
Rissa
Skaudalen
Oppdal
Graurdfjellet
Røros
Kupferbergwerke
Storwartz Abbaufeld
Olavs-Grube
Vestland, Provinz
Bömlo (Bømlo)
Lykling
Bømlo Gold-Gruben
Kvinnherad
Ølve Gruben-Gebiet
Vik
Stølsheimen
Raudberg
Oman
Az-Zahira (Ad Dhahirah), Gouvernement
Yangul
Yanqul Gold Mine
Schamal al-Batina (Al Batinah North), Gouvernement
Sohar (Suhar), Bezirk
Sohar (Suhar)
Aarja Mine
Bayda Mine
Lasail Mine
Pakistan
Belutschistan (Baluchistan), Provinz
Makran, Division
Quetta, Division
Koh-i-Sultan, Vulkan
Rakhshan, Division
Chagai, Distrikt
Dasht-e-Kain
Saindak (Sandiq)
Gilgit-Baltistan (Nordgebiete; Northern Areas)
Ghanche, Distrikt
Khapalu (Khaplu)
Ranthak Tal
Ghizer, Distrikt
Ishkoman Tal
Gilgit, Distrikt
Bagrote-Tal
Indus-Tal
Hunza-Nagar, Distrikt
Hunza-Tal
Skardu, Distrikt
Shagari Bala, Fluss
Khyber Pakhtunkhwa (Nordwestliche Grenzprovinz)
Chitral, Distrikt
Awireth-Shogor-Sewakht Gebiet
Hazara, Division
Kohistan, Distrikt
Jijal-Komplex
Peshawar, Division
Peshawar (Peschawar), Distrikt
Attock Khurd
Attock Brücke
Kund
Panama
Chiriquí, Provinz
Boquete
Cerro Gordas
Cerro Picacho
Rio Palo Blanco
Darién, Provinz
Rio Pito Prospekt
Los Santos, Provinz
Quema Lagerstätte
Veraguas, Provinz
Santa Rosa
Papua-Neuguinea
Enga
Hagensberg (Mount Hagen)
Mount Kare
Porgera Mine
Morobe Provinz
Edie Creek Mine
Neu Irland, Provinz
Lihir-Inseln
Niolam (Lihir)
Conical Seamount
Ladolam (Lihir) Au Mine
Nord-Provinz (Oro)
Aikora River
Kokoda
West-Provinz (Fly)
Star Mts.
Mt. Fubilan
Ok Tedi
Zentral-Provinz
Ofi, Fluss
Mt. Bini
Paraguay
Misiones, Department
San Miguel
Pazifischer Ozean
Ostpazifischer Rücken
Juan-de-Fuca-Rücken
Gorda-Rücken
Escanaba-Tal
Peru
Ancash, Region
Bolognesi, Provinz
Aquia, Distrikt
Pachapaqui
Huallanca, Distrikt
Huanzalá
Huanzalá Mine
Casma
Apurímac, Region
Cotabambas, Provinz
Cotabambas Lagerstätte
Arequipa, Region
Camana, Provinz
Chala
Castilla, Provinz
Orcopampa, Distrikt
Orcopampa Mine
Shila-Paula, Distrikt
Paula Mine
Shila Mine
Caylloma, Provinz
Caylloma Mine
Cajamarca, Region
Celendín, Provinz
Quisquimayoc
El Galeno
Minas Conga
Hualgayoc, Provinz
Tantahuatay
Yanacocha, Distrikt
Chaquicocha Lagerstätte
Yanacocha Mine
Huancavelica, Region
Angaraes, Provinz
Julcani, Bergbaurevier
Estela Mine
Julcani Mine
Castrovirreyna, Provinz
Castrovirreyna, Distrikt
San Genaro Mine
Huánuco, Region
Huanuco, Provinz
Huanuco, Distrikt
Tantamayo
Junín, Region
Yauli, Provinz
La Oroya, Distrikt
La Oroya, Stadt
La Libertad, Region
Santiago de Chuco, Provinz
Lima, Region
Canta, Provinz
Santa Rosa de Quives, Distrikt
Yangas
Cañete, Provinz
Raul Mine
Pasco, Region
Pasco, Provinz
Cerro de Pasco
Atacocha, Bergbaurevier
Atacocha Mine
Tinyahuarco, Distrikt
Colquijirca
Puno, Region
Carabaya, Provinz
Crucero Projekt
San Antonio de Putina, Provinz
Ananea, Distrikt
La Rinconada
Philippinen
Luzón
Cordillera, Bezirk
Benguet, Provinz
Baguio, Distrikt
Acupan Mine
Kennon Southeast Cu-Au Lagerstätte (Black Mountain)
Philex-Padcal Mine (Santo Tomas II Lagerstätte)
Santo Nino Mine
Mankayan
Bato Tabio
Guinaobagan
Lepanto Mine
Victoria Mine
Tuba
St. Tomas II Mine
Mindanao
Caraga, Region
Agusan del Sur, Provinz
Rosario-Bunawan, Distrikt
Co-O Mine
Surigao del Norte, Provinz
Bayugo Lagerstätte
Southern Mindanao, Region
Davao de Oro, Provinz
Monkayo
Mt. Diwata (Diwalwal)
Davao del Sur, Provinz
Davao Gold-Seife
Kingking Cu-Au Lagerstätte
Visayas
Central Visayas, Region
Cebu, Provinz
Atlas Copper (Toledo), Distrikt
Eastern Visayas, Region
Samar, Insel
Llorente Fluß
Negros Island, Region
Negros Occidental, Provinz
Negros Island
Hinoba-an
Hinoba-an Prospekt
Polen
Kleinpolen (Malopolskie), Woiwodschaft
Krakau (Krakowski), Powiat
Kressendorf (Krzeszowice)
Zalas
Steinbruch bei Zalas
Niederschlesien (Dolnoslaskie), Woiwodschaft
Bunzlau (Boleslawiecki), Powiat
Frankenstein (Zabkowicki Slaskie), Powiat
Frankenstein (Zabkowice Sląskie)
Gläsendorf (Szklary)
Gläsendorf (Szklary) Pegmatit
Reichenstein (Złoty Stok)
Schräbsdorf (Bobolice)
Silberberg (Srebrna Gora) (?)
Glatz (Kłodzki), Powiat
Seitenberg (Stronie Slaskie)
Klessengrund (Kletno)
Goldberg (Zlotoryjski), Powiat
Adelsdorf (Zagrodno)
Gröditz (Grodziec)
Zechsteinbruch am Gröditzberg
Goldberg (Zlotorya)
Kauffung (Wojcieszow)
Altenberg (Rudzimowice)
Alt Guhrau (Stara Gora)
Grube Wilhelm
Jauer (Jaworski), Powiat
Groß Wandriß (Wadroze Wielkie)
Landeshut (Kamiennogórski), Powiat
Landeshut in Schlesien (Kamienna Góra)
Rothenzechau (Czarnów)
Polymetallische Lagerstätte
Röhrendorf (Redziny)
Lauban (Lubán), Kreis
Wünschendorf (Radogoszcz)
Liegnitz (Legnica), Powiat
Nikolstadt (Mikołajowice)
Lubin (Lubiński), Powiat
Lüben (Lubin)
Lubin Mine
Löwenberg (Lwówek Śląski), Powiat
Friedeberg am Queis (Mirsk)
Giehren (Gierczyn)-Querbach (Przecznica)-Fahlbandlagerstätte
Krobsdorf (Krobica)
Querbach (Przecznica)
Liebenthal (Lubomierz)
Schmottseifen (Pławna Gorna)
Löwenberg (Lwówek Śląski)
Polkwitz (Polkowicki), Powiat
Polkwitz (Polkowice)
Polkwitz-West Mine
Sieroszowice Mine
Riesengebirge (Karkonosze)
Riesengebirge (Karkonosze), Powiat
Krummhübel (Karpacz)
Wolfshau (Wilcza Poreba)
Podlachien (Podlaskie), Woiwodschaft
Suwałki (Suwalski), Powiat
Schlesien (Oberschlesien; Slaskie), Woiwodschaft
Warthenau (Zawierciański), Powiat
Warthenau (Zawiercie)
Pilica
Pilica Cu-Au-Lagerstätte
Portugal
Beja, Distrikt
Beja, Stadt
Nossa Senhora das Neves
Herdade da Ventosa Mine
Castro Verde
Santa Bárbara de Padrões
Neves-Corvo Mine
Braga, Distrikt
Vila Verde
Marrancos
Marrancos Mine
Bragança, Distrikt
Mogadouro
Castelo Branco
Cravezes Mine
Torre de Moncorvo
Carviçais
Pissarrão Mine
Castelo Branco, Distrikt
Castelo Branco, Stadt
Sarzedas
Barroca da Mina
Mina do Vale da Carreira (Las Gatas Mine)
Pomar Mine
Covilhã
Panasqueira
Panasqueira Mine (Couto Mineiro da Panasqueira)
Penamacor, Kreis
Penamacor, Kleinstadt
Canchal da Terrinha Mine
Coimbra, Distrikt
Coimbra
Santo António dos Olivais
Barbadalhos (Zorro) Mine
Góis, Kreis
Alvares
Escádia Grande Mine
Cadafaz e Colmeal
Vale de Pião Mine
Góis Bergbau-Feld
Guarda, Distrikt
Guarda, Município
Gonçalo
Alvarrões Steinbrüche
Alvarrões Mine (Seixo Amarelo)
Sabugal
Sortelha
Quarta-Feira
Mina de Quarta Seira
Portalegre, Distrikt
Alter do Chão
Cabeço de Vide
Porto, Distrikt
Gondomar
Medas
Ribeiro da Serra Mine
Paredes
Sobreira
Castromil
Viana do Castelo, Distrikt
Ponte de Lima
Estorãos
Lagoa (Cerquido) Mine
Mãos Mine
Vila Real, Distrikt
Boticas
Vila Pouca de Aguiar
Alfarela de Jales
Gralheira Mine
Viseu, Distrikt
Viseu
Lamego
Magueija e Pretarouca
Bigorne
Penedono, Kreis
Penedono, Kleinstadt
Ferronha Minen
Évora, Distrikt
Vila Vicosa
Miguel Vacas Mine
Rumänien
Alba, Kreis
Baia de Aries (Offenbanya)
Bucium (Bucsony; Bucsum; Bucsim)
Poeni (Bucium-Poeni)
Pianu
Pianu de Sus
Poiana
Rosia Poieni
Rosia Montana (Verespatak)
Sebeș
Pianu de Sus (Olahpian; Felsöpian)
Zlatna
Botești (Boteș; Botes; Botesbánya)
Fata Baii (Facebanya)
Bihor, Kreis
Apuseni-Gebirge
Highis Massiv
Şoimuş Ilii Gang
Nucet
Baita Bergbau-Distrikt (Rézbánya, Băița-Bihor)
Antoniu Erzkörper
Blidar Erzkörper
Caras-Severin, Kreis
Banat
Dognecea (Dognaczka; Dognacska)
Moldova-Noua-Sasca Cu-Mo-Erzfeld
Sasca Montana
Ocna de Fier (Eisenstein, Vaskö)
Simon Iuda Lagerstätte
Oravita-Ciclova Cu-Mo-(W)-Erzfeld
Oravita (Orawitz)
Elizabeth Mine
Sasca Montana
Harghita, Kreis
Balan
Ditrau (Ditro)
Jolotca (Orotva)
Hunedoara, Kreis
Brad
Criscior
Ruda Barza (Valea Morii)
Certeju de Sus
Magura Gänge
Hunedoara
Bocsa Mare
Cariera Coranda
Sacarimb (Săcărâmb, Nagyag)
Kaiser Franz Erbstollen
Schweinsdorf (Porkura; Valisoara)
Voia
Voia Cu-Lagerstätte
Maramures, Kreis
Baia Mare (Nagybanya)
Mina Herja (Herzsabánya)
Săsar Mine
Baia Sprie (Felsöbánya)
Dealul Minei-Lagerstätte
Grube Nr. 5
Mina Baia Sprie (Felsöbánya Mine)
Minei Hügel
Baiut
Mina Baiut
Cavnic (Kapnikbánya, Kapnik)
Cavnic Mine
Roata Mine
Rotunda Mine
Suior Mine
Cremenea Gang
Nistru-Baita
Nistru Mine
Targu Lapus
Razoare (Macskamezo)
Satu Mare, Kreis
Turț (Turt)
Mina Turt (Ghezuri Mine)
Siebenbürgen-Transsilvanien
Valcea, Kreis
Costesti
Valea lui Stan
Russland
Ferner Osten, Föderationskreis
Amur, Oblast
Berezitovoe (Konstantinovskii)
Berezitovy Mine (Berezitovoe)
Dambuki
Innokent'evsky Au-Vorkommen
Zolotaya Gora Au-Lagerstätte
Kirovskoe (Dzhalindinskoe)
Tokur Goldlagerstätte
Urusha-Oldoi Erz-Bezirk
Berezitovy Mine
Yasny Creek
Yubileynyy
Autonomer Kreis der Tschuktschen (Tschukotka, Chukotka)
Anadyrski (Anadyrsky), Rajon
Kupol Lagerstätte
Bilibinski (Bilbinski) Rajon
Vesenniy
Nakhodka Cu-Lagerstätte
Peschanka Cu-Lagerstätte
Tumanny Prospekt
Okhotsk-Chukotka-Gürtel
Kontaktovyi Stock
Pekul'nei-Berge
Nord Pekul'nei, Fluss
Tschaunski (Chaunsky) Rajon
Ilirney Erzlagerstätte
Dvoinoi Lagerstätte
Sentyabr’skoe Lagerstätte
Maiskoe Au-Lagerstätte
Tschukotski (Chukotsky) Rajon
Arykevaam Au–Ag-Lagerstätte
Sentyabr’sky prospect
Valunisty Lagerstätte
Zhilnoye Goldlagerstätte
Burjatien (Buryatia), Republik
Dovat Ag-Fe-Zn-Pb Lagerstätte
Dovyren Hochland
Yoko–Dovyren-Massiv
Muysky, Rajon
Muya
Kedrovskoe
Okinsky, Rajon
Zun-Holba Mine
Zun-Ospa Lagerstätte
Ozernoe Erz-Cluster
Nazarovskoe
Sanzheevo Ag-Zn-Pb Lagerstätte
Sewero-Baikalski
Nerunda, Fluss
Nerundinskoje
Chabarowsk (Khabarovsk), Krai
Albaza Goldlagerstätte
Ayan-Maya, Rajon
Konder, Alkali-Massiv
Anomal’niy Cu-PGE-Lagerstätte
Badzhalski
Syuigachan
Dzhugdzhur Ridge
Komsomolski Erz-Bezirk
Solnechnoe Sn-Lagerstätte
Krinichnoe
Mnogovershinnoe Au-Ag-Lagerstätte
Sikhote-Alin-Gebirge
Nikolajewsk am Amur
Belogorskoe Au-Lagerstätte
Kamtschatka, Krai
Asachinskoe Lagerstätte
Avacha (Avachinsky) Vulkan
Bezymyannyi Vulkan
Filipp, Berg
Kirganik
Korf
Gal'moenan Ultrabasit-Massiv
Koryak Gebirge
Koryak Upland
Maletoyvayam Erzfeld
Gaching Vorkommen
Mutnovskoe
Olkhovaya–1
Ozernovskoe Goldlagerstätte
Penzhina Bucht
Pervorechenskii
Sergeevskoye Mine
Pustaya, Fluss
Rodnikovoe
Tolbachik-Vulkan
2012-2013 Fissure Tolbachik Eruption site
Große Spalteneruption (Great Fissure)
nördlicher Bruch
erster Schlackenkegel
zweiter Schlackenkegel
Arsenatnaya Fumarole
Treschina-Fumarole
Yadovitaya-Fumarole
Uzon-Caldera
Vulkan Mutnovsky
Yagodninskoe Zeolith-Vorkommen
Zentral-Kamschatka, Bergbau-Bezirk
Aginsk-Lagerstätte
Baranyevskoe
Magadan, Oblast
Engteri Erz-Cluster
Julietta Lagerstätte
Kolymagebiet
Bol'shoi Anyui, Fluss
Aluchinski Massiv
Baimka
Butarny Lagerstätte
Degdekan Au-Lagerstätte
Gol'tsovsky Au-Lagerstätte
Natalkinskoe Goldlagerstätte
Omchak Goldfeld
Natalka Au-Lagerstätte
Pavlik Lagerstätte
Omsukchan
Ducat Erzfeld
Ducat Mine
Lunnyi Mine (Lunnoye)
Primorskoe Lagerstätte
Teplyi
Rogovik Lagerstätte
Srednekan Erzfeld
Srednekan Dyke
Sussuman
Neksikan
Utinskoe Lagerstätte
Severo-Evensky Rajon
Kubaka Lagerstätte
Seymchan Erz-Cluster
Susumansky Rajon
Svetloye Lagerstätte
Ulakhan Lagerstätte
Viking Cu-Mo Lagerstätte (Skalistoe)
Primorje (Primorskiy), Kray
Armisonskoje, Rajon (Armisonski)
Tigrinoe Sn-W-Mo deposit (Tigriny)
Vostok
Vostok-2 Mine
Balykovskoe Au-Lagerstätte
Chankasee (Khanka Lake)
Pavlovskoe
Dal'negorsk (Dalnegorsk; Tetjuche)
Maiskoe
Nikolaevskiy Mine
Partizanskoe
Roshchino
Kedrovaya, Fluss
Nezametnoe
Verchny Rudnik Mine
Dalnerechensky Gebiet
Ariadnoe (Ariadnenskoe)
Kavalerovo
Verkhnee Sn-Lagerstätte
Malinovka Lagerstätte
Malinovsky Cluster
Kordonne Lagerstätte
Ol’ga, Erzbezirk
Shirokaya Füllung
Taezhnoe Ag-Au Lagerstätte
Sacha (Sakha, Jakutien, Якутия), Republik
Aldan
El'konskii Gorst
El'konskoe (El'konka) U-Lagerstätte
Konder-Massiv
Anomal’niy Cu-PGE Lagerstätte
Konder Mine
Kuranakh
Delbe Erzkörper
Lebedinoye
Murun-Massiv (Murunskyi Massif)
Tayezhnoe
Aldansky, Rajon
Ober-Amga, Gold-Bezirk
Khokhoy Gold-Feld
Indigirka, Fluss
Sarylakh
Stanovoi-Gebirge
Sutamskii-Gebiet
Alekseevskoye Au Mine
Werchojansk (Verkhoyansk), Rajon
Verkhoyansk Ag-Provinz
Deputatsky Erz-Cluster
Deputatskoe Sn-Lagerstätte
Mangazeisky Erz-Cluster
Sn-Ag Lagerstätte
Sachalin, Oblast
Kurilen
Iturup
Kudriavy-Vulkan
Kunaschir, Insel
Prasolovskoe
Paramushir, Insel
Ebeco-Vulkan
Nordkaukasus, Föderationskreis
Kabardino-Balkarien, Republik
Baksan-Tal
Tyrny Auz Lagerstätte
Tyrnyauz Mo-W-Lagerstätte
Anomalie No.3
Karatschai-Tscherkessien (Karachaevo-Cherkessk), Republik
Urup
Nordwestrussland, Föderationskreis
Karelien, Republik
Ladogasee
Kaalamo-Massiv
Lobash
Lobash Mine
Louchi (Louhi; Loukhi), Rajon
Maisk Lagerstätte
Onegasee
Burakovskii Schicht-Komplex
Zaonezhie-Halbinsel
Velikaya Guba U-Lagerstätte
Srednyaya Padma U-V-Lagerstätte
Pitkyarantsky (Pitkjaranta), Rajon
Alattu-Pakula-Janis Erz-Feld
Pakula Gold Prospekt
Lupikko Mine
Roikonkoski
Prjaschinski (Pryazhinsky), Rajon
Novye Peski Lagerstätte
Suoyarvsky (Suoyarvi, Suojarwi), Rajon
Jalonvaara Erz-Feld
Weißes Meer
Oulanka, Fluss
Lukkulaisvaara
Vostok-Lagerstätte
Komi, Republik
Kozhim Fluß-Basin
Kozhym’yu Lagerstätte
Maldynyrd Gebiet
Al'kesvozh-Schlucht (Al'kes-vozh)
Chudnoe Pd-Au Lagerstätte
Grubependity-See
Chudnoe
Grubependity Karsee
Nesterovskoe Lagerstätte
Zelannoe (Zhelannoe; Schelannoje) (?)
Leningrad, Oblast
St. Petersburg
Wolchow, Fluss
Murmansk, Oblast
Kola-Halbinsel
Chibiny (Khibiny)
Lovchorr
Pyrrhotin-Schlucht
Imandra-Varzuga-Gebiet
Karik'yavr Cu-Ni-Lagerstätte
Monche-Tundra
Monche-Tundra Intrusion
Monchetundra Lagerstätte
Monchegorsk
Vuruchuaivench Prospekt
Pechengsky, Rajon
Pechenga Ni-Cu Erzfeld
Bragino
Voron'i Tundry
Oleninskoe Gold-Vorkommen
Panarechka Vulkan
Sibirien, Föderationskreis
Altai-Republik
Kosch-Agatsch (Kosh-Agachsky), Rajon
Kalgutinskoye W-Mo Lagerstätte
Sinyukhinskoye Lagerstätte
Topolninsk Erzfeld
Ribny Log - 2
Altaiski (Altai), Krai
Altaigebirge (Rudnyi Altai)
Rider (Rider-Sokol'skii, Rederovsk) Mine
Krasnoshchyokovsky, Rajon
Murzinskoe Gold Lagerstätte
Rubtsovsk, Rajon
Rubtsovsk (Rubtsovskoe), Stadt
Rubtsovsk Mine (Poteryaevskoe Mine)
Zmeinogorsky, Rajon
Zmeinogorsk (Zmyeinogorsk, Schlangenberg), Mine
Irkutsk (Irkutskaja), Oblast
Bodaybinsky, Rajon
Bodaibo
Lena-Goldfelder
Kropotkinsky
Sukhoi Log
Kemerowo, Oblast
Koura, Fluß
Krasnojarsk (Krasnojarski), Krai
Enisei (Yenisei)-Gebirge
Blagodatnoe
Olimpiada Mine
Sovetskoe Au Lagerstätte
Uderey Lagerstätte
Veduga Lagerstätte
Kuraginsky, Rajon
Zun-Ospa Goldlagerstätte
Taimyrhalbinsel (Tajmyr)
Konechnoe Erz-Cluster
Konechnoe Lagerstätte
Putoran-Plateau
Noril'sk
Maslovsky Lagerstätte
Talnakh
Komsomol'skii Mine (Komsomolsky Mine)
Mayak (Majak)
Oktyabr'skoye Mine (Oktyabr'sky, Oktyabr'skoe)
Udereiskoe
Transbaikalien, Region (Zabaykalsky Krai)
Alexandrovo-Zavodsky, Rajon
Bugdaya (Bugdainskoe), Lagerstätte
Baleiskoe
Chitinskaya Oblast
Lugokan Erz-Cluster
Ingoda, Fluss
Verkhne-Ingodinskoye Sn-Lagerstätte
Nerchinsk
Nerchinsk Edelsteingruben
Adun-Cholon Range
Sherlovaya Gora (Mount Sherlovaya)
Vershino-Darasunskiy
Darasun
Talatui
Teremki Gold-Lagerstätte
Tuwa (Tuva, Tyva), Republik
Agardag Ultrabasit-Massiv
Sajangebirge (Sayan Mts)
Ol'khovskoye Erzfeld
Medvezhii Log
Pionerskoye Au-Lagerstätte
Sut-Kholsky, Rajon
Khaak-Sair Vorkommen
Tannu-Ola-Gebirge
Despenskiy Cluster
Yamalo-Nenets, Autonomous Okrug
Kharp
Vasilinovskoe Pt–Au–Pd-Vorkommen
Ural, Föderationskreis
Autonomer Kreis der Jamal-Nenzen
Bolshaya Polya, Fluss
Saranpaul
Dodo Mine
Swerdlowsk (Sverdlovskaya, Sverdlovsk), Oblast
Berjosowski (Beryozovsky), Stadtkreis
Berezovskoye Au-Lagerstätte
Klyuchevskii Mine
Uspenskaya, Berg
Crocoitovyi (Krokoit), Mine
Tsvetnoi
Blagodatnyi Minen
Jekaterinburg
Asbest
Bazhenovskoe-Lagerstätte
Nischni Tagil (Nizhnii Tagil)
Baranchinsky-Massiv
Aktai, Fluss
Aurorinsky Mine (Avrorinskii, Avorinskiy)
Baranchinsky Mine
Volkovsky Lagerstätte
Nizhnyaya Tura, Stadtkreis
Is, Fluss
Rezhevsky, Rajon
Totschilnyi Kljutsch
Serovsky, Distrikt
Peschansk
Sysert (Syssertsk)
Neiva, Fluss
Verkhneivinsk
Tur'insk-Auerbakovsk Erzfeld
Krasnoturjinsk
Tarn'er Cu-Zn Lagerstätte
Turya, Fluss
Turjinsk
Vorontsovskoye
Verkhnyaya Sysert'
Khokhoy
Werchnjaja Pyschma (Verkhniya Pyshma), Stadtkreis
Pervomaysko-Zverevskoe Au-Lagerstätte
Tscheljabinsk (Chelyabinsk), Oblast
Borisovskie Sopki
Ilmen-Gebirge
Miass (Miask)
Seifenlagerstätte
Naturschutzgebiet Ilmen
Miass (Miask), Stadt
Karabash (Karabasch)
Zlatoya Gora
Kaslinsky, Rajon
Kasli
Mauk Lagerstätte
Kunashaksky, Rajon
Biksizak Lagerstätte
Kyschtym (Kishtim)
Mochalin Log (Мочалин лог)
Magnitogorsk, Stadtkreis
Alexandrinskoye Cu-Zn Lagerstätte
Burannaya
Gumbeiskoye (Gumbeika Mine)
Yubileynoe Lagerstätte
Pervomayskiy
Bereznyakovskoe
Plast, Rajon
Kotschkar (Kochkar')
Kochkar' Gold-Lagerstätte
Pokrovskaya Gang
Sanarka
Severo-Svetlinski
Verkhneuralsky, Rajon
Alexandrinskoye Lagerstätte
Babaryk VHMS Vorkommen
Talgan Cu-Zn-Lagerstätte
Uzelga VHMS Lagerstätte
Molodezhnoye Lagerstätte
Uzelga Cu-Zn-Lagerstätte
Uzelga-4
Vishnevye-Gebirge
Kagan-Massiv
Wolga, Föderationskreis
Baschkortostan, Republik
Utschaly (Uchaly), Rajon
Il'insky Erz-Feld
Ik-Davlyat Au Lagerstätte
Utschaly (Uchaly) Cu-Zn-Lagerstätte
unbenannte Goldseifenlagerstätte
Orenburg, Oblast
Aidyrlya Gold Lagerstätte
Gai
Ishkinino
Gayskoe Zn-Cu Lagerstätte
Kumak, Erzfeld
Efim
Mednogorsk, Stadtkreis
Sakmara Zone
Yaman-Kasy Lagerstätte
Svetlinsky, Rajon
Svetly (Swetly), Dorf
Buruktal, Fluss
Buruktal Mine
Perm, Region (Пе́рмский край)
Gornozavodskiy-Gebiet (Горнозаво́дский райо́н)
Saranovskii Mine (Rudnaya, Sarany; Saranovskoe)
Zentralrussland, Föderationskreis
Belgorodskaya, Oblast
Kursk Magnetische Anomalie-Gruppe
Mikhailovskoe
Tambovskaya, Oblast
Tsentral'noe Ti-Zr Lagerstätte
Sambia
Nordwestprovinz
Solwezi, Distrikt
Kansanshi
Zentralprovinz
Mumbwa, Distrikt
Mumbwa
Saudi-Arabien
Asir, Provinz
Medina (Al-Madināh)
Al-Mahd
Jabal Sayid peralkalin Granit Komplex
Nugrah Mine
Mekka (Mecca; Makkah), Provinz
Mintaqah Makkah
Bi'r Tawilah
Najran, Provinz
Al Masane Mine
Qasim (al-Qasim; al-Qaseem), Provinz
Sukhaybarat al Gharbiyah
Sukhaybarat Mine
Tabuk (Tabouk), Provinz
al-Wadschh (Al Wajh; Wejh)
Mahd Adh Dhahab Mine
Schweden
Dalarna, Provinz
Falun
Falu Gruva
Näverberg-Feld und Skyttgruvan
Svärdsjö
Svartvik-Gruben
Bovik-Grube
Hedemora
Garpenberg
Norra
Södra
Ludvika
Västra Silvberg
Skisshyttan
Stollberg-Feld
Gävleborg, Provinz
Ljusdal
Enasen-Grube
Jonköping, Provinz
Vetlanda
Alseda
Kleva Nickelgruva
Ädelfors
Fröderyd
Arsets Silbergrube
Fredriksbergsfältet
Andersberg-Grube
Trädgårds-Grube
Kalmar, Provinz
Oskarshamn
Solstad Gruben
Västervik
Gladhammar
Norrbotten, Provinz
Arjeplog
Nasafjäll Silberbergwerk
Gällivare
Aitik
Kupfergrube
Nautanen-Feld
Kiruna
Svappavaara
Gruvberget
Södermanland, Provinz
Nyköping
Tunaberg
Dammgruvan Erzfeld
Dammgruvan Mine
Uppsala, Provinz
Östhammar
Dannemora
Dannemora Mine
Värmland, Provinz
Arvika
Glava, Kupfermine
Filipstad, Gemeinde
Gåsborn
Gåsborns Gruvor
Nordmark, Distrikt
Finnshytteberg Erzfeld
Nordgrube
Säffle
Långserud
Södra Bottengruvan
Västerbotten, Provinz
Lycksele
Fäboliden Lagerstätte
Kristineberg
Malå
Storliden
Sandfors
Björkdal Grube
Hebbersfors (Häbbersfors)
Skelleftea
Boliden
Längsele
Äkerberg
Älgträsk
Vilhelmina
Stekenjokk
Västmanlands, Provinz
Skinnskatteberg
Riddarhyttan
Bastnäs
Örebro, Provinz
Lindesberg
Håkansboda
Ljusnarsberg
Kopparberg
Kaveltorp
Ljusnarsberg-Grubenfeld
Yxsjöberg
Nora
Timansberg
Rökärrs Grube
Östergötland, Provinz
Valdemarsvik
Skrikerum
Schweiz
Aargau, Kanton
Laufenburg, Bezirk
Kaisten
NAGRA-Bohrung
Rheinfelden, Bezirk
Wallbach
Mumpf
Weierfeld
Basel-Landschaft, Kanton
Arlesheim, Bezirk
Arlesheim
Basel-Stadt, Kanton
Basel
Freiburg (Fribourg), Kanton
Broyebezirk
Neuenburgersee
Estavayer-le-Lac
Saanebezirk
Grolley
Rio de Miséry
Genf, Kanton
Dardagny-Russin
Allondon
Versoix
La Versoix
Graubünden, Kanton
Albula, Region
Bergün Filisur, Gemeinde
Imboden, Region
Felsberger Calanda
Kupfergrüebli
Taminser Calanda
Goldene Sonne (Grube Fliden)
Surselva, Region
Disentis - Mustér
Medel (Lucmagn)
Curaglia
Val Medel
Lukmanierschlucht
Ruinas
Sumvitg (Somvix)
Somvixertal (Val Sumvitg)
Trun (Truns)
Uran-Vorkommen
Tujetsch (Tavetsch)
Sedrun
Cavradischlucht
Val Curnera
Luzern, Kanton
Entlebuch, Kreis
Grosse Fontanne
Napfgebiet
Schaffhausen, Kanton
Beringen
Neuhausen
Schleitheim
Seewis-Steinbruch
St. Gallen, Kanton
Rorschach, Kreis
Goldach
Rorschacherberg
Sarganserland, Kreis
Pfäfers
Vättis (Taminatal)
Calanda
Gnapperchopf (Knappenkopf)
Pizol (Piz Sol)
Oberzanai
See-Gaster, Kreis
Eschenbach
Goldingen
Tessin, Kanton
Leventina, Bezirk
Airolo, Kreis
Airolo
Eisenbahntunnel (Süd)
Faido, Kreis
Faido
Chiggiogna
Lavorgo
Lugano, Bezirk
Breno, Kreis
Aranno
Alte Goldmine
Miglieglia
Vallemaggia, Bezirk
Rovana, Kreis
Cevio
Alpe Formazzolo (Formazzöö)
Waadt (Vaud), Kanton
Jura-Nord vaudois, Bezirk
Orbe, Fluss
Morges, Bezirk
Yens
Boiron de Morges
Nyon, Bezirk
Gland
Wallis, Kanton
Brig, Bezirk
Simplonpassgebiet
Gondo
Conthey, Bezirk
Nendaz
Cleuson-See (Lac de Cleuson)
Dent de Nendaz
Grand-Alou
Entremont, Bezirk
Val de Bagnes
Bruson
Six-Blanc
Mont Chemin
Tete des Econduits
Goms, Bezirk
Binntal
Binn
Fäld (Imfeld, Im Feld)
Grube Lengenbach
Kriegalptal (Chriegalptal)
Gischigletscher (inkl. Gischihorn)
Wannigletscher-Scherbadung
Lercheltini-Gebiet (Lärcheltini)
Gorb
Fetiasitkluft Gorsatt-Lüssi
Grengiols
Chummibort-Gebiet
Chummibort-Gletscher
Hillehorn (NO-Flanke)
Martigny, Bezirk
Isérables
Wasserzuleitungsstollen
Saint-Maurice, Bezirk
Vernayaz
Salanfe
Mine Robert
Siders (Sierre), Bezirk
Anniviers
Ayer
Mine de la Lapine Rousse
Chandolin
Alpage de Chandolin
Grimentz
Mine de Baicolliou
Saint-Luc
Filon de Tignausa Supérieur
Zinal
Laulosses
Östlich Raron, Bezirk
Bitsch
Massaschlucht
Zürich, Kanton
Andelfingen, Bezirk
Benken
Hinwil
Wetzikon
Chämtnertobel
Irchel
Senegal
Kedougou, Region
Kedougou
Tenkoto
Tambacounda, Region
Kossanto
Barayamar
Sabodala Mine
Massawa Lagerstätte
Serbien
Bor, Okrug
Bor-Majdanpek Bergbau-Distrikt
Bor
Cukaru Peki Lagerstätte
Mali Krivelj-Cerovo Erzfeld
Cerovo Mine
Majdanpek
Majdanpek Mine
Vlaole-Jasikovo Erzfeld
Čoka Marin Lagerstätte
Podrinje, Distrikt
Boranja Erzfeld
Kram Lagerstätte
Sierra Leone
Nord, Provinz
Lake Sonfon, Gold Distrikt
Sula Mts.
Tonkolili, Distrikt
Yirisen Lagerstätte
Simbabwe
Manicaland, Provinz
Mutare (Umtali), Distrikt
Penhalonga
Mashonaland East, Provinz
Goromonzi, Distrikt
Viceroy Mine
Mashonaland West, Provinz
Kadoma, Distrikt
Commoner Mine
Makonde, Distrikt
Mhangura
Miriam (Norah) Mine
Masvingo, Provinz
Chiredzi (Hartley) Mining District
Chiredzi
Hartley Mine
Renco Mine
Midlands, Provinz
Gweru (Gwelo), Distrikt
Somabula
Kwekwe, Distrikt
Ford Mine
Indarama Mine
Kwekwe (Que Que)
Globe And Phoenix Mine
Shurugwi (Selukwe), Distrikt
Unki Mine
Zvishavane (Shabani), Distrikt
Zvishavane (Shabani)
Mimosa Mine
Slowakei
Banskobystrický kraj
Banská Bystrica, Okres
Lubietová (Libethen)
Podlipa und Reinera Mine
Medzibrod, Gemeinde
Poniky
Kupferlagerstätte Farbište
Staré Hory
Richtárová (Richtergrund)
Špania Dolina (Herrengrund)
Spania Dolina Lagerstätte
Banská Štiavnica, Okres
Banská Štiavnica (Schemnitz)
Bergwerke
Bieber - Terezia Ganggebiet
Neuschacht
Spitaler Gang
Dilln (Banska Bela)
Hodritsch (Hodrusa-Hámre, Banská Hodruša)
Alle Heiligen (Vsechsvätych)
Grube Rozália
Josef-Gang
Rabenstein
Schöpfer-Stollen
Vyhne
Schittrisberg (Banky)
Vysoka
Zlatno
Brezno, Okres
Bacúch
Detva, Okres
Detva (Gyetva, Dettva), Stadt
Biely Vrch
Revúca, Okres
Nandraz
Zeleznik
Rimavská Sobota, Okres
Hnúšťa
Mútnik
Samo
Žarnovica, Okres
Epithermale Au-Ag-Lagerstätte Rudno nad Hronom
Nová Baňa
Erzlagerstätte
Žiar nad Hronom, Okres
Kremnica (Kremnitz)
Bratislavský kraj
Malacky, Okres
Pernek
Kriznica
Pod Babou
Pezinok, Okres
Pezinok
Kolarsky Vrch
Košický kraj
Gelnica, Okres
Einsiedel (Mnisek nad Hnilcom)
Göllnitz (Gelnica)
Grellenseifen (Perlová Dolina)
Zechen (Cechy)
Prakendorf (Prakovce)
Zimna Voda Uranlagerstätte
Smolník (Schmölnitz)
Bystry Potok-Alzbeta
Jedľovec, Berg-Nordseite (Fichtenhübel Nordseite)
Schmölnitz-Grube
Schmölnitz-Hütte (Smolnika Huta)
Tienesgrund
Spisska Bana
Košice-okolie, Okres
Goldidka (Zlatá Idka)
Kaschau (Kosice)
Bankov
Medzev (Metzenseifen)
Jedľovec, Berg-Südseite (Fichtenhübel Südseite)
Roznava
Drnava
Rudnik
Grube Ferdinand
Grube Liborius
Roznava, Okres
Betler (Betliar)
Strakova
Dobschau (Dobsina), Revier
Dobschau (Dobsina)
Gemerská Poloma
Rosenau (Roznava)
Cucma
Grexa
Matej a Gabriela Mine
Unterszlana (Nizna Slana; Also-Sajó)
Svätá Trojica Mine
Spisská Nová Ves, Okres
Kotterbach (Rudnany)
Zipser Neudorf (Spisská Nová Ves)
Hniletz (Hnilec)
Medvedí Potok
Peklisko
Vorderhütten (Novoveska Huta)
Novoveská Huta U-Cu Lagerstätte
Trebisov, Okres
Bysta
Nitriansky, Kraj
Levice, Okres
Bugganz (Pukanec)
Presovský kraj
Poprad, Okres
Poprad
Kvetnica
Tatranska Javorina
Meďodolska Dolina
Presov, Okres
Czerwenitza (Cervenica)
Dubnik
Libanka
Zlata Bana
Trenčín, Kraj
Banovce nad Bebravou (Banowitz), Okres
Zlatníky
Trnavský kraj
Piešťany, Okres
Dolné Považie, Region
Moravany nad Váhom
Zilinský kraj
Liptovsky Mikulas, Okres
Deutschliptsch (Partizanska L'upča)
Klacianka
Magurka
Male Zelezne
Dubrawa (Dubrava) Sb-Lagerstätte
Nizna Boca
Fisiarka
Jedlinska
Zach-Geplove Bergbau-Gebiet
Vysna Boca
Spanien
Andalusien (Andalucía)
Almería, Provinz
Carboneras
Palai-Islica Lagerstätte
Huercal-Overa
Cerro Minado (Mina Cuesta Alta)
La Cena del Depósito Concession
Níjar
Nationalpark Cabo de Gata-Nijar
Rodalquilar
Blanco y Negra Mine
Cerro De Los Guardias
La Milagrosar, Mina (Mina Sol)
Cerro del Cinto Mine
De Abellán Mines
De San Diego, Minas
El Filón 340
Filón 450
Las Niñas Mine
Maria Josefa Mine
Ronda y El Resto
San Francisco, Mina
Sol Mine
Transacción Mine (Transaction Mine)
Santa Barbara, Minas de
Córdoba, Provinz
Los Pedroches, Comarca
Belalcázar
Mina Cogollalta (Cogolla Alta, Cogollarta)
Valle del Guadiato, Comarca
Fuente Obejuna
Minas de Navalespino
Huelva, Provinz
Alosno
Tharsis
Mina Filon Norte
Mina Filon Sur
Cala
Minas de Cala
Cuenca Minera
Minas de Riotinto
Málaga, Provinz
Ojen
Ojén Lherzolith-Massiv
La Gallega Mine
Sevilla, Provinz
Aznalcollar
Asturien (Asturias)
Belmonte de Miranda
Begega
El Valle Boinas
Riosa
Mina Teresita (Aramo)
Río Narcea Gold-Gürtel
Ortosa Gold Skarn
Salas
Mina de Carlés
Tapia de Casariego
Salave
Extremadura
Badajoz, Provinz
Talarrubias-Casas de Don Pedro
Sierra de la Chimenea
Cáceres, Provinz
Caceres
El Traquilon
Logrosan
Kanarische Inseln
Teneriffa
Barranco Hondo
Kastilien und León (Castilla y León)
León, Provinz
Cármenes (Villamanín)
Mina La Divina Providencia
Mina La Profunda
El Bierzo, Comarca
Ponferrada
Las Médulas
Salamanca, Provinz
Barruecopardo
Coto Minero Merladet (Barruecopardo Mine)
El Rebollar
Navasfrias
Puebla de Azaba
Mina Insuperable
Kastilien-La Mancha (Castilla-La Mancha)
Guadalajara, Provinz
Hiendelaencina
Santa Cecilia Mine
Toledo, Provinz
La Nava de Ricomalillo
Buenasbodas
Katalonien (Cataluña)
Girona, Provinz
Ripollès
Vall de Ribes
Tarragona, Provinz
Conca de Barberà
Vimbodí
Poblet Monastery
Coma Fosca
Sri Lanka
Sabaragamuwa, Provinz
Rathnapura (Ratnapura), Distrikt
Balangoda
Rathnapura (Ratnapura)
Edelstein-Geschiebe
Kalaganga, Fluss
Sudan
Blauer Nil (An-Nil al-azraq)
Hamadi Mine
Die Nördliche (Asch-Schamaliyya)
Abu Sari
Duweishat
Nord Kordofan (Schamal Kurdufan)
Al Hagagia Gold Lagerstätte
Rotes Meer (Al-Bahr al-ahmar)
Red Sea Hills
Ariab
Hassai Mine
Gebeit Mine
Süd-Darfur
Hofrat en-Nahas Gebiet
Suriname
Marowijne, Distrikt
Brothers Project
Sipaliwini, Distrikt
Nassau-Gebirge
Langatabiki
Bauxit-Lagerstätten
Südafrika
Freistaat (Free State; Vrystaat), Provinz
Lejweleputswa, Distrikt
President Brand Mine
Welkom
Free State Geduld Mine
Witwatersrand Field
Beatrix Mine (Oryx Mine)
Gauteng, Provinz
Johannesburg
Witwatersrand
Consolidated Main Reef Mine
Modderfontein Gold Mine
Pretoria (Tshwane), Distrikt
Boschkop Mine
Pretoria (Tshwane)
Willows Mine
Westrand, Distrikt
Carletonville
Driefontein Mine
KwaZulu-Natal, Provinz
Ugu, Distrikt
Umzinto Gold-Feld
Limpopo, Provinz
Bushveld Complex
Waterberg, Distrikt
Capricorn, Distrikt
Blouberg
Aurora Projekt
Eastern Bushveld Complex
Mokopane (Potgietersrus)
Overysel Lagerstätte
Rustenburg Lagerstätte
Frischgewaagd Farm
Impala Platinum Mines
Marikana
Lonmin Marikana Mine
Marikana Mine
Rustenburg Town & Townlands Mine
Turffontein Farm
Union Mine
Waaikraal Gold-Lagerstätte
Western Platinum Mine
Sandsloot Mine
Mopani, Distrikt
Gravelotte
Alpha-Gravelotte Mine
Consolidated Murchison Mine
Alpha-Gravelotte Mine
United Jack Mine
Weigel Mine
Phalaborwa
Loolekop
Palabora Mine
Sekhukhune, Distrikt
Groblersdal
Houtenbeck
Mpumalanga, Provinz
Ehlanzeni, Distrikt
Barberton
Bon Accord Lagerstätte
New Consort Gold Mine
Sheba Mine
Graskop
Malidyke Mine
Lydenburg
Lydenberg Gold-Feld
Sabie
Elandsdrift Mine
Rietfontain Mine
Thaba Chweu Municipality
Pilgrim's Rest
Ledouphine Mine
Theta Mine
Gert Sibande District
Secunda
Bracken Mine
Gert Sibande Distrikt
Govan Mbeki
Evander Goldfeld
Nkangala, Distrikt
Albert Silber Mine
Delmas
Argent
Waterval
Uitkomst Komplex
Witwatersrand
Nordkap (Northern Cape), Provinz
Bosmanland
Orange River
Pella
Pixley Ka Seme, Distrikt
Prieska
Prieska Kupfergrube
Nordwest (North West), Provinz
Bojanala Platinum, Distrikt
Western Bushveld Complex
Rustenburg
Impala Platinum
Rustenburg Town & Townlands Mine
Khuseleka 1 Mine
Western Platinum Mine
Dr Ruth Segomotsi Mompati, Distrikt
Bloemhof
Ngaka Modiri Molema, Distrikt
Kalahari Goldridge Mine
Witwatersrand Field
Klerksdorp
Moab Khotsong Mine
Vaal Reefs Mine
Orkney
Great Noligwa
West Wits
Mponeng Mine
Savuka Mine
Tau Tona Mine
Ostkap (Eastern Cape), Provinz
Chris Hani, Distrikt
Bekkers Kloof Area
Westkap (Western Cape), Provinz
West Coast, Distrikt
Spitskop Lagerstätte
Südkorea
Chungcheongbuk-do (Nord-Chungcheong), Provinz
Chungju
Joongwon-gun
Mt. Eorae
Chungju-Lagerstätte
Chungcheongnam-do (Süd-Chungcheong), Provinz
Hongsong-gun
Hongbung-myon
Yuryang Lagerstätte
Gangwon-do, Provinz
Jeongseongun
Nakdong Mine
Sangdong
Sangdong Mine
Yeonwha
Yeonwha Mine
Taebaek-Lager
Tadschikistan
Sughd (Sogd; Leninabad), Provinz
Gissar-Gebirge
Maykhura (Maikhura) Mine
Kandjol Erzfeld
Shkol'noe Au-Ag Lagerstätte
Mastchoh, Distrikt
Altyn-Topkan (Zarnisor) Erzfeld
Burgunda Mine
Kanjol Ag-Pb-Zn-Cu Lagerstätte
Zeravshan-Rücken
Kaznok-Tal
Pendzhikent
Chinorsai Intrusion
Jilau Mine
Kudul
Taiwan (Republik China)
Hualien, Kreis
Chuo-hsi
Chimei (Quimei) Cu-Au Lagerstätte
Pingfengshan Gold Mine
Taipeh, Kreis
Hsingfu Lagerstätte
Kengtzeliao
Rueifang (Jui-Fang)
Jinguashi (Chinkuahshih) Mine
Changjen
Pen Shan Erzkörper
Jiufen (Chiufen) Mine
Keelung, Fluß
Tsaochan
Tansania
Arusha, Region
Oldoinyo Lengai (Ol Doinyo Lengai) Vulkan
Kagera, Region
Ngara Distrikt
Kabanga North Deposit
Kigoma, Region
Kapalagulu Intrusion
Morogoro, Region
Uluguru-Gebirge
Morogoro
Matombo-Kibangile
Mwanza, Region
Lake Victoria Goldfield
Geita
Buckreef Mine
Geita Mine
Shinyanga, Region
Kirondatal
Sekenke Gold Mine
Tanga, Region
Handeni, Distrikt
Handeni Gold-Feld
Magambazi
Semwaliko
Thailand
Nordostthailand (Isaan)
Nong Khai, Provinz
Phu Lon Prospekt
Zentralthailand
Kanchanaburi, Provinz
Bo Phloi
Phichit, Provinz
Chatree Gold Mine
Matsa KT Projekt
Phutapfa Gold Mine
Prachinburi (Prachin Buri), Provinz
Sra Kaeo
Ban Bo Nang Ching Mine
Togo
Tschad
Mayo-Kebbi Ouest, Region
Mourbame
Pala
Ganboke Lagerstätte
Goueigoudoum
Massonebare
Tschechien
Karlsbad (Karlovarský kraj)
Falkenau (Sokolov), Okres
Graslitz (Kraslice)
Eibenberg (Tisova)
Karlsbad (Okres Karlovy Vary)
St. Joachimsthal (Jáchymov)
Königgrätz (Královéhradecký kraj)
Jitschin (Okres Jičín)
Stupna
Gold-Gruben
Trautenau (Okres Trutnov)
Neustadt (Vestrev)
Schwarzenthal (Cerny Dul)
Mittelböhmen (Středočeský kraj)
Beneschau (Benešov), Okres
Zvěstov
Roudný
Kuttenberg (Kutná Hora)
Kuttenberg (Kutná Hora)
Esel-Erzzug (Oselske pasmo)
Kaňk (Gang)
Reißer Erzzug (Rejzske pasmo)
Grube Hl. Magdalena
Polischan (Poličany)
Hl. Anton von Padua Stollen
Polischan (Poličany) Stollen
Maleschau (Malesov)
Prag-West (Praha-západ), Bezirk
Eule (Jílové u Prahy)
Jílové Goldbergbaudistrikt
Studene
Pepr-Mine
Sázava
Petrov Goldschurf
St. Barbora-Stollen
Příbram, Bezirk
Hvozd'any
Petrackova hora
Mileschau (Milesov)
Mokrsko
Mokrsko Au-Lagerstätte
Příbram, Revier
Uran-Erzrevier
Brod
Uranschacht 15
Dubenec
Uranschacht 19
Lesetice
Uranschacht 4
Smolotelny-Horní Lisnice Golddistrikt
Smolotelny
Vrančice
Alexander-Schacht (Grube Alexander)
Schönberg (Krásná Hora nad Vltavou)
Mährisch-Schlesien (Moravskoslezský kraj)
Freudenthal (Bruntál), Bezirk
Altvater (Praded)
Nieder Mohrau (Dolní Moravice)
Neudorf (Nová Ves)
Benisch (Horní Benešov)
Benisch Gruben
Engelsberg (Svetla Hora)
Würbenthal (Vrbno pod Pradedem)
Ludwigsthal über Würbenthal (Ludvíkov)
Hlaska
Vysoka Hora
Pochen
Olmütz (Olomoucký kraj)
Freiwaldau (Jesenik), Bezirk
Freiwaldau (Jesenik), Stadt
Goldkoppe (Zlaty Chlum)
Zuckmantel (Zlaté Hory)
Blauer Stollen (Modra Stola)
Niklasdorf (Mikulovice u Jeseníku)
Šumperk (Mährisch Schönberg), Bezirk
Müglitz (Mohelnice)
Rippau (Repova)
Rippau (Repova) Mine
Staré Město
Hynčice pod Sušinou
Pilsen (Plzeňský kraj)
Klattau (Klatovy), Bezirk
Bergreichenstein (Kasperské Hory)
Plzeň-jih (Pilsen-Süd), Bezirk
Kassejowitz (Kasejovice)
Jakub Mine
Merklín
Reichenberg (Liberecký kraj)
Gablonz (Jablonec nad Nisou), Bezirk
Jilau (Jílove u Drzkov)
Semily, Okres
Iserwiese (Jizerska Louka)
Koschtialow (Kostalov)
Liebstadt (Libstat)
Südböhmische (Jihocesky kraj)
Budweis (Ceske Budejovice), Bezirk
Gutwasser (Dobra Voda)
Böhmisch Krumau (Český Krumlov), Bezirk
Krumau (Cesky Krumlov)
Polymetallische Au-Ag-Lagerstätte
Pisek, Bezirk
Kovářov
Předbořice
Uranlagerstätte Předbořice
Pisek, Stadt
Strakonitz (Strakonice), Bezirk
Wodnian (Vodnany)
Krepice
Usti (Ústecký kraj)
Schluckenau (Sluknov)
Rosenhain (Rozany)
Tetschen (Děčín), Bezirk
Eulau (Jílové)
Vysočina (Hochland), Kraj
Deutschbrod (Havlíčkův Brod), Bezirk
Deutschbrod (Havlíckuv Brod)
Chotieborsch (Chotebor)
Altransko (Stare Ransko)
Iglau (Jihlava)
Predin
Hory
Pilgrams (Pelhrimov), Bezirk
Gumpolds (Humpoletz; Humpolec)
Orlík (Stuly)
Žd'ár nad Sázavou (Saar), Okres
Rožná (Roschna)
Bukau (Bukov), Mine
Stiepanau (Stepanov nad Svratkou)
Borovec
Türkei
Marmararegion
Balikesir, Provinz
Ayvalik
Ayazmant Lagerstätte
Gönen, Landkreis
Sebepliköy (Sebepli)
Havran, Landkreis
Tereoba
Sindirgi
Kiziltepe Lagerstätte
Ostanatolien
Agri, Provinz
Diyadin
Mollakara
Diyadin Gold-Lagerstätte
Erzincan, Provinz
Erzincan
Cöpler Gold-Mine
Schwarzmeerregion
Gümüshane, Provinz
Mastra Au-Lagerstätte
Südostanatolien
Diyarbakir, Provinz
Ergani - Maden
Ergani Mine
Zentralanatolien
Eskisehir, Provinz
Sivrihisar-Massiv
Kaymaz Gold Projekt
Nigde, Provinz
Bolkardag Gebiet
Madenköy
Sulucadere
Ägäisregion
Izmir, Provinz
Bergama
Ovacik Mine
Beydağ
Haliköy
Izmir
Efemçukuru Au-Lagerstätte
Kestanebeleni Tepe-Sektion
Ödemiş
Emirli Sb-Au-Lagerstätte
Manisa, Provinz
Salhili
Sart-Lagerstätte
Usak, Provinz
Usak
Kisladag Gold Mine
UK
England
Cornwall Co.
Camborne-Redruth-St. Day District
Gwennap
Carharrack
West Clifford United Mines
Ting Tang Mine
Crofthandy
Wheal Jewel
Redruth
Wheal Sparnon
St. Day
Wheal Gorland
Lizard-Halbinsel
St Martin-in-Meneage
St. Agnes District
Newquay-Perranporth Area
Perranzabuloe
Perran Great St. George Mine
St. Austell District
Belowda Area
St. Columb Major
Castle-an-Dinas Mine
St. Just District
Botallack-Pendeen Area
Botallack
Botallack Mine
Wheal Hazard
Truro
Kea
Baldhu
Wheal Jane
Bissoe
Carnon Valley
Wadebridge District
St. Endellion
Bounds Cliff
Cumbria Co.
Allerdale, District
Above Derwent, Parish
Brandlehow Bay
Brandlehow Mine
Dalehead Crags
Dale Head Mine
Newlands Valley
Goldscope Mine (Gotes Gab; God's Gift Mine)
Caldbeck, Parish
Caldbeck Fells
Carrock Fell Mines (Upper Brandy Gill Mine, Carrock Tungsten Mine)
Roughton Gill
Mexico Mine
Red Gill Mine (?)
Roughton Gill Mine
Todd Gill
St John's Castlerigg and Wythburn, Parish
Birkside Gill
Birkside Gill Copper Mine
South Lakeland, District
Dunnerdale with Seathwaite, Parish
Seathwaite Copper Mines
West Cumberland Iron Field
Derbyshire Co.
Blackwell-in-the-Peak
Calton Hill Quarry
Devon Co.
Dartmoor & Teign Valley District
Central Dartmoor
Princetown
Merrivale Steinbruch
East Devon
Budleigh Salterton
Littleham Bay
North Devon
North Molton District
Bampfylde Mine
South Devon
Torquay
Hope's Nose
Durham Co.
North Pennines
Derwent Valley
Castleside
Castleside Smelter (?)
Nordirland
Tyrone, Co.
Omagh
Curraghinalt Prospekt
Schottland
Central Region (Clackmannanshire)
Meal nan Oighreag
Corrie Buie veins
Highland
Isle of Rum
Rum Central Complex
Shetland Islands
Unst
Cliff Quarry
South Lanarkshire
Wanlockhead
Stirling, Distrikt
Tyndrum
Cononish Gold Mine
Tayside (Perthshire)
Loch Tay
Tombuie
Wales
Anglesey
Amlwch
Parys Mountain Mines
Carmarthenshire
Pumsaint
Dolaucothi (Ogofau) Gold Mines
Ceredigion (Dyfed)
Aberystwyth
Trefeirig
Llechwedd Helyg Mine
Ceulanymaesmawr
Talybont
Nant-y-Moch Reservoir
Eaglebrook Mine (Nantycagl Mine; Dolrhyddlan Mine)
Trefeirig
Pen-bont Rhydybeddau
Llechwedd Helyg (Willow Bank) Mine
Gwynedd (Merionethshire)
Dolgellau Gold Belt
Bontddu
Clogau St. Davids Mine
Llanuwchllyn
Castell Carn Dochan
Trawsfynydd
Prince Edward Mine (Moel Croesau)
Gwynedd
Dolgellau Gold-Gürtel
Ganllwyd
Cefndeuddwr Mine
Gwynfynydd Mine
Llanfachreth
Glasdir Mine
USA
Alabama
Clay Co.
Idaho District
Gold Mines Creek
Hobbs Mine
Alaska
Bethel Borough
Aniak District
Headwall Prospect
Owhat Prospect
Goodnews Bay
Salmon River-Red Mountain District
Dowry Creek Mine
Fox Gulch
Platinum Creek
Salmon River
Snow Gulch
Iditarod, Distrikt
Donlin Creek Prospekt
Kuskokwim Region
Sleimut District (Sleetmute District)
Red Devil
Red Devil Mercury Mine (Red Devil Mine)
Denali Borough
Kantishna District
Bonnifield District
Liberty Bell Mine
Kantishna Hills Lode Deposits
Little Annie and Little Annie No.2 Mine
Fairbanks North Star Borough
Billy Sunday Mine
Fairbanks District
Dolphin Prospect
Juneau Borough
Admiralty District
Greens Creek (Big Sore Mine)
Berners Bay District
Jualin Mine
Kensington Mine
Kenai Peninsula Borough
Homer District
Nukalaska
Honolulu Group Mine
Kodiak Island Borough
Bristol Bay District
Hagelbargers Pass Occurrence
Matanuska-Susitna Borough
Valdez Creek District
Unbenanntes Vorkommen (ARDF - HE056; Head of Ohio Creek)
Unbenanntes Vorkommen (ARDF - MH026; oberer East Fork Susitna River)
Willow Creek District
Moose Creek; Northwestern Prospect
Schroff-O'Neil
Miller-Newman Mine
Nome Borough
Nome District
Anvil Creek Mine
North Slope Borough
Brooks Range
Canning District
Prince of Wales-Hyder Census Area
Hyder, Distrikt
Ketchikan Gateway Borough
Ketchikan, Distrikt
Annette Island
Prince Of Wales Island
Green Monster Mountain
Kasaan Peninsula
Salt Chuck (Stevens; Liebrant; Goodro; Joker) Mine
Skagway-Hoonah-Angoon Borough
Petersburg District
K & D Mine
Southeast Fairbanks Census Area
Fortymile District
Franklin Creek
Franklin Gulch Mine
Goodpaster District
Pogo
Liese Creek Prospects
Peak Deposit
Valdez-Cordova Borough
Chisana District
Nabesna Mine
Yukon-Koyukuk Census Area
Iditarod District
Yankee Creek Mine
Innoko District
Colorado Creek Mine
Kaiyuh District
Illinois Creek Mine
McGrath District
Alder Gulch
Vinasale Mine
Whalen Shaft Mine
Rampart, Mining District
Hunter Creek Mine (ARDF - TN062)
Tolovana District
Amy Creek Mine
Arizona
Cochise Co.
Dragoon Mts
Johnny Lyon Hills
Tres Alamos Wash
Tres Alamos Wash
Namenloser Prospekt
Huachuca Mts.
Hartford, District
Carr Canyon
Reef Mine
Mule Mts
Warren District
Bisbee
Campbell Shaft (Campbell Mine)
Cole Mine
Shattuck Mine
Uncle Sam Mine
Wolverine Mine
Swisshelm Mts.
Tombstone District
Contention-Grand Central Mine Group
Contention Mine
Tranquility Mine
Gallagher Vanadium & Rare Minerals Corp. Mine
Joe Mine
Manila Mine
Silver Plume Mine
Emerald Mine
T.E.I. Steinbruch
Tombstone
Empire Mine
Grand Central Mine
Lucky Cuss Mine
Old Guard Mine (Royal Guard Mine)
Toughnut Mine (Tough Nut Mine)
Coconino Co.
White Mesa District
Paria River
Lee's Ferry
Lees Ferry Gold Mine
Gila Co.
Dripping Spring Mts
Banner District
Christmas
Christmas Mine (Inspiration Mine)
Hayden Area
Chilito, Apex Mine
Fort Apache Indianer-Reservat
Mogollon Rim
Globe-Miami District
Miami-Inspiration District
Inspiration
Miami-Inspiration Deposit
Inspiration Mine
Live Oak Pit
Graham Co.
Aravaipa District
Klondyke
Grand Reef Area
Laurel Canyon
Grand Reef Mine
Greenlee Co.
Copper Mountain District (Clifton-Morenci District)
Metcalf
Morenci
Morenci Mine (Morenci pit)
La Paz Co.
Buckskin Mts
Santa Maria District
Planet
Planet Mine Group
Planet Mine
Ellsworth District
Three Musketeers Mine
Little Harquahala District
Salome
Bonanza Mine (Harquahala Mine)
Plomosa Mts
Plomosa District
Bouse
Dutchman Mine
Maricopa Co.
Belmont Mountain
Osborn District
Big Horn Mts
Unnamed prospect near Evening Star mine
Tonopah-Belmont Mine
Pikes Peak District
Baldy Mountain
Prince of Arizona Mine
Vulture Mts
Vulture District
Vulture
Vulture Mine
Wickenburg
Aguila Mining District
Mohave Co.
Artillery Peak
Rawhide District
Rawhide Wash
Rawhide Mine
Buckskin Mts
Rawhide Mine
Lost Basin Mining District
Tut Peak
Warren Lode 5
Pima Co.
Little Ajo Mts
Ajo District
Ajo
New Cornelia Mine (Ajo Mine)
Tohono O'odom (Papago) Indian Reservation
Quijotoa District
Ben Nevis Mountain
Weldon Mine
Tucson Mts
Amole District
Saguaro National Monument
Old Yuma Mine
Pinal Co.
Casa Grande
Sacaton Mine
Galiuro Mts
Bunker Hill District (Copper Creek District)
Mammoth
Copper Creek Canyon
Childs-Aldwinkle Mine
Klondyke
Oak Grove Canyon (Virgus Canyon)
Table Mountain Mine
Mammoth District
Tiger
St. Anthony Deposit
Mammoth-Saint Anthony Mine
Mohawk Mine
Mineral Creek District
Ray
Ray Mine
Pioneer District
Superior
Magma Mine
San Manuel District
San Manuel
San Manuel Mine
Santa Cruz Co.
Patagonia Mts
Harshaw District
Alum Gulch
Sunnyside & Volcano Mines
Hardshell Gulch
Hardshell Mine
Patagonia District
Providencia Canyon
Red Hill
Four Metals Mine
Yavapai Co.
Black Canyon District
Cleator
De Soto Mine
Black Hills
Cherry Creek District
Cherry
Monarch Mine (Mocking Bird Mine; Monarch Verde Mine; Statehood group)
Verde District
Jerome
Green Monster Mine
United Verde Extension Mine
United Verde Mine
Brooklyn Peak
Piedmont Mine (Copper Creek Mine; Copper Queen Claims)
Bumble Bee
Castle Creek District
Copperopolis
Unnamed Cu Prospect
Eureka District
Bagdad
Bagdad Mine
Copper King Mine (Lawler Mine)
Martinez District
Congress
Congress Mine
Pine Grove District
Crown King
Lane Mountain
Fat Jack Mine
Sierra Prieta Mountains
Kirkland
Copper Basin Wash
Smith Peak
Bullard Mine (Little Giant Mine)
White Picacho District
White Cloud Mine
Wickenburg Area
Red Picacho District
Purple Passion Mine
Colorado
Boulder Co.
Balarat District
Smuggler Mine
Gold Hill District
Gold Hill
Cash Mine
Jamestown District
Jamestown
Buckhorn Mine
Magnolia District
Keystone Mine
Mountain Lion Mine
Nederland District
Tungsten District
Cross Mine
Ward District
White Raven Mine
Chaffee Co.
Monarch District
Madonna Mine
Clear Creek Co.
Idaho Springs District
Argo Gold Mill
Lamartine District
Dixie Mine
Lawson District (Dumont District)
Elida
Nabob Mine
Denver
Dolores Co.
Rico District
Silver Creek
Rico Argentine Mine
Eagle Co.
Gilman District
Battle Mountain
Ground Hog Mine
Gilman
New Jersey Zinc Eagle Mine (Gilman Mine)
Gilpin Co.
Central City District
Patch Mine (Glory Hole Mine)
Hinsdale Co.
Lake City District
Lake City
Golden Fleece Mine
La Plata Co.
La Plata District
Bessie G Mine
Lake Co.
Leadville District
Breece Hill
Ibex Mine (Little Johnnie Mine)
Iowa Gulch
Black Cloud Mine
Printer Boy Hill
Lillian Mines
Mesa Co.
Unaweep District
Nancy Hanks Gulch
Humming Bird Mine
Ouray Co.
Ouray (Uncompahgre) District
Ouray
Bear Creek Canyon
Grizzly Bear Mine
Red Mountain District
Genesee-Vanderbilt Mine
Red Mountain
National Belle Mine
Sneffels District
Ouray
Camp Bird Mine
Park Co.
Faryall Creek
Rio Grande Co.
Summitville District
Del Norte
Summitville Mine
Saguache Co.
Bonanza District
Klondike Mine
Orient Mining District
Orient Iron Mine
San Juan Co.
Eureka District
Gladstone
Red Mountain District
Red Mountain
Red Mountain Pass
Silverton District
Howardsville
American Tunnel Mine (Gold King Mine)
Sunnyside Mine (Mogul Mine; American Tunnel)
Silverton
Minnie Gulch
San Miguel Co.
Ophir
Santa Cruz Mine
Ouray (Uncompahgre) District
Telluride
Idarado Mine
Summit Co.
Breckenridge District
Farncomb Hill
Teller Co.
Cripple Creek District
C. K. & N. Mine
Cripple Creek
Portland Mine
Eclipse Gulch
Cresson Mine
Hoosier Mine
Raven Hill
Connecticut
Fairfield Co.
Trumbull
Old Mine Park
Georgia
Haralson Co.
Royal Vindicator Mine
Lincoln Co.
Graves Mountain
Lumpkin Co.
Consolidated Mine
Dahlonega
Auraria
Battle Branch Mine
Boly Field Mine
Calhoun Mine
Standard Mine
McDuffie Co.
Thompson
Columbia (Fluker) Mine
Hamilton Mine
Landers Mine
Parks Mine
Idaho
Boise Co.
Quartzburg District
Belshazzar Mine
Lemhi Co.
Blackbird District
Blackbird Mine
Owyhee Co.
De Lamar District
De Lamar Mine
Silver City District (Carson District)
Poorman Mine
Indiana
La Porte Co.
Seifen-Lagerstätte
Kalifornien (California)
Alpine Co.
Mogul District
Loope (Loopeville; Monitor)
Advance Mine (Zaca Mine; North Advance Mine; Collosus Mine; Colorado No. 2 Mine; Tarshish Mine)
Mogul Peak
Morning Star Mine
Silver Mountain Mining District
IXL Mine
Raymond Mine
Amador Co.
Jackson-Plymouth District
Amador City
Bunker Hill Mine
Jackson
Kennedy Mine
Sutter Creek
Lincoln-Comet Mine
Calaveras Co.
Angels Camp
Carson Hill
Stanislaus Mine
Bald Mt
Browns Flat
Garnet Hill
Garnet Hill Mine
Del Norte Co.
Crescent City
Klamath Mts.
Low Divide District
Low Divide
Alta Mine
El Dorado Co.
Coloma
Stuckslager Mine
Georgetown District
Spanish Dry Diggings
Grit Mine
Placerville District
Sacramento Hill
Coon Hollow Hydraulic Mine
Fresno Co.
Christie Mine
Humboldt Co.
Orick
Gold Bluffs
Inyo Co.
Darwin District
Darwin
Darwin Mine
Death Valley National Park
Furnace Creek District
Black Mts
Mariposa Mine
Nopah Range
Upper Noonday Camp
Shoshone Mines
War Eagle Mine
Silver Sprout Mine
Tungsten Hills District
Bishop
Reward Mine
White Mts
Kern Co.
Erskine Creek District
Lake Isabella, Stadt
Tom Moore Mine (Erskine Creek Mine)
Mojave District
Mojave
Middle Butte
Cactus Gold Mine
Soledad Mountain
Golden Queen Mine
Rand District
Randsburg
Kelly Mine
Stringer District
Stringer
Betty G Group
Mariposa Co.
Bagby-Mariposa-Mount Bullion-Whitlock District
Colorado District
Colorado
Colorado Quartz Mine
Mariposa
Josephine Mine
Mariposa Mine
Whitlock District
Whitlock
Mockingbird Mine
West Belt
Hornitos Mining District
Quartzburg
Burns Creek Mine
Santa Cruz Mountain
Indian Gulch
Mono Co.
Benton Range Rare II Area
Chidago District
Long Chance & Vanelmart Mine (Last Chance Mine)
Bodie District
Bodie
Standard Consolidated Mining Co.
Masonic District
New York Hill
Pittsburg-Liberty Mine
Mono Lake
Napa Co.
Knoxville
McLaughlin Mine
Nevada Co.
Helvetia Mine
Massachusetts Lode
Meadow Lake District
Great Eastern Mine
Nevada City District (Grass Valley District)
Grass Valley
Idaho-Maryland Mine
North San Juan District
Yuba River
North San Juan
Washington District
Red Ledge Mine
Placer Co.
Eagle's Nest Mine
Foresthill
Irish Creek
Irish Creek Mine
Michigan-Bluff District
Plumas Co.
Diamond Mts.
Last Chance District
Adams Peak
Lodi No. 4 Mine
New Greenville
San Bernardino Co.
Baker
Blue Bell Mine (Blue Bell Claims; Hard Luck Claims)
Otto Mountain
Aga Mine
Bird Nest E3
Bird Nest drift
Library Mine
NE2 outcrop
SW cut
Clark Mountain Range
Clark Mountain District
Mohawk Hill
Mohawk Mine (Clark Station Mine; Pactolus Mine)
Ludlow
Bagdad Chase Mine
Mescal
Morning Star Mine
Shasta Co.
Redding District
Redding
Lower Springs-Middle Creek Area
Eureka Tellurium Mine
Minnesota Mine
Silver King Mine
Sierra Co.
Forest District
Alleghany
16 to 1 Mine
Sierra City District
Sierra Buttes Mine
Trinity Co.
Klamath Mts.
Corona Oro Mine(Upton Mine)
Minersville
Cement Placer Mine
Tuolumne Co.
Jacksonville
Clio Mine
Jamestown
Jamestown Mine
Harvard Mine
Jumper & Golden Rule Group
Golden Rule Mine
Sonora Mining District
Bald Mountain
Tuolumne County
Mother Lode Belt
Jamestown District
Jamestown
Yuba Co.
Hammonton District
Hammonton
Yuba River Placers (Yuba Mine)
Michigan
Marquette Co.
Ishpeming (Marquette) Greenstone Belt
Gold Bluff Prospekt
Superior gold & silver prospect
Ishpeming
Diorite
Michigan Mine (Michigan Gold Mine)
Menominee Co.
Back Forty Deposit
Minnesota
Beltrami Co.
Kelliher Prospect
Cook Co.
Lake Saganaga-Gold Island Prospect
McFarland Lake Prospect
Spalding Mine
St. Louis Co.
Ely-Hoyt Lakes Area
Birch-Lake Deposit
Missouri
Washington Co.
Sullivan
Pea Ridge Mine
Montana
Beaverhead Co.
Mayflower
Broadwater Co.
Radersburg District (Cedar Plains District; Lone Mountain District)
North Home Mine
Cascade Co.
Neihart District (Montana District)
Fergus Co.
Gies
Granite Co.
Philipsburg District
Black Pine Mine
Jefferson Co.
Whitehall District (Cardwell District)
Golden Sunlight Mine
Lewis & Clark Co.
Marysville District
Drumlummon Mine (Marysville Mine; Drumlin Tailings)
Powell Co.
Silver Bow Co.
Boulder Mountains Area
Porcupine Lode Prospect
Tuxedo Mine
Butte District
Butte
Adams Mine
Anaconda Mine
Anselmo Mine
Berkeley Pit
Leonard Mine
Mountain Consolidated Mine
Nettie Mine
Highland District (Siberia District)
Fish Creek Placers
Overlook Occurrence
Upper Basin Creek District
Bear Creek Placer
Stillwater Co.
Stillwater Complex
J-M Reef (Howland Reef)
Minneapolis adit
Nevada
Clark Co.
Eldorado Mts.
El Dorado Mine
Goodsprings District
Boss Mine
Moapa District
Douglas Co.
Pine Nut Claim
Elko Co.
Bootstrap District
Dee Mine (Boulder Creek Mine)
Goldstrike Mines
Meikle Mine
Carlin District
Rain Mine
Gold Circle District (Midas District)
Independence Mountains District
Enfield Mine (Jerritt Canyon Mine)
Pattani Springs Goldlagerstätte
SSX Mine
Spruce Mountain District
Killie Mine
Esmeralda Co.
Divide Mining District
Tonopah Divide Mine
Goldfield District
Grizzly Bear Mine
Merger Mine
Eureka Co.
Lynn District
Carlin Gold Mine
Goldstrike Mines
Betze-Post Pit
Rodeo Mine
Maggie Creek District
Gold Quarry Mine (Maggie Claims)
Tusc Pit
Humboldt Co.
Golconda District
Getchell Mine
Twin Creeks Mine
Winnemucca District
Lander Co.
McCoy-Cove Mine
Lincoln Co.
Delamar Mining District
Delamar Mine
Halde
Pioche District
Pioche
Lyon Co.
Yerington District
Mineral Co.
Rawhide District
Santa Fe District
Santa Fe - Calvada Mine
Nye Co.
Bullfrog District
New Bullfrog Mine
Johnnie District
Butterfly Claims
Manhattan District
Manhattan Consolidated Mine
Manhattan
White Caps Mine
Northumberland District
Northumberland Gold Mine
Round Mountain District
Round Mountain Mine
Tonopah District
Tonopah
Mizpah Mine
Pershing Co.
Antelope District
Majuba Hill Mine (Mylar Mine)
Imlay District
Imlay Canyon
Golden Spike Mine
Lovelock
Willard Mine
Rosebud District
Hecla Rosebud Mine
San Jacinto Mining District
Poker Brown Mine (Old Tom Mine)
Storey Co.
Comstock District
Comstock Lode
Chollar Mine
Consolidated Virginia Mine
Gould & Curry Mine
Mexican Mine
Ophir Mine
Washoe Co.
Olinghouse District
Reno
New Jersey
Sussex Co.
Franklin Mining District
Franklin
Franklin Mine
Trotter Mine (?)
Ogdensburg
Sterling Hill
Sterling Mine
New Mexico
Catron Co.
Mogollon Mining District
Wilcox District
Lone Pine Hill Area
Lone Pine Mine
Cibola Co.
Zuni Mt. District
Dona Ana Co.
Organ District
Organ Mts
Hilltop Mine
Grant Co.
Central District
Vanadium
Groundhog Mine
Santa Rita District
Santa Rita
Chino Mine
Santa Rita Mine
Steeple Rock District
White Signal Mining Distrikt
Merry Widow Mine
Hidalgo Co.
Lordsburg, Distrikt
Pyramid Sub-Distrikt
Leitendorf (Venus; Viola) Mine
Sylvanite District
Little Mildred Mine
Luna Co.
Tres Hermanas District
Victorio District
McKinley Co.
Poison Canyon Area
Poison Canyon Mine
Santa Fe Co.
Cerrillos, Distrikt
Cash Entry Mine
New Placers District
Carnahan Mine
San Pedro Mine
Old Placers Distrikt
Golden
Ortiz Mine
Sierra Co.
Chloride District
Chloride
St.Cloud Mine
Iron Mountain No.2 District
Socorro Co.
Magdalena District
Graphic Mine
Kelly Mine
juanita Mine
New York
Putnam Co.
Brewster
Tilly Foster Mine
Ulster Co.
Ellenville
Ellenville Mine (Ulster Mine)
North Carolina
Davidson Co.
Carolina Slate Belt
Cid District
Silver Hill
Silver Hill Mine
King's Mine
Gaston Co.
Lincolnton
Chubb Mountain Kyanite Prospects
Randolph Co.
Allred Mine (Randolph Mine)
Ohio
Carroll Co.
Sandy Creek
Clermont Co.
East Fork State Park
Stonelick State Park
Oregon
Baker Co.
Greenhorn
Clackamas Co.
North Santiam Mining District (Clackamas Co.)
Ogie Mountain Mine
Curry Co.
Beach Area
Meek's Placer (Eckis)
Grant Co.
Quartzburg (Comer) District
Prairie City
Dixie Meadows Flat
Standard Mine
Jackson Co.
Applegate District
Josephine Co.
Josephine Creek
Marion Co.
North Santiam Mining District
Ruth Mine (Lewis and Clark Mining and Milling Company)
Santiam Copper Group
Wallowa Co.
South Dakota
Black Hills
Lawrence Co.
Carbonate District
Spearfish
Iron Hill Mine (Richmond Hill)
Galena District
Double Rainbow Mine (Richmond-Sitting Bull Mine)
Gilt Edge Mine
Lead District
Deadwood
Golden Terra Mine
Lead
Homestake Mine
Ross Hannibal Mine
Tinton Pegmatite District
Black Hills Tin Company
Pennington Co.
Keystone District
Etta Mine
Keystone
Big Thunder Mine
Holly Terror Mine
Keystone Mine
Tennessee
Polk Co.
Ducktown, Distrikt
Calloway Mine
Cherokee Open Pit
Ducktown
Boyd Mine
Texas
Llano Co.
Llano
Badu Hill Pegmatit
Utah
Beaver Co.
San Francisco Mountains
Preuss (Newhouse) District
Cactus Mine
Box Elder Co.
Grouse Creek Mts
Ashbrook Mining District
Vipont Mine
Pilot Range
Lucin District
Tecoma Hill Mines
Tecoma Hill No. 15 Mine
Emery Co.
Southern Part of County
Juab Co.
Drum Mountains
Detroit District (Drum District; Joy District)
Wildcat Projekt
High Grade Hill Prospekt
Tintic District
Black Jack Empire Mine
Bullion Beck Mine
Carissa Mine
Eureka
Centennial Eureka Mine
Eureka Hill Mine
Gold Chain Mine
Mammoth
Gold Chain Mine
Opohonga Stope
Mammoth Mine (Mammoth Shaft)
North Star Mine
Piute Co.
Mount Baldy District
Deer Trail Mine
Tushar Mts.
Bullion Canyon
Ohio District
Tunnel Extension Mine
Salt Lake Co.
Bingham Mining District
Barney's Canyon
Barney's Canyon Lower Mine
Melco Au-Lagerstätte
Bingham Canyon Mine
Dalton Mine
Wasatch Mts.
Big Cottonwood District
Argenta
Maxfield Mine
Prince of Wales Group
Solitude Tunnel
Summit Co.
Wasatch Mts.
Park City District
Daly West Mine
Tooele Co.
Deep Creek Mts.
Gold Hill District (Clifton District)
Alvarado Mine
Gold Hill
Gold Hill Mine
Glory Hole
Middle pit
Oquirrh Mts.
Bingham (West Mountain) District
Star Mine
Mercur District
Mercur Mine
Ophir District
Dry Canyon
Kearsarge Mine
Hidden Treasure Mine
Rush Valley District
Calument Mine
Honerine Mine
Muerbrook Mine
Tip Top Mine
Utah Co.
East Tintic District
Burgin Mine
Eureka Standard Mine
North Lily Mine
Trixie Mine
Tintic District
Tintic Standard Mine (No.1, 2, 3)
Trixie Mine
Trixie Mine
Virginia
Campbell Co.
James River-Roanoke River Manganese District
Lynch Station
Bishop Mine
Washington
King Co.
Goldmyer Hot Springs
Spruce Claim (Spruce Ridge)
Kittitas Co.
Cle Elum River
Cle Elum Mine
Swauk District
Liberty
Nighthawk District
Nighthawk
Golden Zone Mine
Skagit Co.
Mt. Vernon
Mt. Vernon Mine
Stevens Co.
Deer Trail Mining District
Germania Mine
Wisconsin
Marathon Co.
Rib Mountain
Wausau Plateau
"Rotten Granite" Quarries
Oneida Co.
Ladysmith-Rhinelander Metavulkanit-Komplex
Lynne Massiv-Sulfid Lagerstätte
Price Co.
Ladysmith-Rhinelander Metavolcanic Complex
Spirit
Ritchie Creek
Ritchie Creek deposit
Rusk Co.
Ladysmith
Flambeau Mine
Wyoming
Fremont Co.
Copper Mountain District
Uganda
Busia, Distrikt
Busia Gold-Feld
Tira Mine
Kasese, Distrikt
Toro
Kilembe Mine
Tororo, Distrikt
Sukulu Komplex
Ukraine
Autonome Republik Krim
Balaklava-Gebiet
Kap Fiolent
Karadag Reserve (Kara-Dag)
Simferopol
Lozovoye, Dorf
Lozovoye-Steinbruch
Dnipropetrowsk, Oblast
Kryvyi Rih (Krywyj Rih)
Kryvyi Rih Basin
Skelevatske-Magnetitove
Nikopol
Balka Shiroka
Pjatychatky, Rajon
Solonivske Erzfeld
Balka Zolota
Sergiivske (Sergeevske)
Donezk (Donetsk), Oblast
Snischne (Snizhne)
Nikitovka Hg-Lagerstätte
Kirowohrad, Oblast
Bowtyschka (Boltysh)-Krater
Zentralukrainische Uran-Provinz
Novokonstantinovskoye U-Prospekt
Odessa, Oblast
Sawran, Rajon
Savran-Sinistovska Erzzone
Maiskoe (Mayske) Gold Lagerstätte
Schytomyr, Oblast
Radomyschl, Rajon
Potashnya
Transkarpatien, Oblast
Berehowe, Rajon
Berehowe
Beregovo Erzfeld
Muzhievo Goldlagerstätte
Ungarn
Baranya, Komitat
Pécs, Kreis
Kövágószölös
Borsod-Abaúj-Zemplén, Komitat
Gönc, Kreis
Telken (Telkibánya)
Fehér Hegy
Gyepü-Hegy
Kánya-Hegy
Kazincbarcika, Kreis
Rudabánya
Grube Andrássy I
Miskolc, Kreis
Miskolc
Lillafüred (Y-Stollen; Y-táró)
Budapest, Komitat
Fejér, Komitat
Székesfehérvár, Kreis
Lovasberény
Meleg Hügel
Likas kö
Heves, Komitat
Gyöngyös, Kreis
Gyöngyösoroszi
Károlytáró
Péter-Pál-Stollen
Matraszentimre
Szent Imre Mine
Mátra-Gebirge
Pétervására, Kreis
Parádfürdö
Hegyes
Parádsasvár
Nagylápa-fo-Stollen
Recsk
Lahóca
Recsk Mine
Pest, Komitat
Szob, Kreis
Nagybörzsöny
Alsó-Rózsa
Alsó-Rózsa Stollen
Uruguay
Lavalleja, Department
Minas, Stadt
Mina de Oro Arrospide
Usbekistan
Jizzakh, Provinz
Mardzhanbulak Mine
Navoiy, Provinz
Kokpatas, Dorf
Kokpatas Au-W-Lagerstätte
Konimex (Kanimekh), Distrikt
Bel'tau-Gebirge
Vysokovol'tnoye Ag-Au-Lagerstätte
Uchquduq (Uchkuduk), Distrikt
Altynsai Gold-Lagerstätte
Zarafshon (Zarafshan), Stadt
Muruntau Erzfeld
Kosmanachi Mine
Muruntau Grube
Myutenbai Ag-Au Lagerstätte
Samarqand (Samarkand), Provinz
North Nuratau Mts.
Zarmitan
Charmitan Mine
Qo'shrabot (Koshrabot), Distrikt
Zarmitan (Charmitan) Lagerstätte
Sirdaryo, Provinz
Lyangar Mine
Toshkent (Tashkent), Provinz
Angren
Chatkal-Kuraminskii-Gebiet
Kairagach Gold-Lagerstätte
Kochbulak Gold-Lagerstätte
Kuraminskie Gebirge
Ejei (Edzhei)
Piskent, Distrikt
Olmaliq (Almalyk)
Almalyk (Kalmakyr) Mine
Venezuela
Bolívar
Botanamo Property
Canaima-Nationalpark
de Uairèn
Santa Elena
Ciudad Guayana
El Dorado
Las Cristinas
El Callao, Distrikt
Columbia Mine
Icabarú
Mina Ortega
Santa Elena
Santa Elena de Uairen
Mina Zapata
Sifontes
El Dorado
Vietnam
Cao Bang, Provinz
Pia Oac Berge
Pia Oac Mine
Dakripen
Ha Giang, Provinz
Hat Han Lagerstätte
Yen Minh, Bezirk
Mau Due Mine
Kon Tum, Provinz
Dak To Erz-Cluster
Dakripen Lagerstätte
Lai Chau, Provinz
Pu Sam Cap Gold-Prospekt
Lam Dong, Provinz
Duc Trong, Distrikt
Ta Nang Lagerstätte
Lao Cai, Provinz
Bat Xat, Distrikt
Sin Quyen Mine
Quang Nam-Dà Nang, Provinz
Phu Ninh, Distrikt
Tam Ky
Bong Mieu
Phuoc Son
Khe Rin
Quang Ninh, Provinz
Cam Pha (Campha), Stadt
Cam Pha Erzfeld
Thai Nguyen, Provinz
Dai Tu, Bezirk
Nui Phao Projekt
Tuyen Quang, Provinz
Lang Vai Antimon Erzfeld
Khoun Puc
Lang Vai Lagerstätte
Na Hang, Distrikt
Lang Bai
Yên Bái, Provinz
Luc Yen, Distrikt
Weißrussland
Homelskaja (Gomelskaja), Woblasz
Pripyat Basin
Minskaja, Woblasz
Salihorsk (Soligorsk), Rajon
Belaruskali
Starobin Lagerstätte
Westsahara
Oued ed Dahab-Lagouira, Region
Ad-Dakhla
Zypern
Larnaca, Bezirk
Kalavasos
Nikosia, Bezirk
Mathiati
Mathiati Mine
Mitsero
Ägypten
Rotes Meer, Gouvernement
Östliche Wüste
Akarem
Barramiya
Barramiya Mine
Dungash Mine
Marsa Alam
Sukari
Qift (Kift) Gebiet
El Sid Mine
Um Samiuki
Samiuki-Grube
Wadi Atalla
Atalla Goldlagerstätte
Wadi Haimur
Abu Swayel Cu-Ni Lagerstätte
Wadi Hodein
El-Anbat
Südsinai, Gouvernement
El Sheikh Soliman
al-Bahr al-ahmar, Gouvernement
Bir Umm Fawakhir
Äquatorialguinea
Continental Region (Rio Muni)
Centro Sur, Provinz
Coro Prospekt
Wele-Nzas, Provinz
Aconibe Prospekt
Äthiopien
Benishangul-Gumuz, Region
Asosa
Tumet, Fluss
Oromiyaa (Oromia), Region
Megado
Lega Dembi Mine
Yubdo
Bir Bir River
Joubdo Strom
Österreich
Kärnten
Klagenfurt-Land, Bezirk
Keutschacher See
Plescherken
Sankt Veit an der Glan, Bezirk
Friesach, Gemeinde
Olsa
Bürgergiltsteinbruch
Gaisberg
Greinigstollen
Hüttenberg, Gemeinde
Hüttenberger Erzberg
Gossener Lager
Ostlager
Knappenberg
Mosinzgraben
Schottenau
Schottenauergraben
Meiselding, Gemeinde
Spittal an der Drau, Bezirk
Ankogelgruppe
Ankogel-Gebiet
Großelendtal
Glocknergruppe
Hochtor-Gebiet
Brennkogel (Südflanke)
Kloben (Südflanke)
Goldgruben
Gmünd
Radlgraben
Klausengrube
Goldberggruppe
Innerfragant
Großfragant
Langenleiten
Wurten
Alteck
Goldgruben
Niedere Scharte
Hochwurtenspeicher
Strabeleben
Wurtenkees
Wurtenstollen
Großkirchheim
Döllach, KG
Zirknitz
Großes Zirknitztal
Alteck
Niedere Scharte
Christileiden
Grasleiten
Modereck Südhang, Freudental, Kempen
Tramerkopf
Tramerscharte
Trömmern
Untere Brettscharte
Untere Parzissel
Kleines Zirknitztal
Kluidscharte
Waschgang
Hafnergruppe
Pöllatal
Lanisch
Arsenikbergbau
Aloisistollen
Egydistollen (Ochsenleiten; Schurfspitze)
Schurfspitze
Stubenriegel (Herrenbau; Seekar)
Lieserkar
Zanaischg
Knappenlöcher
Ödenlanisch
Rennweg am Katschberg
Katschtal
Oberdorf
Historischer Goldbergbau Oberdorf
Heiligenblut
Gössnitztal
Goldbergbau
Kleines Fleißtal
Goldzeche
Winkl
Leitertal
Irschen
Knappenstube
Kreuzeckgruppe
Kreuzeckgebiet
Dechant
Niedermülleralm
Plattach
Maltatal
Kölnbreinspitze-Lausnock-Gebiet
Goldbergwerk
Oberdrauburg
Rabantberg
Antimongruben
Zwickenberg
Fundkofel
Gold-Bergwerk
Reißeckgruppe
Schoberboden
Stall
Gössnitz
Birkeneck
Villach-Land, Bezirk
Paternion
Nikelsdorf, KG
Kreuzenbachtal
Tragin
Wernberg
Umberg
Völkermarkt, Bezirk
Ruden
Wolfsberg, Bezirk
Bad St. Leonhard im Lavanttal
Kliening
Gaisegg
Hogerhalt
Goldgruben
Lichtengraben
Wiesenau
Niederösterreich
Krems-Land, Bezirk
Oberarnsdorf
Donau
Neunkirchen, Bezirk
Kirchberg
Trattenbach
Pitten
Reichenau an der Rax
Klein- und Großau, KG
Hirschwang
Knappenberg
Knappenberg
Oberösterreich
Gmunden, Bezirk
Obertraun
Dachstein-Mammuthöhle
Steyr-Stadt, Bezirk
Steyr
Enns-Fluss
Salzburg
St. Johann im Pongau, Bezirk
Bad Gastein
Böckstein
Bockhart, Bergbaurevier
Naßfeld
Bärenfallstaumauer
Imhofstollen-Siglitzstollen
Kraftwerkstollen
Kreuzkogel-Massiv
Baukarlriegel
Radhausberg
Kielbreinbau
Paselstollen
Ödenkar
Bad Hofgastein
Anger
Erzwies, Bergbaurevier
Erzwies-Gruben
Silberpfennig
Mühlbach am Hochkönig
Mitterberg, Revier
Hauptgang
Annastollen
Troiboden
Westfeld
Radstadt
Filzmoos
Hachau
Forstautal
Oberhüttensee
Hüttau
Gielach
Igelsbach
Larzenbachgraben
Schwemmberg (Roßbrand)
St. Veith
Kupfererzbergbaue
Werfen
Tamsweg, Bezirk (Lungau)
Mariapfarr
Lignitztal
Lignitzsee
Mauterndorf
Steinbrüche Mauterndorf
Steinbruch Fingerlos
Muhr
Aigneralm
Hintermuhr
Sprinzgasse
Rotgülden
Arsenbergbau
Gfrererkar
Silbereck (Altenbergkar)
Schellgaden
Aigner Alp
Goldgruben
Birgeck
Hauptgang
Prahmleiten (Brandleiten)
Schulterbau
Stüblbau
Ramingstein
Altenberg, Revier
Mislitzgraben-Revier
St. Michael im Lungau
Katschberg
Autobahntunnel A 10
Weißpriach
Znachtal
Zinkwand
Zederhaustal
Großeck
Sonnberg
Zederhaus
Diepalgraben
Zell am See, Bezirk (Pinzgau)
Bramberg am Wildkogel
Habachtal
Gamseck
Peiting Alm
Leckbachgraben (Leckbachrinne)
Sedl (Söllgraben)
Smaragdlagerstätte
Stollen C
Fusch an der Glocknerstraße
Fuschertal
Brennkogel-Gebiet
Brennkogel (Nordflanke)
Kloben (Nordflanke)
Goldgruben
Fusch
Hirzbachalm
Goldbergbau
Imbachhorn
Brandlscharte
Schied Alp
Goldbergbau
Hollersbach
Hollersbachtal
Scharnbachgraben
Bärenbad
Lend
Salzach
Mittersill
Felbertal
Felben
Haidbachgraben
Gaiswand
Scheelitlagerstätte
Westfeld
Rauris
Raurisertal
Hüttwinkltal
Fraganter Scharte (nördlich)
Grieswies-Krumlkeeskopf-Gebiet
Grieswies-Schwarzkopf
Goldzeche
Hocharn
Kaisererbruch
Lohninger Bruch
Kolm-Saigurn
Rauriser Goldberg (Hoher Goldberg)
Bodenstollen
Goldberg-Unterbaustollen
Knappenhausgebiet
Schlackenfundstellen
Seidlwinkltal
Wustkogel
Sonnblick
Leidenfrost
Untersulzbachtal
Hochfeld, Bergwerk (Martinstollen)
Steiermark
Bruck-Mürzzuschlag, Bezirk
Mürztal
Langenwang
Neuberg an der Mürz
Altenberg an der Rax
Eselberg
Selenidvorkommen
Veitsch
Sattlerkogel
Magnesitsteinbruch
Graz, Statutarstadt
Schlossberg (?)
Leoben, Bezirk
Eisenerz
Erzberg
Kraubath an der Mur
Wald am Schoberpass
Pretallertunnel
Tunnel Wald
Liezen, Bezirk
Admont
Schildmauer
Rottenmann
Bärndorf
Bergbau Bärndorfergraben (Prenterwinkelgraben)
Schladming
Zinkwand - Vöttern
Öblarn
Walchen
Kupfergruben
Murau, Bezirk
Sankt Lambrecht, Gemeinde
St. Blasen
Karchau
Saurauwald
Revier Roßeck
Teufenbach-Katsch, Gemeinde
Teufenbach
Thayabachtal
Gsellenbau
Murtal, Bezirk
Flatschach
Kupferlagerstätte (Schönberg)
Brunngrabenrevier
Weißenbachrevier (Flatschachgraben)
Pölstal, Gemeinde
Pusterwald
Hirnkogel Scharnitz
Plettental
Weißkirchen
Kothgraben, KG
Kleinfeistritz
Bergbau Samer
Voitsberg, Bezirk
Kremser-Schlossberg
Weiz, Bezirk
Birkfeld
Kaltenegg
Rettenegg
Blasenkogel (Blasenberg)
Gasen
Mitterbach
Pramerkogel
Sonnleitberg (Ortschaft und KG)
Straßegg
Tirol
Imst, Bezirk
Längenfeld
Habicht Nordwestflanke
Glücksgrat
Kufstein, Bezirk
Reith im Alpbachtal
St. Gertraudi
Schlackenfundstelle
Landeck, Bezirk
Serfaus
Bergbau Rotenstein
Lienz, Bezirk (Osttirol)
Lienz
Wolfesbach
Matrei in Osttirol
Frosnitztal (Badener Hütte)
Weißspitze
Prägraten
Ströden
Maurer Tal
Großer Happ
Schwaz, Bezirk
Hainzenberg
Goldbergwerk Hainzenberg
Vorarlberg
Bludenz, Bezirk
Montafon
Lorüns
Silbertal
Bartholomäberg
Tschagguns
Latschau
Verspeller
Refresh list
| Fold level:
1
-
2
-
3
-
4
-
5
-
Unfold all
Actuality: 24. Mar 2024 - 20:19:21